Kutsu Flash mob -tapahtumaan klo 17.00 Asematunnelissa

Tervetuloa Flash mob -tapahtumaan, jossa muistutetaan Helsingin kaupunginvaltuutettuja siitä, että Neste Oilin palmuöljydieselistä tulee luopua pääkaupunkiseudun joukkoliikenteessä. Ole paikalla TÄNÄÄN maanantaina 5.10. kello 16:55 asematunnelissa Helsingissä suuremman R-kioskin edustalla. Tapahtuma alkaa klo 17.00 ja päättyy 17.05.

Hae orangilta viestilappu, jossa ohjeet miten toimia. Ethän puhu. Lisätietoja Maija Suomela / 040 1809 303 http://www.greenpeace.org/finland/fi/toimi/osallistu-flash-mobiin-palmuoel Paikalla jaettavan infolehtisen teksti: HELSINKI – ÄLÄ TUHOA SADEMETSÄÄ! Haluatko Helsingin toimivan vastuullisesti - ympäristöä ja ilmastoa kunnioittaen? Nyt sinulla on mahdollisuus vaikuttaa! Helsingin kaupunginvaltuutetut äänestävät Neste Oilin palmuöljydieselin käytön lopettamisesta kaupungin julkisessa liikenteessä keskiviikkona 7.10. Palmuöljyn tuotanto on suurin sademetsätuhon ja ilmastopäästöjen aiheuttaja Kaakkois-Aasiassa. Palmuöljyn käyttö polttoaineena aiheuttaa pahemmat ilmastopäästöt kuin perinteisen dieselin käyttö. Laajamittainen palmuöljyn tuotanto ei voi olla kestävää, eivätkä paikalliset ihmiset hyödy siitä - päinvastoin. Kumman sana painaa: Neste Oilin vai kaupunkilaisten? Neste Oil on ilmoittanut pyrkivänsä maailman johtavaksi biopolttoaineen tuottajaksi. Pääkaupunkiseudulla meneillään oleva julkisen liikenteen biodieselkokeilu on Neste Oilille tärkeä, jotta sen palmuöljydieseliä saataisiin myytyä ympäri maailmaa. Siksi Neste Oilin lobbaustyö kaupunginvaltuutettujen suuntaan on ollut kovaa – pyydämmekin nyt Sinun apuasi, jotteivät valtuutettumme pääse livistämään palmuöljykysymyksessä! Olemme jo luovuttaneet valtuutetuille 10 400 nimen vetoomuksen palmuöljydieselkokeilun lopettamiseksi. Painaako kaupunkilaisten sana missään? Voit kysyä sitä kaupunginvaltuutetulta! KILAUTA VALTUUTETULLE! Ota suoraan yhteyttä kaupunginvaltuutettuihin ja kysy heidän mielipidettään Neste Oilin palmuöljydiesel -kokeiluun! Mitä enemmän kysymyksiä potentiaalisten äänestäjien ja median suunnalta, sitä varmemmin he ottavat asiaan kantaa. Kaupunginvaltuutetut usein nostavat esiin äänestäjilleen tärkeitä asioita, joten soitollasi/meililläsi on todennäköisesti vaikutusta! Vinkki: soittamalla saat paremman vaikutuksen kuin sähköpostitse! Valtuuston pj. Otto Lehtipuu otto@lehtipuu.com 050 383 5759 1. varapuheenjohtaja Harry Bogomoloff harry.bogomoloff@valtuusto.hel.fi 0500 418 318 2. vpj. Rakel Hiltunen rakel.hiltunen@eduskunta.fi 050 511 3003 Valtuustoryhmien puheenjohtajia: Laura Räty, kok laura@lauraraty.net 040 522 6845 Tatu Rauhamäki,kok tatu.rauhamaki@ymparisto.fi 050 521 2907 Mari Puoskari, vihr mari.puoskari@vihreat.fi 050 537 2595 Terhi Peltokorpi, keskusta terhi@peltokorpi.net 040 5574 671 Jorma Bergholm, SDP jorma.bergholm@paasitorni.fi 050 525 2581 Paavo Arhinmäki, vas paavo@punajuuri.net 050 512 1713 Kati Peltola, vas kati.peltola@valtuusto.hel.fi 050 563 2314 Nils Torvalds, rkp nils.torvalds@netsonic.fi 0400 432262 Antti Valpas, ps antti@valpas.info 050 5614334

Yrityksestä

Greenpeace on kansainvälinen ympäristöjärjestö, joka tekee sanoista tekoja vastustaakseen ympäristön tuhoamista maailmanlaajuisesti ja tuodakseen esiin ratkaisuja rauhan ja ekologisen tasapainon saavuttamiseksi maailmassa.

Tilaa