Kutsu seminaariin

Helsingin seudun kauppakamarin Enterprise Europe Network -palvelu järjestää seminaarin, jossa kerrotaan yritykselle tarjottavasta tuesta ja rahoitusmahdollisuuksista kansainvälistymiseen ja vientitoimintaan.

Tapahtuma on osa Uusimaa-viikkoa, jonka teemana on kansainvälisyys.

Aika: Perjantai 8.11. klo 8.30 – 14.00

Paikka: Keskinäinen Eläkevakuutusyhtiö Etera, auditorio, osoite: Palkkatilanportti 1, Helsinki

Ohjelma:

8.15 Ilmoittautuminen ja aamukahvi

8.40 Seminaarin avaus

Johtaja Marko Silen, Helsingin seudun kauppakamari

8.45 Enterprise Europe Networkin palveluiden esittely
Asiantuntija Johanna Marin-Hyppönen
Enterprise Europe Network, Helsingin seudun kauppakamari

8.50 Finnveran rooli pk-yrityksen viennin ja kansainvälistymisen rahoittamisessa

Rahoituspäällikkö Jari Mehto, Finnvera Oyj

9.45 Finnfundin ja Finnpartnershipin rahoitusinstrumentit kehitysmaihin ja Venäjälle

Rahoituspäällikkö Ari Nironen, Finnfund

10.15 Pohjoismaiden projektivientirahasto Nopef tukee pk-yritysten kilpailukyvyn kehittämistä

Informatör och Administratör Lia Oker-Blom, Nordiska Projektexportfonden – NOPEF

10.30 ELY-keskuksen kansainvälistymispalvelut

Kansainvälistymisasiantuntija Henri Molander, ELY-keskus

11.00 Kevyt lounas
11.45 Tekesin rahoitus pk-yritysten kansainvälistymishankkeisiin

Rahoitusjohtaja Kristiina Laurila, Tekes
12.15 EU-rahoitusohjelmien uusi kausi 2014 - 2020

Johtaja Juha Eskelinen, Uudenmaan liitto

12.30 Horizon 2020

Asiantuntija Eija Auranen, Tekes

13.00 Muut EU:n ohjelmat (Interreg, COSME, Luova Eurooppa)

Toimiston päällikkö, Rogaciano Cavadas Kaipainen, Helsingin EU-tsto

13.30 Manner-Suomen rakennerahasto-ohjelma

Ohjelmajohtaja Mari Kuparinen, Päijät-Hämeen liitto

14.00 ENI-ohjelma

Ohjelmajohtaja Päivi Ilves, Etelä-Karjalan liitto

14.30 Tilaisuus päättyy

Ilmoittautumiset een@chamber.fi.

Tilaisuus ja lounas ovat maksuttomia.

Lisätietoja:

Johtaja Marko Silen, Helsingin seudun kauppakamari

puh. 050 548 4217, marko.silen@chamber.fi

Seminaarin esiintyjien yhteystiedot:

Auranen, Eija Tekes - teknologian ja innovaatioiden kehittämiskeskus, eija.auranen@tekes.fi

Cavadas Kaipainen, Rogaciano, Helsinki EU office, riku.cavadas@helsinki.eu

Eskelinen, Juha, Uudenmaan liitto, juha.eskelinen@uudenmaanliitto.fi

Ilves, Päivi, Etelä-Karjalan liitto, paivi.ilves@ekarjala.fi

Kuparinen, Mari, Päijät-Hämeen liitto, mari.kuparinen@paijat-hame.fi

Laurila, Kristiina, Tekes - teknologian ja innovaatioiden kehittämiskeskus, kristiina.laurila@tekes.fi

Lommi, Taina, Uudenmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus, taina.lommi@ely-keskus.fi

Marin-Hyppönen, Johanna, Enterprise Europe Network / Helsingin seudun kauppakamari, johanna.marin-hypponen@helsinki.chamber.fi

Mehto, Jari, Finnvera Oyj Kajaanin Aluekonttori, jari.mehto@finnvera.fi

Molander, Henri, Uudenmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus, henri.molander@ely-keskus.fi

Nironen, Ari, Teollisen yhteistyön rahasto Oy, ari.nironen@finnfund.fi

Oker-Blom, Lia, Nordiska projektexportfonden, lia.oker-blom@nopef.com

Avainsanat:

Yrityksestä

Helsingin seudun kauppakamari vahvistaa yritysten menestystä Helsingin metropolialueella osallistumalla aktiivisesti seudun kehittämiseen. Helsingin seudun kauppakamariin kuuluu 21 kunnan alueelta yli 6 700 palveluja, kauppaa ja teollisuutta edustavaa yritystä. Kauppakamari on asiantunteva ja tehokas kumppani liiketoiminnan kehittämisessä. Kauppakamarin Kustannus on arvostettu ammattikirjallisuuden kustantaja, joka julkaisee vuosittain kymmeniä ajankohtaisia teoksia juridiikan, johtamisen, työsuhteen, taloushallinnon ja verotuksen aihealueilta. Kauppakamarin Koulutus järjestää yrityksille laadukkaita ajankohtaiskoulutuksia ja hyödyllisiä verkottumistilaisuuksia.

Tilaa