Taitaja2012 - tulokset

Toimituksille tiedoksi: yhteydenotto kilpailijoihin opettajien kautta http://www.taitaja2012.fi/fi/kilpailut/finalistit

101 Autonasennus

1. Kivijärvi Anssi, Raahen ammattiopisto, 79.50, kotipaikka Raahe

2. Tuomainen Antti, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 69.50, kotipaikka Kuopio

3. Korhonen Antti, Kainuun ammattiopisto, 63.00, kotipaikka Sotkamo

4. Katajisto Jussi, Satakunnan ammattiopisto, 61.00, kotipaikka Kankaanpää

5. Nordström Rauli, Raahen ammattiopisto, 60.00, kotipaikka Raahe

6. Ylikoski Eelis, Oulun seudun ammattiopisto, 58.00, kotipaikka Kempele

7. Tyni Henri, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 57.50, kotipaikka Joensuu

8. Kirjavainen Teppo, Koulutuskeskus Tavastia, 48.00, kotipaikka Hämeenlinna

102 Autokorinkorjaus

1. Ohenoja Jani, Oulun seudun ammattiopisto, 77.50, kotipaikka Piippola

2. Syrjälä Henri, Oulun seudun ammattiopisto, 71.50, kotipaikka Haukipudas

3. Perjus Tommy, Yrkesakademin i Österbotten, 71.00, kotipaikka Närpiö

4. Aarnio Roope, Omnian Ammattiopisto, 70.50, kotipaikka Espoo

5. Korkiakoski Mikael, Omnian Ammattiopisto, 69.50, kotipaikka Espoo

6. Kervinen Tomi, Helsingin tekniikan alan oppilaitos, 68.50, kotipaikka Helsinki

103 Automaalaus

1. Suutari Ilona, Tampereen ammattiopisto, 81.00, kotipaikka Tampere

2. Huhta Mikael, Helsingin tekniikan alan oppilaitos, 80.50, kotipaikka Tuusula

3. Pätsi Toni, Oulun seudun ammattiopisto, 77.50, kotipaikka Kempele

4. Miettinen Kim, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 77.00, kotipaikka Siilinjärvi

5. Lindström Kenneth, Helsingin tekniikan alan oppilaitos, 72.50, kotipaikka Helsinki

6. Parkkinen Antti, Etelä-Savon ammattiopisto, 71.50, kotipaikka Mikkeli

7. Pitkänen Pasi, Etelä-Savon ammattiopisto, 70.00, kotipaikka Mikkeli

104 Kuljetuslogistiikka

1. Möttönen Timo, Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä, 68.51, kotipaikka Perho

2. Hahka Toni, Yrkesakademin i Österbotten, 65.30, kotipaikka Vöyri

3. Porola Riku, Koulutuskeskus Tavastia, 64.69, kotipaikka Hämeenlinna

4. Ylimäki Saija, Koulutuskeskus Sedu, 63.50, kotipaikka Seinäjoki

5. Udd Antti, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 62.20, kotipaikka Kellokoski

6. Vainio Tommi, Turun ammatti-instituutti, 59.27, kotipaikka Lieto

7. Jaatinen Ville, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 59.07, kotipaikka Joensuu

8. Oksanen Eetu, Koulutuskeskus Salpaus, 53.63, kotipaikka Lahti

105 Metsäkoneen käyttö

1. Väisänen Ville, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 91.06, kotipaikka Sotkamo

2. Keinänen Kimmo, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 90.60, kotipaikka Joensuu

3. Anttila Arttu, WinNova Länsirannikon Koulutus Oy, 88.78, kotipaikka Mynämäki

4. Soikkeli Joni, Oulun seudun ammattiopisto, 80.72, kotipaikka Kuusamo

5. Välipakka Jukka, Jämsän ammattiopisto, 76.05, kotipaikka Viitasaari

6. Vainikka Topi, Etelä-Savon ammattiopisto, 74.27, kotipaikka Kouvola

7. Karhumaa Matias, Oulun seudun ammattiopisto, 74.12, kotipaikka Oulunsalo

8. Finni Antti, Tampereen ammattiopisto, 69.41, kotipaikka Kauhava

201 CAD-suunnittelu

1. Ekman Jaakko, Koulutuskeskus Salpaus, 69.92, kotipaikka Kärkölä

2. Suominen Hanna, Salon seudun ammattiopisto, 66.72, kotipaikka Salo

3. Savelius Jesse, Koulutuskeskus Salpaus, 66.70, kotipaikka Lahti

4. Kojo Teemu, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 65.79, kotipaikka Rautjärvi

5. Salminen Joel, Omnian Ammattiopisto, 62.39, kotipaikka Kirkkonummi

6. Shaposhnikov Andrej, Helsingin tekniikan alan oppilaitos, 46.35, kotipaikka Espoo

7. Väisänen Niko, Oulun seudun ammattiopisto, 37.34, kotipaikka Oulu

202 Painotekniikka

1. Lanzett Jani, Helsingin tekniikan alan oppilaitos, 83.77, kotipaikka Helsinki

2. Tauslahti Matti, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 66.20, kotipaikka Joensuu

3. Koskinen Valtteri, WinNova Länsirannikon Koulutus Oy, 58.10, kotipaikka Eura

4. Hiltunen Henni, Jyväskylän ammattiopisto, 52.10, kotipaikka Jyväskylä

5. Mikkonen Anssi, Jyväskylän ammattiopisto, 49.53, kotipaikka Jyväskylä

6. Lehtimäki Sonja, Tampereen ammattiopisto, 48.64, kotipaikka Tampere

203 Painotuotteen suunnittelu

1. Palva-aho Roni, Jyväskylän ammattiopisto, 82.90, kotipaikka Jyväskylä

2. Pasanen Jenni, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 80.10, kotipaikka Joensuu

3. Pääkkönen Laura, Kainuun ammattiopisto, 76.95, kotipaikka Kajaani

4. Erharuyi Idia, Omnian Ammattiopisto, 75.45, kotipaikka Espoo

5. Leppänen Tiia, Jyväskylän ammattiopisto, 72.75, kotipaikka Jyväskylä

6. Vesanen Susanna, Jyväskylän ammattiopisto, 66.45, kotipaikka Muurame

7. Karppinen Milla, Kainuun ammattiopisto, 63.05, kotipaikka Sotkamo

8. Leino Unni, Turun ammatti-instituutti, 60.95, kotipaikka Turku

204 Tietojenkäsittely

1. Heinonen Tatu, Turun ammatti-instituutti, 68.30, kotipaikka Turku

2. Perämäki Ilari, Oulun seudun ammattiopisto, 67.40, kotipaikka Oulu

3. Saari Benjamin, Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä, 67.20, kotipaikka Kokkola

4. Karppinen Juhani, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 63.00, kotipaikka Vieremä

5. Janhunen Johanna, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 62.60, kotipaikka Vantaa

6. Laukkarinen Urho, Jyväskylän ammattiopisto, 61.80, kotipaikka Jyväskylä

7. Lappalainen Aku, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 59.60, kotipaikka Iisalmi

8. Huuskonen Joni, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 54.20, kotipaikka Kuopio

205 Tietokoneet ja verkot

1. Tuukkanen Pekka, Turun ammatti-instituutti, 91.50, kotipaikka Lieto

2. Tuomisalo Mikael, WinNova Länsirannikon Koulutus Oy, 85.00, kotipaikka Pori

3. Raitahila Iivo, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 83.00, kotipaikka Sipoo

4. Hakkarainen Ossi, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 78.00, kotipaikka Siilinjärvi

4. Jalava Timi, Turun ammatti-instituutti, 78.00, kotipaikka Turku

6. Hiekkaranta Olli, Oulun seudun ammattiopisto, 65.00, kotipaikka Oulu

7. Kajo Ossi, Pohjois-Karjalan ammattiopisto,62.50, kotipaikka Joensuu

8. Juntunen Jukka, Oulun seudun ammattiopisto, 40.00, kotipaikka Oulunsalo

206 Verkkosivujen tuottaminen

1. Eskola Lauri, Business College, 95.08, kotipaikka Vantaa

2. Sandberg Antti, Oulun seudun ammattiopisto, 94.02, kotipaikka Oulu

3. Kankaanranta Jere, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 87.88, kotipaikka Lappeenranta

4. Lehtinen Ilpo, Business College, 78.96, kotipaikka Espoo

5. Surakka Iiro, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 78.11, kotipaikka Lappeenranta

6. Nasaroff Erik, Yrkesinstitutet Prakticum, 77.13, kotipaikka Helsinki

7. Hyry Matias, Oulun seudun ammattiopisto, 74.98, kotipaikka Oulunsalo

8. Lehtisyrjä Jerry, Tampereen ammattiopisto, 62.90, kotipaikka Ylöjärvi

207 TV- ja videotuotanto

1. Fabritius Rudolf, kotipaikka Somero / Tulander Kalle, kotipaikka Forssa, Forssan ammatti-instituutti, 82.94

2. Lehmusvuori Kaj, kotipaikka Sipoo / Tevajärvi Anton, kotipaikka Espoo, Yrkesinstitutet Prakticum, 81.48

3. Mutanen Henri / Pesonen Petteri, Jyväskylän ammattiopisto, 77.64, kilpailijoiden kotipaikka Jyväskylä

4. Ojala Jesse / Valve Marko, Koulutuskeskus Salpaus, 77.18, kilpailijoiden kotipaikka Lahti

5. Liias Eveliina / Riihimäki Johanna, Jyväskylän ammattiopisto, 76.74, kilpailijoiden kotipaikka Jyväskylä

6. Makkonen Lauri, kotipaikka Oulu / Mäki Joona, kotipaikka Liminka, Oulun seudun ammattiopisto, 67.62

301 Asiakaspalvelu ja myynti

1. Malkavaara Ilmo, Hyria koulutus Oy, 86.13, kotipaikka Hyvinkää

2. Nordström Patrick, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 84.95, kotipaikka Kerava

3. Lajunen Emmi, Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto, 83.44, kotipaikka Punkaharju

4. Kääpä Mikael, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 81.65, kotipaikka Lappeenranta

5. Virtanen Laura, Tampereen ammattiopisto, 81.27, kotipaikka Pirkkala

6. Mäkinen Tuomas, Valkeakosken ammatti- ja aikuisopisto, 80.33, kotipaikka Valkeakoski

7. Lindblom Miro, Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä, 67.92, kotipaikka Pietarsaari

8. Hakala Sami, Vaasan ammattiopisto, 64.38, kotipaikka Laihia

302 Hiusmuotoilu

1. Nurminen Saana, Kouvolan seudun ammattiopisto, 91.59, kotipaikka Kouvola

2. Leppälä Henna, Jokilaaksojen koulutuskuntayhtymä, 81.30, kotipaikka Sievi

3. Lumioja Milla, Jyväskylän ammattiopisto, 79.03, kotipaikka Jyväskylä

4. Simonen Saana-Tuulia, Vaasan ammattiopisto, 78.88, kotipaikka Vaasa

5. Kaukoranta Sanna, Valkeakosken ammatti- ja aikuisopisto, 77.75, kotipaikka Toijala

6. Jalkanen Sara, Tampereen ammattiopisto, 77.03, kotipaikka Tampere

7. Purhonen Laura, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 73.76, kotipaikka Imatra

8. Määttä Laura, Oulun seudun ammattiopisto, 72.69, kotipaikka Oulunsalo

303 Kauneudenhoito

1. Nevalainen Nea, Oulun seudun ammattiopisto, 80.29, kotipaikka Oulu

2. Lehtonen Anna-Kaisa, Oulun seudun ammattiopisto, 77.70, kotipaikka Liminka

3. Yli-Opas Milja, Porvoon ammattiopisto, 77.59, kotipaikka Porvoo

4. Raitala Jonna, Koulutuskeskus Salpaus, 72.56, kotipaikka Hämeenlinna

5. Pirhonen Janina, Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto, 69.66, kotipaikka Kitee

6. Kosonen Marianne, Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto, 68.50, kotipaikka Savonlinna

7. Niskanen Outi, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 66.52, kotipaikka Keitele

8. Eskelinen Jemina, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 62.90, kotipaikka Kuopio

304 Kukkasidonta

1. Tilsala Säde, Jämsän ammattiopisto, 82.44, kotipaikka Muurame

2. Holkeri Minna, Ammattiopisto Livia, 81.13, kotipaikka Loimaa

3. Haapatalo Heli, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 77.88, kotipaikka Mäntsälä

4. Martiskainen Visa, Jämsän ammattiopisto, 75.48, kotipaikka Jämsä

5. Lahtinen Viivi, Jämsän ammattiopisto, 68.93, kotipaikka Jämsä

6. Kosunen Suvi, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 64.59, kotipaikka Kuopio

7. Hämäläinen Anni, Ammattiopisto Livia, 62.56, kotipaikka Kaarina

8. Maijala Tuukka, Oulun seudun ammattiopisto, 61.23, kotipaikka Lumijoki

305 Lähihoitaja

1. Katainen Maria, kotipaikka Pielavesi / Salmi Taija, kotipaikka Kinnula, Jyväskylän ammattiopisto, 72.50

2. Lahtinen Jenni / Lindroos Sanna, Axxell, 69.50, kilpailijoiden kotipaikka Raasepori

3. Koskinen Noora / Laakso Jutta, Salon seudun ammattiopisto, 63.00, kilpailijoiden kotipaikka Paimio

4. Lindqvist Jani / Savolainen Tiiu, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 62.50, kilpailijoiden kotipaikka Kuopio

5. Jalkanen Anna, kotipaikka Jyväskylä / Karppinen Juulia, kotipaikka Viitasaari, Jyväskylän ammattiopisto, 60.50

5. Cavèn Nella, kotipaikka Raisio / Virtanen Hanna, kotipaikka Kaarina, Turun ammatti-instituutti, 60.50

7. Lipsanen Noora / Palosaari Erica, Etelä-Savon ammattiopisto, 58.50, kilpailijoiden kotipaikka Mikkeli

8. Kaijanen Saara / Kosola Karla, Vaasan ammattiopisto, 57.00, kilpailijoiden kotipaikka Vaasa

306 Puhdistuspalvelu

1. Mikkola Tia, Turun ammatti-instituutti, 83.00, kotipaikka Mynämäki

2. Ylönen Sanna-Mari, Jyväskylän kotitalousoppilaitos, 82.94, kotipaikka Jyväskylä

3. Salovesi Tapani, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 82.83, kotipaikka Pielavesi

4. Rantala Sallamari, Keskuspuiston ammattiopisto, 79.86, kotipaikka Kyröskoski

5. Pyykönen Heidi, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 66.69, kotipaikka Joensuu

6. Hyttinen Kukka-Maria, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 65.88, kotipaikka Joensuu

7. Tuohimaa Mira, Ammattiopisto Luovi, 61.03, kotipaikka Oulu

8. Seppälä Terhi, Turun ammatti-instituutti, 60.29, kotipaikka Turku

307 Pukuompelu

1. Hassi Vilma, Tampereen ammattiopisto, 86.86, kotipaikka Sastamala

2. Mäntynen Annukka, Jyväskylän ammattiopisto, 83.01, kotipaikka Seinäjoki

3. Saari Katariina, Koulutuskeskus Sedu, 82.51, kotipaikka Seinäjoki

4. Okkonen Anniina, Ammattiopisto Lappia, 78.89, kotipaikka Kemi

5. Haga Amanda, Optima, 76.67, kotipaikka Kruunupyy

6. Saalasti Minna, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 66.59, kotipaikka Lappeenranta

7. Larkiala Roosamari, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 65.66, kotipaikka Tuusula

8. Nuorala Riina, Koulutuskeskus Tavastia, 56.73, kotipaikka Janakkala

308 Somistus

1. Närhi Anni, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 88.40, kotipaikka Varkaus

2. Turkulainen Mirva, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 83.95, kotipaikka Joensuu

3. Timonen Riikka, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 82.35, kotipaikka Joensuu

4. Ekström Stella, Salon seudun ammattiopisto, 82.30, kotipaikka Salo

5. Jaatinen Hanna, Jyväskylän ammattiopisto, 80.50, kotipaikka Petäjävesi

6. Savolainen Anna, Salon seudun ammattiopisto, 80.25, kotipaikka Salo

7. Käräjäoja Hanna, Raahen Porvari- ja Kauppakoulu, 79.60, kotipaikka Pattijoki

8. Jääskö Tiia, Lapin Ammattiopisto, 78.75, kotipaikka Rovaniemi

309 Hevostenhoito

1. Paakkonen Peppi, Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä, 84.74, kotipaikka Halikko

2. Väisänen Verna, Koulutuskeskus Salpaus, 83.13, kotipaikka Savitaipale

3. Patama Sanni, Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä, 80.16, kotipaikka Myllymäki

4. Honkala Janina, Axxell, 78.92, kotipaikka Sipoo

5. Soiluva Johanna, Ypäjän hevosopisto, 78.43, kotipaikka Salo

6. Laukkanen Laura, Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä, 76.37, kotipaikka Perho

7. Pesonen Aino, Oulun seudun ammattiopisto, 75.34, kotipaikka Oulu

8. Lindström Pia, Axxell, 67.23, kotipaikka Hanko

310 Yrittäjyys

1. Berg Isabella / Ikonen Ida / Lindgren Elina, Jyväskylän ammattiopisto, 88.25, kilpailijoiden kotipaikka Jyväskylä

2. Jokelainen Anne / Metsävainio Fanny / Mourujärvi Kati, Lapin Ammattiopisto, 81.72, kilpailijoiden kotipaikka Rovaniemi

3. Karmanzina Emilia / Kivinen Hanna / Lindholm Sofia, Helmi Liiketalousopisto, 81.07, kilpailijoiden kotipaikka Helsinki

4. Karlsson Jonathan, kotipaikka Porvoo / Lindberg Jussi, kotipaikka Askola / Rif Jenni, kotipaikka Porvoo, Porvoon kauppaoppilaitos-Borgå handelsläroverk, 80.61

5. Henriksson Katarina, kotipaikka Raasepori / Karros Janette, kotipaikka Salo / Leino Laura, kotipaikka Paimio, Salon seudun ammattiopisto, 76.36

6. Heikkinen Petra, kotipaikka Ranua / Jaurakkajärvi Janita, kotipaikka Pudasjärvi / Vähänen Saija, kotipaikka Tyrnävä, Oulun seudun ammattiopisto, 75.64

7. Lönnqvist Ben / Merilahti Markus / Orpana Anette, Omnian Ammattiopisto, 74.85, kilpailijoiden kotipaikka Espoo

8. Kuortti Matias, / Lindström Ari / Nurminen Nico, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 74.63, kilpailijoiden kotipaikka Sipoo

401 Huonekalupuuseppä

1. Myllyoja Miika, Ylä-Savon ammattiopisto, 78.60, kotipaikka Kestilä

2. Järvi Jaakko, Länsi-Pirkanmaan koulutuskuntayhtymä, 75.00, kotipaikka Jämsä

3. Talus Ben, Yrkesakademin i Österbotten, 74.60, kotipaikka Mustasaari

4. Moilanen Matti, Oulun seudun ammattiopisto, 71.93, kotipaikka Puolanka

5. Tikkanen Markus, Omnian Ammattiopisto, 71.57, kotipaikka Espoo

6. Saarinen Jaro, Salon seudun ammattiopisto, 70.70, kotipaikka Somero

7. Myllylä Jouni, Jokilaaksojen koulutuskuntayhtymä, 69.37, kotipaikka Reisjärvi

8. Alanen Jussi, Luksia, Länsi-Uudenmaan ammattiopisto, 43.30, kotipaikka Lohja

402 Ilmastointiasennus

1. Lahtinen Toni, Jyväskylän ammattiopisto, 90.00, kotipaikka Jyväskylä

2. Viertola Alvar, Jyväskylän ammattiopisto, 88.00, kotipaikka Jyväskylä

3. Rauvola Eero, WinNova Länsirannikon Koulutus Oy, 87.50, kotipaikka Pori

4. Hämäläinen Mika, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 82.00, kotipaikka Tuusula

5. Kautto Pauli, Kouvolan seudun ammattiopisto, 81.50, kotipaikka Kouvola

6. Nygren Miro, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 80.00, kotipaikka Joensuu

7. Polviander Oskar, WinNova Länsirannikon Koulutus Oy, 79.50, kotipaikka Pori

8. Välimäki Valtteri, Oulun seudun ammattiopisto, 72.50, kotipaikka Oulu

403 Kivityöt

1. Korvenperä Ninja, Sastamalan koulutuskuntayhtymä, 85.83, kotipaikka Kiikoinen

2. Nakkinen Teemu, Koulutuskeskus Salpaus, 82.93, kotipaikka Lahti

3. Niemelä Mikko, Jokilaaksojen koulutuskuntayhtymä, 76.50, kotipaikka Pyhäjärvi

4. Pölönen Simo, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 51.10, kotipaikka Joensuu

404 Maalaus ja tapetointi

1. Niinilampi Salla-Mari, Koulutuskeskus Sedu, 79.50, kotipaikka Seinäjoki

2. Raitio Katja, Salon seudun ammattiopisto, 75.70, kotipaikka Salo

3. Mäkilä Mira, Turun Ammattiopistosäätiö, 73.83, kotipaikka Turku

4. Ryynänen Riika, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 70.30, kotipaikka Joensuu

5. Äyräväinen Taru, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 68.67, kotipaikka Lappeenranta

6. Haanpää Iina, Valkeakosken ammatti- ja aikuisopisto, 68.19, kotipaikka Valkeakoski

7. Myllylahti Jasmi, Koulutuskeskus Salpaus, 66.76, kotipaikka Lahti

8. Hyttinen Linnea, Ammattiopisto Lappia, 61.35, kotipaikka Tornio

405 Putkiasennus

1. Rantala Topias, Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä, 80.00, kotipaikka Kalajoki

2. Immonen Marko, Kainuun ammattiopisto, 71.00, kotipaikka Sotkamo

3. Hämäläinen Ville, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 67.00, kotipaikka Joroinen

4. Petäys Jesse, Koulutuskeskus Sedu, 65.00, kotipaikka Kurikka

5. Häkkinen Jussi, Ammattiopisto Lappia, 60.00, kotipaikka Tornio

6. Parkkila Miika, Oulun seudun ammattiopisto, 56.00, kotipaikka Oulunsalo

7. Nikku Asko, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 51.00, kotipaikka Lappeenranta

8. Maksimainen Mika, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 49.00, kotipaikka Ilomantsi

406 Sähköasennus

1. Lankinen Jyri, Omnian Ammattiopisto, 73.20, kotipaikka Espoo

2. Jaakola-Siimes Kalle, Turun ammatti-instituutti, 71.60, kotipaikka Pöytyä

3. Katainen Joonas, Ylä-Savon ammattiopisto, 66.70, kotipaikka Jylhänkylä

4. Kärkkäinen Tommi, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 64.53, kotipaikka Lieksa

5. Ahola Aki, Oulun seudun ammattiopisto, 60.13, kotipaikka Liminka

6. Iso-Aho Jouni, Koulutuskeskus Sedu, 54.23, kotipaikka Jalasjärvi

7. Itkonen Jussi, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 49.33, kotipaikka Lappeenranta

8. Kettunen Ville, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 13.20, kotipaikka Leppävirta

407 Talonrakennus, kirvestyöt

1. Heiskanen Aleksi, Ammattiopisto Lappia, 81.67, kotipaikka Kemi

2. Väinölä Aleksi, WinNova Länsirannikon Koulutus Oy, 76.17, kotipaikka Eura

3. Rissanen Heikki, Ylä-Savon ammattiopisto, 74.67, kotipaikka Iisalmi

4. Hynninen Juuso, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 69.83, kotipaikka Mäntsälä

5. Liukkonen Jesse, Raision ammattiopisto, 60.84, kotipaikka Kustavi

6. Hämäläinen Marko, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 56.33, kotipaikka Nurmes

7. Uusitalo Kalle, WinNova Länsirannikon Koulutus Oy, 49.00, kotipaikka Pori

8. Mikkonen Tomi, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 44.00, kotipaikka Rautjärvi

408 Talonrakennus, muuraus ja laatoitus

1. Vidgren Valtteri, Jyväskylän ammattiopisto, 73.67, kotipaikka Laukaa

2. Anttila Alex, Oulun seudun ammattiopisto, 65.13, kotipaikka Pudasjärvi

3. Savolainen Niko, Jyväskylän ammattiopisto, 57.94, kotipaikka Laukaa

4. Kokkoniemi Topi, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 57.22, kotipaikka Mäntsälä

5. Vartia Santeri, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 54.16, kotipaikka Nurmijärvi

6. Tuominen Miikka, Raision ammattiopisto, 51.62, kotipaikka Raisio

7. Räme Eelis, Lapin Ammattiopisto, 42.82, kotipaikka Rovaniemi

8. Anttila Jere, Raision ammattiopisto, 40.76, kotipaikka Taivassalo

410 Viherrakentaminen

1. Arosarka Laura, kotipaikka Espoo / Lempiäinen Laura, kotipaikka Vihti, Omnian Ammattiopisto, 77.66

2. Herukka Hanna, kotipaikka Oulu / Tölli Hilla, kotipaikka Kempele, Oulun seudun ammattiopisto, 76.38

3. Moilanen Laura, kotipaikka Oulu / Pantsar Tarleena, kotipaikka Ylöjärvi, Oulun seudun ammattiopisto, 75.36

4. Päivärinta Tim / Seppänen Sami, Omnian Ammattiopisto, 73.26, kilpailijoiden kotipaikka Espoo

5. Mäkinen Tuure, kotipaikka Paimio / Teuri Perttu, kotipaikka Salo, Ammattiopisto Livia, 71.44

6. Mustonen Timo, kotipaikka Juankoski / Vallius Antto, kotipaikka Lieksa, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 56.48

501 Kondiittori

1. Etula Niko, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 91.58, kotipaikka Mäntsälä

2. Laitala Susanna, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 88.86, kotipaikka Tuusula

3. Tofferi Julianna, Ammattiopisto Lappia, 86.60, kotipaikka Helsinki

4. Rantala Eero, Sastamalan koulutuskuntayhtymä, 82.28, kotipaikka Kiikoinen

5. Vaara Sanna, Ammattiopisto Lappia, 80.40, kotipaikka Tervola

6. Virtanen Karita, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 79.55, kotipaikka Taipalsaari

7. Korppi Riina, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 79.13, kotipaikka Enonkoski

8. Mattila Sofia, Jyväskylän ammattiopisto, 78.80, kotipaikka Jyväskylä

502 Ravintolakokki

1. Jaakkola Niina, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 79.44, kotipaikka Liperi

2. Koskinen Katariina, Lapin Matkailuopisto, 76.21, kotipaikka Rovaniemi

3. Tähti Niko, Ammattiopisto Lappia, 75.86, kotipaikka Tornio

4. Terimaa Henni, Turun ammatti-instituutti, 75.17, kotipaikka Parainen

5. Ruottinen Johanna, Savonlinnan ammatti- ja aikuisopisto, 75.11, kotipaikka Sulkava

6. Munukka Janne, Omnian Ammattiopisto, 73.02, kotipaikka Espoo

7. Vainikka Miranda, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 71.88, kotipaikka Järvenpää

8. Mannila Sami, WinNova Länsirannikon Koulutus Oy, 69.27, kotipaikka Pori

503 Cateringkokki

1. Hassinen Inka / Räty Heli, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 86.51, kilpailijoiden kotipaikka Joensuu

2. Sykiäinen Lilja / Turunen Ria, Jyväskylän ammattiopisto, 85.28, kilpailijoiden kotipaikka Jyväskylä

3. Puumalainen Janika, kotipaikka Varkaus / Virtanen Suvi, kotipaikka Joroinen, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 84.58

4. Karppila Iina, kotipaikka Pälkänen / Mäntylä Julia, kotipaikka Viiala, Tampereen ammattiopisto, 82.50

5. Kaakinen Johannes / Takalo Iina, Oulun seudun ammattiopisto, 79.62, kilpailijoiden kotipaikka Oulu

6. Peltola Ellinoora, kotipaikka Alajärvi / Sepponen Sanna, kotipaikka Alavus, Koulutuskeskus Sedu, 78.68

7. Ala-Uotila Ella / Lindgvist Mikaela, Turun ammatti-instituutti, 78.64, kilpailijoiden kotipaikka Turku

8. Hautaviita Salla / Koskinen Eetu, Satakunnan ammattiopisto, 78.06, kilpailijoiden kotipaikka Ulvila

504 Tarjoilija

1. Rantakivi Riia, Turun ammatti-instituutti, 78.84, kotipaikka Turku

2. Leivo Jessi, Lapin matkailuopisto, 72.89, kotipaikka Ivalo

3. Vartiainen Kia-Lisa, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 70.06, kotipaikka Vuorela

4. Paukku Nikke, Ravintolakoulu Perho, 69.02, kotipaikka Helsinki

5. Korkeamäki Annami, Vaasan ammattiopisto, 65.45, kotipaikka Vaasa

6. Huhtanen Amanda, Pirkanmaan ammattiopisto, 61.28, kotipaikka Viiala

7. Juote Aapeli, Ravintolakoulu Perho, 60.82, kotipaikka Vihti

8. Vaimaa Katri, Koulutuskeskus Salpaus, 56.72, kotipaikka Lahti

601 Automaatioasennus

1. Pousi Leevi, Luksia, Länsi-Uudenmaan ammattiopisto, 47.50, kotipaikka Lohja

2. Lappalainen Marko, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 46.00, kotipaikka Joensuu

3. Karppi Antti, Vaasan ammattiopisto, 44.50, kotipaikka Vaasa

4. Leppilahti Pauli, Luksia, Länsi-Uudenmaan ammattiopisto, 44.00, kotipaikka Lohja

4. Voutilainen Sami, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 44.00, kotipaikka Varkaus

6. Ikonen Janne, Tampereen ammattiopisto, 42.00, kotipaikka Tampere

7. Kalliokoski Miika, Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä, 41.50, kotipaikka Kokkola

8. Korhonen Aku, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 40.50, kotipaikka Joensuu

602 Elektroniikka

1. Toivonen Teemu, Länsi-Pirkanmaan koulutuskuntayhtymä, 69.00, kotipaikka Parkano

2. Kylliäinen Paul, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 46.00, kotipaikka Kerava

3. Saramäki Panu, Jyväskylän ammattiopisto, 45.00, kotipaikka Multia

4. Tapper Riko, Jyväskylän ammattiopisto, 42.00, kotipaikka Jyväskylä

5. Immonen Tapio, Oulun seudun ammattiopisto, 41.00, kotipaikka Oulu

6. Saarinen Esko, Oulun seudun ammattiopisto, 35.00, kotipaikka Oulu

7. Rauhala Valtteri, Salon seudun ammattiopisto, 16.00, kotipaikka Sauvo

603 Koneistus

1. Emet Tommy, Optima, 61.00, kotipaikka Pedersöre

2. Linna Matias, Vaasan ammattiopisto, 57.50, kotipaikka Vähäkyrö

3. Vaarasuo Janne, Ylä-Savon ammattiopisto, 54.50, kotipaikka Iisalmi

4. Hiltunen Juho, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 47.50, kotipaikka Juankoski

5. Mäki Juha, Koulutuskeskus Sedu, 46.00, kotipaikka Ilmajoki

6. Alakoski Janne, Vaasan ammattiopisto, 44.50, kotipaikka Vähäkyrö

7. Jakonen Kalle, Jyväskylän ammattiopisto, 41.50, kotipaikka Laukaa

8. Roivainen Juha, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 35.50, kotipaikka Lapinlahti

604 Laborantti

1. Limnell Arttu, WinNova Länsirannikon Koulutus Oy, 78.50, kotipaikka Pori

2. Nordman Anna, Jyväskylän ammattiopisto, 73.00, kotipaikka Jyväskylä

3. Tuure Minttu, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 65.50, kotipaikka Ruokolahti

4. Palovuori Arttu, Jyväskylän ammattiopisto, 63.00, kotipaikka Keuruu

5. Ketokoski Konsta, Hyria koulutus Oy, 62.50, kotipaikka Janakkala

6. Kettunen Sami, Jyväskylän ammattiopisto, 60.50, kotipaikka Petäjävesi

7. Abbas Jamaleldin, Omnian Ammattiopisto, 36.00, kotipaikka Espoo

605 Levy ja hitsaus

1. Leppänen Tero, Salon seudun ammattiopisto, 77.00, kotipaikka Salo

2. Lehtoväre Viljo, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 73.00, kotipaikka Tuusula

3. Hämäläinen Anton, Jyväskylän ammattiopisto, 72.00 kotipaikka Laukaa

4. Nissinen Janne, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 66.00, kotipaikka Taipalsaari

4. Turpeinen Petteri, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 66.00, kotipaikka Lapinlahti

6. Hyry Riku, Ammattiopisto Lappia, 65.00, kotipaikka Kuivaniemi

7. Eskola Mikko, Koulutuskeskus Salpaus, 64.00, kotipaikka Orimattila

8. Pudas Arto, Ammattiopisto Lappia, 62.00, kotipaikka Kemi

606 Mekatroniikka

1. Komi Elmeri / Kukkonen Niko, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 88.50, kilpailijoiden kotipaikka Imatra

2. Björkqvist Anton, kotipaikka Uusikaarlepyy / Sandvik Kevin, kotipaikka Kruunupyy, Optima, 86.00

3. Pisto Jani, kotipaikka Kajaani / Väisänen Joonas, kotipaikka Kuhmo, Kainuun ammattiopisto, 85.70

4. Koskela Atte / Kuusisto Mika, Vaasan ammattiopisto, 81.00, kilpailijoiden kotipaikka Vaasa

5. Björkström Mathias, kotipaikka Luoto / Walberg Robin, kotipaikka Uusikaarlepyy, Optima, 69.00

6. Pohjonen Toni, kotipaikka Kokkola / Rahkola Timo, kotipaikka Kalajoki, Keski-Pohjanmaan koulutusyhtymä, 64.00

7. Korhonen Eetu, kotipaikka Kuopio / Roitto Robert, kotipaikka Suonenjoki, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 62.00

607 Koneenasennus ja kunnossapito

1. Vartiainen Jere, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 87.23, kotipaikka Liperi

2. Martikainen Perttu, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 86.85, kotipaikka Lemi

3. Heimonen Eeli, Pohjoisen Keski-Suomen oppimiskeskus, 86.65, kotipaikka Äänekoski

4. Tielinen Kimmo, Etelä-Karjalan ammattiopisto, 86.35, kotipaikka Lappeenranta

5. Kivelä Valtteri, Oulun seudun ammattiopisto, 74.20, kotipaikka Oulu

6. Majuri Janne, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 64.00, kotipaikka Tervo

7. Haapsaari Pekka, Oulun seudun ammattiopisto, 59.80, kotipaikka Kempele

8. Siren Tapio, Turun ammatti-instituutti, 35.90, kotipaikka Turku

Matkailu (näytöslaji)

1. Heikkinen Emmi / Parviainen Jade, Koulutuskeskus Salpaus, 89.74

2. Geier Eeva / Mäkinen Anniina, Jyväskylän ammattiopisto, 81.82

3. Kemppe Karoliina / Kovala Mari, Lapin Matkailuopisto, 81.02

4. Ahola Sannamari / Mähönen Pinja, Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä, 76.33

5. Järvinen Milla / Kärkkäinen Henriikka, Omnian Ammattiopisto, 73.01

6. Kerttula Janina / Kivikko Anni, Oulun seudun ammattiopisto, 72.58

7. Kareketo Ida / Ursin Ulla, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 70.37

8. Huovinen Katariina / Timonen Sirje, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 67.77

9. Mohamed Fartun / Ruuskanen Nea, Vantaan ammattiopisto Varia, 61.19

Muoviala, komposiittirakenteet (näytöslaji)

1. Koponen Heidi / Mäki-Penttilä Henri, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 91.00

2. Rautiainen Joona / Vehkalampi Jarmo, Jämsän ammattiopisto, 86.00

2. Heimonen Kimmo / Pitkänen Henri, Savon ammatti- ja aikuisopisto, 86.00

Taloushallinto (näytöslaji)

1. Haavisto Lotta / Toivonen Joni, Valkeakosken ammatti- ja aikuisopisto, 74.49

2. Meijanen Lauri / Nyyssönen Mauri, Jyväskylän ammattiopisto, 61.08

3. Pasanen Ancelika / Rajakko Heidi, Mercuria, 53.06

4. Kock Jessica / Sjöholm Lotta, Vaasan ammattiopisto, 46.75

5. Lehikoinen Tiia / Majoinen Mira, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 43.26

6. Eloranta Janita / Kuusela Marjaana, Salon seudun ammattiopisto, 41.96

7. Kyykoski Lauri / Mäkinen Lari, Business College, 38.54

8. Rusanen Toni / Tanskanen Joni, Kainuun ammattiopisto, 33.60

Eläintenhoitaja (näytöslaji)

1. Hiltunen Maria, Koulutuskeskus Salpaus, 85.95, kotipaikka Lahti

2. Turunen Iida, Pohjois-Karjalan ammattiopisto, 70.50, kotipaikka Joensuu

3. Harmainen Erica, Ahlmanin ammattiopisto, 63.70, kotipaikka Tampere

4. Komulainen Riikka, Kainuun ammattiopisto, 56.60, kotipa ikka Sotkamo

5. Klemola Niklas, Hyria koulutus Oy, 54.75, kotipaikka Järvenpää

6. Liimatainen Isa, Pohjoisen Keski-Suomen oppimiskeskus, 54.00, kotipaikka Konginkangas

7. Kuuppelomäki Heta, Koulutuskeskus Sedu, 49.10, kotipaikka Jalasjärvi

8. Keränen Jannika, Oulun seudun ammattiopisto, 47.85, kotipaikka Taivalkoski

TaitajaPLUS, Kiinteistönhoito

1. Herranen Markku, Keskuspuiston ammattiopisto, 93.48, kotipaikka Helsinki

2. Eschner Niko-Petter, Omnian Ammattiopisto, 91.05, kotipaikka Espoo

3. Nisula Juha, Kiipulan ammattiopisto, 87.57, kotipaikka Hanko

4. Kotala Jukka, Keskuspuiston ammattiopisto, 65.86, kotipaikka Vantaa

5. Valjakka Miika, Bovallius-ammattiopisto, 65.56, kotipaikka Mikkeli

6. Jylhä Jyri, Ammattiopisto Luovi, 49.57, kotipaikka Alavus

TaitajaPLUS, Puhdistuspalvelu

1. Mäkelä Heini, Keskuspuiston ammattiopisto, 82.17, kotipaikka Helsinki

2. Paananen Tuomas, Bovallius-ammattiopisto, 75.52, kotipaikka Hankasalmi

3. Nikkilä Anniina, Keskuspuiston ammattiopisto, 74.29, kotipaikka Sipoo

4. Lehtonen Markus, Kiipulan ammattiopisto, 73.93, kotipaikka Salo

5. Oksjärvi Melina, Bovallius-ammattiopisto, 64.93, kotipaikka Jämsä

6. Kallio Marjaana, Kiipulan ammattiopisto, 64.86, kotipaikka Hämeenlinna

TaitajaPLUS, Artesaani

1. Jokela Linda, Satakunnan ammattiopisto, 89.17, kotipaikka Pori

2. Ahovaara Enni-Maija, Satakunnan ammattiopisto, 87.66, kotipaikka Pori

3. Kamunen Emmi, Bovallius-ammattiopisto, 83.66, kotipaikka Iisalmi

4. Kokkonen Tanja, Keskuspuiston ammattiopisto, 81.67, kotipaikka Helsinki

5. Lehto Karoliina, Kiipulan ammattiopisto, 80.01, kotipaikka Lahti

6. Järvinen Henna-Riikka, Bovallius-ammattiopisto, 65.84, kotipaikka Jyväskylä

Avainsanat:

Tilaa