TIEDOTE: Finlandia-talon laajennus alkaa aikataulun mukaisesti

TIEDOTE: Julkaisuvapaa 13.4.2010 kello 12:00 Finlandia-talon laajennus alkaa aikataulun mukaisesti Finlandia-talon mittavat laajennustyöt alkavat toukokuun alussa. Rakennukseen avataan vuoden päästä yli 2000 neliömetriä uusia näyttely-, juhla- ja kokoustiloja. Laajennus muodostuu yhdestä suuresta tilasta, joka voidaan jakaa erikokoisiin tilayhdistelmiin. Alvar Aallon suunnittelemaa Finlandia-taloa on vuosien mittaan uudistettu maltillisesti, mutta tämän kokoluokan laajennuksia ei ole aikaisemmin toteutettu. Muutostöiden aikana talo on normaalisti käytössä. "Näyttelytilat tullaan rakentamaan katetun pysäköintitilan kohdalle. Vaikka kyseessä on näinkin mittava laajennus, ulkopuolelta katsottuna arkkitehtoninen muutos on tyylikäs ja harmoninen", Finlandia-talo Oy:n toimitusjohtaja Auni Palo sanoo. Tilan lasi-ikkunat tulevat avaamaan näkymän myöhemmin rakennettavaan Finlandiapuistoon. Tämä kokonaisuus tuo Palon mukaan kaivattua lisätilaa ja parantaa mahdollisuuksia saada aivan Helsingin keskustaan yhä enemmän kansainvälisen tason kongresseja. Näyttelytilan lisäksi talon pysäköintipaikat siirretään Mannerheimintien alle rakennettavaan maanalaiseen pysäköintilaitokseen. Se palvelee Finlandia-talon lisäksi alueen muita toimijoita. Laitos valmistuu vuoden 2012 loppupuolella. Nykyisten pysäköintialueiden tilalle rakennetaan uusi Finlandiapuisto vuosina 2015-2017. "Finlandia-talohan on jo osoittanut toimivansa maailmanluokan kongresseissa ja talouden ja politiikan vaikuttajien foorumina. Esimerkiksi kaupunginorkesterin muuttaessa Musiikkitaloon, profiloiituu Finlandia-talo nyt selkeästi tapahtumakeskukseksi. " Vuosittain Finlandia-talossa käy yli 300 000 vierasta. Tiloissa voi nykyisellään järjestää jopa neljäntuhannen hengen tapahtumia. Toimitusjohtaja Auni Palon mukaan talon myynti on selkeässä nousussa. Vuonna 2011 Töölönlahden puolelle valmistuville uusille neliöille on käyttöä. "Finlandia-talon tarjonta tulee monipuolistumaan. Jatkamme edelleen pienten ja isojen yritystapahtumien parissa. Entistä monipuolisempaa tapahtumatarjontaa on luvassa jo tänä vuonna", Palo sanoo. Aallon suurtyöhön käy tutustumassa vuosittain tuhansia matkailijoita eri puolilta maailmaa. Uuteen laajennusosaan sijoittuu myös kaikille avoin kahvila, josta avautuu maisema tulevaan Finlandiapuistoon. Rakennus suunniteltiin vuonna 1962 ja rakennettiin vuosina 1967-71. Kongressisiipi puolestaan suunniteltiin vuonna 1970 ja rakennettiin vuosina 1973-75. Uusi näyttelytila suunnittelun on toteuttanut A-Konsultit Oy:n arkkitehti Jyrki Iso-Aho työryhmineen. Uusien näyttelytilojen rakennuttaja on HKR-Rakennuttaja ja urakoitsijana toimii YIT. Maanalaisen pysäkointilaitoksen urakoitsijana toimii Lemminkäinen Infra Oy. LISÄTIETOA: Auni Palo, toimitusjohtaja: 050 3669 169, 09 4024 410 auni.palo@finlandiatalo.fi Helena Survonen, viestintä- ja markkinointipäällikkö: 050 5149775, 09 40241 (vaihde) helena.survonen@finlandiatalo.fi Jouni Maidell / HKR-Rakennuttaja 09 310 1661 jouni.maidell@hel.fi Markku Lahti / Alvar Aalto -säätiö 0207 480 123 markku.i.lahti@alvaraalto.fi Jyrki Iso-Aho / A-Konsultit Oy 09-6844 5125 jyrki.iso-aho@a-konsultit.fi Timo Lehmus / YIT 020 433 111 timo.lehmus@yit.fi

Yrityksestä

Soprano yhdistää verkkokaupan ja viestinnän tulokselliseksi kokonaisuudeksi asiakkaan koon ja tarpeen mukaan. Konseptoidut tuotteemme ja palvelumme, sekä tarkkaan määritellyt prosessimme tuottavat asiakkaillemme parempaa tulosta.

Multimedia

Multimedia

Liitteet & linkit