5.8.2016


RIO2016: Kuoppa avasi suomalaiskisat tarkasti

Rion olympialaiset saatiin suomalaisten osalta käyntiin jo ennen avajaisia perjantaina jousiampujakaksikon toimesta. Samuli Piippo oli miesten karsintakilpailun 54. ja Taru Kuoppa naisten karsintakilpailussa 14. 

Miesten ja naisten finaalikilpailujen ensimmäiset kierrokset ammutaan maanantaista (8.8.) keskiviikkoon (10.8.). Mitalien kohtalo ratkotaan torstaina 11.8 (naiset) ja perjantaina 12.8. (miehet).

Samuli Piippo ampui 636 pistettä, sarjat olivat 53, 56, 53, 50, 52, 53, 52, 51, 55, 54, 49 ja 58. 

- Ei ihan nappiin mennyt, kauaksi jäin omasta parhaasta suorituksestani. Suunta siirtyi laidasta toiseen, ammunta ei rauhoittunut missään vaiheessa, Piippo kommentoi.

Piippo kohtaa keskiviikkona klo 15:00 (Suomen aikaa) ensimmäisellä pudotuskierroksella karsintakilpailussa 11:nneksi sijoittuneen Florian Flotton (GER), joka ampui 677 pistettä.

Taru Kuopan tulos 643 jäi vain kaksi pistettä hänen nimissään olevasta Suomen ennätyksestä. Kuopan sarjat olivat 55, 53, 49, 52, 53, 54, 56, 50, 56, 52, 56 ja 57.

- Oli aika kova jännitys ja kisa lähti tahmeasti liikkeelle. Mutta sitten huomasin että sain hyviä tuulirakoja ja homma alkoi kulkea. Hyvä onnistuminen tänään ja hieno fiilis lähteä tästä jatkamaan.

Kuoppa kohtaa 1. pudotuskierroksella maanantaina kello 15:39 karsinnan 51:nneksi sijoittuneen Myanmarin San Yu Htwen (MYA). Htwe ampui karsinnassa 608. 

Tulokset

 Jousiammunta, miehet, karsintakilpailu
Jousiammunta, naiset, karsintakilpailu

************

Kesäolympialaiset, Rio de Janeiro, Brasilia, 5.-21.8.2016. 

Suomen joukkue: www.sport.fi/rio2016
Kisojen kotisivut: www.rio2016.com/en 
Kisojen tulospalvelu: www.rio2016.com/en/schedule-and-results

Suomen joukkueen viestintätiimi:
Mika Noronen, mika.noronen@noc.fi, +358 40 504 8714
Iina Airio, iina.airio@gmail.com, +358 400 418 953 (purjehdus)
Tapio Nevalainen, tapio.nevalainen@sul.fi, +358 40 7752528 (yleisurheilu)
Lassi Palo, lassi.palo@ampumaurheiluliitto.fi, +358 50 339 0644 (ampumaurheilu)
Jussi Salminen, jussi.salminen@uimaliitto.fi, +358 44 5490 339 (uinti) 

Kotimaan viestintätiimi:
Hanna Parviainen, hanna.parviainen@noc.fi, +358 40 679 0668
Toni Flink, toni.flink@gmail.com, +358 40 777 3396 

Yöpäivystys (Suomen aikaa): Panu Kolsi, panu.kolsi@noc.fi, +358 40 557 5060

Yrityksestä

Suomen Olympiakomitea on valtakunnallinen liikunta- ja urheilujärjestö, joka toimii sen hyväksi, että suomalaiset liikkuisivat enemmän ja menestyisivät huippu-urheilussa. Yhdessä jäsenjärjestöjemme kanssa rakennamme liikunnasta ja urheilusta elinvoimaa Suomeen.

Tilaa