SUOMALAISET RIOSSA PERJANTAINA 5.8.

Jo ennen Rion olympialaisten avajaisia ehtii kaksi suomalaista aloittaa kisaurakkansa, kun Samuli Piippo ja Taru Kuoppa ovat mukana jousiammunnan karsintakilpailussa. Kisapaikkana toimii Sambakoulujen paraatien paikkana tunnettu Sambodromo.

Aikataulu (ajat Suomen aikaa, klikkaamalla urheilijan nimeä löytyvät urheilijan faktat)

15:00 Jousiammunta, miehet, karsintakilpailu: Samuli Piippo
19:00 Jousiammunta, naiset, karsintakilpailu: Taru Kuoppa

Samuli Piippo

Samuli Piippo on yksi 64 kilpailijasta, jotka ampuvat 72 nuolta 70 metrin matkalta. Karsintakierroksen tulosten perusteella kilpailijat asetetaan ottelupareihin pudotuskilpailuun. Pudotuskilpailu käydään maanantaina 8.8. klo 15:00 alkaen (Suomen aikaa). Piippo ampuu samassa ryhmässä Malawin Areneo Davidin kanssa tauluun 21A. 

- Kaikki on sujunut mukavasti ja odotukset ovat korkealla oman suorituksen suhteen. Ainakaan vielä keskiviikkona ei ole ollut mitään erityistä kutinaa vatsanpohjassa, vaikka kyseessä onkin tavallista isommat kisat. Kisasuoritus on kuitenkin samanlainen kuin missä tahansa kisoissa.

- Peruskisasta haetaan mahdollisimman hyviä asetelmia jatkoon, tarkennetaan tavoitetta sitten kun peruskisan nuolet on ammuttu.

Taru Kuoppa

Naistenkin karsintakilpailussa on mukana 64 kilpailijaa, jotka ampuvat 72 nuolta 70 metrin matkalta. Karsintakierroksen tulosten perusteella kilpailijat asetetaan ottelupareihin pudotuskilpailuun. Pudotuskilpailu käydään maanantaina 8.8. klo 15:26 alkaen (Suomen aikaa). Kuoppa ampuu samassa ryhmässä Itävallan Laurence Baldauffin kanssa tauluun 21A.

- Tulimme ajoissa Rioon ja kisafiilis on noussut sitä mukaa, kun suomalaisia on saapunut paikalle. Aika raskas matka takana ja paras vire ei ole täällä treeneissä vielä löytynyt. Nyt ei ammuta isolla kentällä, joten paikka on hieman erikoinen. Tuuli tulee edestä mutta on kääntyilevä ja puuskittainen, joten tuulen lukeminen tuo lisähaastetta kisaan.

- Nimissäni oleva SE- tulos on 645, joten siinä on tietysti ensimmäinen tavoite peruskilpailuun, sillä voisi olla mahdollisuuksia päästä 32:n joukkoon ja kaaviossa edullisemmalle puolelle. Toisaalta peruskilpailuun ei saa liiaksi takertua, joten meni miten meni, niin tilanne nollataan jatkokilpailua ajatellen.

Taru Kuopan #KohtiRioa video



Kisojen avajaiset käynnistyvät Maracanan stadionilla lauantain puolella Suomen aikaa kello 1:15.

************

Kesäolympialaiset, Rio de Janeiro, Brasilia, 5.-21.8.2016. 

Suomen joukkue: www.sport.fi/rio2016
Kisojen kotisivut: www.rio2016.com/en 
Kisojen tulospalvelu: www.rio2016.com/en/schedule-and-results

Suomen joukkueen viestintätiimi:
Mika Noronen, mika.noronen@noc.fi, +358 40 504 8714
Iina Airio, iina.airio@gmail.com, +358 400 418 953 (purjehdus)
Tapio Nevalainen, tapio.nevalainen@sul.fi, +358 40 7752528 (yleisurheilu)
Lassi Palo, lassi.palo@ampumaurheiluliitto.fi, +358 50 339 0644 (ampumaurheilu)
Jussi Salminen, jussi.salminen@uimaliitto.fi, +358 44 5490 339 (uinti) 

Kotimaan viestintätiimi:
Hanna Parviainen, hanna.parviainen@noc.fi, +358 40 679 0668
Toni Flink, toni.flink@gmail.com, +358 40 777 3396 

Yöpäivystys (Suomen aikaa): Panu Kolsi, panu.kolsi@noc.fi, +358 40 557 5060

Yrityksestä

Suomen Olympiakomitea on valtakunnallinen liikunta- ja urheilujärjestö, joka toimii sen hyväksi, että suomalaiset liikkuisivat enemmän ja menestyisivät huippu-urheilussa. Yhdessä jäsenjärjestöjemme kanssa rakennamme liikunnasta ja urheilusta elinvoimaa Suomeen.

Tilaa