Tiedote 12.8.2016



SUOMALAISET RIOSSA LAUANTAINA 13.8.

Aikataulu (ajat Suomen aikaa, klikkaamalla urheilijan nimeä löytyy urheilijan faktat)
13:30 Golf: Mikko Ilonen (tarkka starttiaika myöhemmin)
13:30 Golf: Roope Kakko (tarkka starttiaika myöhemmin)
15:40 Yleisurheilu, 3-loikka, karsinta: Kristiina Mäkelä
19:05 Yleisurheilu, 3000 m estejuoksu, alkuerät: Sandra Eriksson
19:05 Purjehdus, Finn: Tapio Nirkko
19:05 Purjehdus, 49er FX: Cedercreutz, Noora Ruskola
19:05 Purjehdus, Laser: Kaarle Tapper
19:15 Purjehdus, Laser Radial: Tuula Tenkanen

Mahdollisesti:
4:49 Uinti, 4 x 100 m sekauintiviesti, finaali: Jenna Laukkanen, Mimosa Jallow, Emilia Pikkarainen, Hanna-Maria Seppälä

************

Kesäolympialaiset, Rio de Janeiro, Brasilia, 5.-21.8.2016. 

Suomen joukkue: www.sport.fi/rio2016
Kisojen kotisivut: www.rio2016.com/en 
Kisojen tulospalvelu: www.rio2016.com/en/schedule-and-results

Suomen joukkueen viestintätiimi:
Mika Noronen, mika.noronen@noc.fi, +358 40 504 8714
Iina Airio, iina.airio@gmail.com, +358 400 418 953 (purjehdus)
Tapio Nevalainen, tapio.nevalainen@sul.fi, +358 40 7752528 (yleisurheilu)
Lassi Palo, lassi.palo@ampumaurheiluliitto.fi, +358 50 339 0644 (ampumaurheilu)
Jussi Salminen, jussi.salminen@uimaliitto.fi, +358 44 5490 339 (uinti) 

Kotimaan viestintätiimi:
Hanna Parviainen, hanna.parviainen@noc.fi, +358 40 679 0668
Toni Flink, toni.flink@gmail.com, +358 40 777 3396 

Yöpäivystys (Suomen aikaa): Panu Kolsi, panu.kolsi@noc.fi, +358 40 557 5060

Yrityksestä

Suomen Olympiakomitea on valtakunnallinen liikunta- ja urheilujärjestö, joka toimii sen hyväksi, että suomalaiset liikkuisivat enemmän ja menestyisivät huippu-urheilussa. Yhdessä jäsenjärjestöjemme kanssa rakennamme liikunnasta ja urheilusta elinvoimaa Suomeen.

Tilaa