Tiedote 15.8.2016


RIO2016: Mira Potkonen varmisti nyrkkeilymitalin

Nyrkkeilijä Mira Potkonen varmisti maanantaina Suomelle Rion olympialaisten ensimmäisen mitalin voitettuaan -60 kg sarjan puolivälierässä hallitsevan olympiavoittajan Irlannin Katie Taylorin hajaäänin 2-1 (39-37, 37-39, 38*-38).

- Olen tarpeeksi monta kertaa hävinnyt sille (Taylor), en enää jaksa. Kuten aiemmin olen sanonut, niin kaikilla osa-alueilla olen saanut sitä kiinni. Kokemus tuo itsevarmuutta kehään, Potkonen totesi välieräpaikan ratkettua.

- Siinä ensimmäisessä erässä pikkuisen lipsui, mutta sitten sain omaa rytmiä siihen hommaan ja sitten parani. Takimmaiset suorat tuntuivat kädessä siihen malliin, että taisin saada perille aika painavia osumia.

Valmentaja Maarit Teuronen analysoi ottelua ammattimaisen viileästi.

- Otteluna tämä ei ollut Miran paras, mutta voittona oli. Olenhan minä nyt ylpeä, että sillä pää kestää tällaisessa paikassa Mutta en nyt äärimmäisen ylpeä – vielä.

Itselleen voitto ei ollut mitenkään selkeä juttu ennen kuin kehätuomari käden ylös nosti.

- En ollut varma voitosta, pelkään sitä aina. Oli mahtava tunne, oli ihanaa halata Maaritia. Vähän herkistyi, muttei ihan valtoimenaan.

35-vuotias Potkosen varmistama mitali on Suomen nyrkkeilyhistorian 15:s. Mielenkiintoinen yksityiskohta on se, että tänään (15.8) täsmälleen 80 vuotta sitten Sten Suvio voitti tähän mennessä maamme ainoan nyrkkeilyn olympiakullan. 

Suomen edellinen olympiamitali on 24 vuoden takaa Barcelonan olympialaisista Jyri Kjällin iskemä pronssi.

Maarit Teurosen valmentama Potkonen kohtaa välierässä Kiinan Yin Junhuan, joka voitti omassa puolivälierässään Azerbaidjanin Yana Alekseevnan kaikin tuomariäänin. Välierä otellaan keskiviikkona iltasession avausotteluna kello 20 Suomen aikaa.

Yin on 25-vuotias ja 167-senttinen maailmanlistan kakkonen. Hän saavutti MM-pronssia 2014.

Minkälaisia ajatuksia Potkosessa sitten herättää tuleva?

- Totta kai aina lähdetään voittamaan seuraavaa ottelua, mutta yksi ottelu kerrallaan aina. En tuulettele missään nimessä, tämä oli yksi etappi, ja kuka tähän nyt haluaisi jäädä, en ainakaan minä!

Potkonen on voittanut kiinalaisen naisten molemmissa aiemmissa kohtaamisissa hajaäänituomioilla. Potkosen voitot tulivat vuoden 2015 GeeBee-turnauksessa ja tämän vuoden MM-kilpailuissa.

************

Kesäolympialaiset, Rio de Janeiro, Brasilia, 5.-21.8.2016. 

Suomen joukkue: www.sport.fi/rio2016
Kisojen kotisivut: www.rio2016.com/en 
Kisojen tulospalvelu: www.rio2016.com/en/schedule-and-results

Suomen joukkueen viestintätiimi:
Mika Noronen, mika.noronen@noc.fi, +358 40 504 8714
Iina Airio, iina.airio@gmail.com, +358 400 418 953 (purjehdus)
Tapio Nevalainen, tapio.nevalainen@sul.fi, +358 40 7752528 (yleisurheilu)
Lassi Palo, lassi.palo@ampumaurheiluliitto.fi, +358 50 339 0644 (ampumaurheilu)
Jussi Salminen, jussi.salminen@uimaliitto.fi, +358 44 5490 339 (uinti) 

Kotimaan viestintätiimi:
Hanna Parviainen, hanna.parviainen@noc.fi, +358 40 679 0668
Toni Flink, toni.flink@gmail.com, +358 40 777 3396 

Yöpäivystys (Suomen aikaa): Panu Kolsi, panu.kolsi@noc.fi, +358 40 557 5060

Yrityksestä

Suomen Olympiakomitea on valtakunnallinen liikunta- ja urheilujärjestö, joka toimii sen hyväksi, että suomalaiset liikkuisivat enemmän ja menestyisivät huippu-urheilussa. Yhdessä jäsenjärjestöjemme kanssa rakennamme liikunnasta ja urheilusta elinvoimaa Suomeen.

Tilaa