Tiedote 17.8.2016

SUOMALAISET RIOSSA TORSTAINA 18.8

Aikataulu (ajat Suomen aikaa, klikkaamalla urheilijan nimeä löytyy urheilijan faktat)

14:52 Golf, 2.kierros: Noora Tamminen 
15:00 Taekwondo, 57 kg: Suvi Mikkonen 
16:00 Yleisurheilu, korkeus, karsinta: Linda Sandblom 
16:25 Golf, 2.kierros: Ursula Wikström

Suvi Mikkonen

Lontoon olympialaisissa viidenneksi sijoittuneella Mikkosella on avausottelussa vastassa kokenut brasilialainen Julia Vasconcelos ja raivokkaasti suosikkiaan kannustava kotiyleisö.

Mikkonen odottelee turnauksen alkua luottavaisena. Matkustuksen ja aikaeron rasitukset on levätty pois Rion urheilijakylässä ja ottelukunto on viritelty oman harjoitusvastuksen kanssa.

- Viikko täällä on oltu. Vähän kesti, että kroppa tottui näihin oloihin. Viimeiset kaksi päivää on mennyt treeneissä tosi hyvin, Mikkonen sanoo.

- Avausvastustaja on aika pitkä, mutta on pudottanut paljon painoa tähän sarjaan. Veikkaan, että tässä sarjassa se on heikompi kuin ylemmässä sarjassa, Mikkonen arvioi.

Brasilialaisen kaatuessa toiselle kierrokselle vastaan tulee voittaja otteluparista Nikita Glasnovic SWE - Caroline Marton AUS.

Kaksi voittoa tietäisi välieräpaikkaa ja jo vähintään keräilyeriin pääsemistä. Olympiataekwondossa finalisteille hävinneet ottelijat pääsevät keräilyeriin, joista kaksi parasta selviää pronssiotteluihin välierien häviäjiä vastaan.

Suvi Mikkosen #KohtiRioa-video

Linda Sandblom

Korkeushypyn tuore SE-nainen Linda Sandblom kilpailee Riossa jo kauden toisessa arvokisakarsinnassaan. Amsterdamin EM-kisoissa hän ylitti 189. Se riitti 13. sijaan, kun finaaliin eteen 12 hyppääjää. Tuo kokemus linjasi hankolaisurheilijan Rion tavoitteen.

- Se oppi EM-kisoista tuli, että tuota 13. sijaa karsinnasta en enää halua. Toki sieltä tuli muutakin oppia esimerkiksi siitä kuinka pitkiä calling-ajat arvokisoissa ovat, Sandblom viittasi, siihen kuinka kauan etukäteen urheilijat kootaan verryttelyn jälkeen yhteen odottamaan kentälle vientiä.

Sandblom on tällä kaudella nostanut Suomen ennätyksen lukemiin 193, kun karsintaraja Riossa on sentin korkeammalla. Riman korotukset kilpailussa menevät 180-185-189-192 ja 194.

- Minulle nuo korotukset sopivat. Tasainen kilpailu varmaan tulee. Päivän kunto ratkaisee, Sandblom sanoo.

Karsinta hypätään paikallista aikaa kello 10:00 kahdessa ryhmässä. Sandblom hyppää B-ryhmässä.

- Aamukarsinta sopii minulle hyvin. Olen elänyt siinä rytmissä jo vähän aikaa, Sandblom sanoo.

Sandblom on kesän olympiatilastossa 19. sijalla. Kärjessä ovat Yhdysvaltain Chaunté Lowe (201) ja Saksan Marie-Laurence Jungfleisch (200). He ovat tuon tilaston ainoat hyppääjät, jotka ovat kuluvan ulkoratakauden mittaan ylittäneet kaksi metriä.

Ursula Wikstöm ja Noora Tamminen

Naisten golfissa on mukana nelipäiväisessä olympiaturnauksessa 60 pelaajaa 34:sta eri maasta.

Ursula Wikström avasi oman savottansa mainiosti pelaamalla tulokseen kaksi alle kentän ihannetuloksen 69:ään lyöntiin. Hänen sijoituksensa avauspäivän jälkeen on jaettu 11:s.

Noora Tammisen taival oli puolestaan hieman takkuisempi, sillä hänelle kirjattiin avauspäivän jälkeen tuloskorttiin 72 lyöntiä ja +2. Tamminen on kokonaistuloksissa 18 reiän jälkeen jaetulla 39:nnella sijalla.

Kierrokset pelataan kolmen pelaajan lähdöin. Kolmannelle ja neljännelle kierrokselle perjantaina ja lauantaina peliryhmät määrittyvät kokonaistilanteen mukaan.

Barra de Tijucassa sijaitseva golfkenttä rakennettiin olympialaisia varten. Sen par on 71 ja kentällä on mittaa naisilla 5711 metriä.

Noora Tammisen #KohtiRioa-video

************

Kesäolympialaiset, Rio de Janeiro, Brasilia, 5.-21.8.2016. 

Suomen joukkue: www.sport.fi/rio2016
Kisojen kotisivut: www.rio2016.com/en 
Kisojen tulospalvelu: www.rio2016.com/en/schedule-and-results

Suomen joukkueen viestintätiimi:
Mika Noronen, mika.noronen@noc.fi, +358 40 504 8714
Iina Airio, iina.airio@gmail.com, +358 400 418 953 (purjehdus)
Tapio Nevalainen, tapio.nevalainen@sul.fi, +358 40 7752528 (yleisurheilu)
Lassi Palo, lassi.palo@ampumaurheiluliitto.fi, +358 50 339 0644 (ampumaurheilu)
Jussi Salminen, jussi.salminen@uimaliitto.fi, +358 44 5490 339 (uinti) 

Kotimaan viestintätiimi:
Hanna Parviainen, hanna.parviainen@noc.fi, +358 40 679 0668
Toni Flink, toni.flink@gmail.com, +358 40 777 3396 

Yöpäivystys (Suomen aikaa): Panu Kolsi, panu.kolsi@noc.fi, +358 40 557 5060

Yrityksestä

Suomen Olympiakomitea on valtakunnallinen liikunta- ja urheilujärjestö, joka toimii sen hyväksi, että suomalaiset liikkuisivat enemmän ja menestyisivät huippu-urheilussa. Yhdessä jäsenjärjestöjemme kanssa rakennamme liikunnasta ja urheilusta elinvoimaa Suomeen.

Tilaa