Tiedote 7.8.2016


RIO2016: Niukkojen karsiutumisten sunnuntai

Pekingin olympiavoittaja Satu Mäkelä-Nummela jäi yhden kiekon päähän uusimaan pääsystä semifinaalipaikasta naisten trapissa. Mäkelä-Nummela ampui tuulisessa säässä tuloksen 66 (22+24+20) ja sijoittui kymmenenneksi.

- Eilen palaset loksahtivat kohdilleen, tänään oli eri päivä. Harmittaa, kun semifinaalipaikka lipui käsistä: se meni kuin vesi sormien välistä. Viimeisen sarjan neljään kiekkoon kolme reikää, en malttanut. 

Vesa Törnroos on hyvissä asemissa miesten trapin peruskilpailun avauspäivän jälkeen. Törnroos on kymmenennellä tilalla ammuttuaan 69/75. Kuuden parhaan semifinaalipaikan raja on kahden kiekon päässä. Maanantaina ammutaan peruskilpailun loput 50 kiekkoa.

- En tiedä yhtään tilanteesta. Ammutaan ne huomiset sarjat pois ja katsotaan sitten taululta.

Tanskalaisen taktiikka vei Olahilta eväät

Benedek ”Pentti” Olah hävisi pöytätenniksen kaksinpelin 2. kierroksen ottelunsa Tanskan Jonathan Grothille 0-4 (8-11, 5-11, 10-12, 3-11). Olahin loppusijoitukseksi tuli olympiaturnauksessa 33:s.

- Vaikea peli. Tanskalainen pelasi vahvalla taktiikalla ja viivytteli tahallaan. Tuomari huomauttikin siitä kolmesti. En päässyt rytmiin kiinni ja jalkakin vähän vaivasi. En ollut tänään omalla tasollani, mutta olen ylpeä että sain edustaa Suomea olympialaisissa. Kiitos kaikille huimasta kannustuksesta, siitä saan energiaa jatkaa eteenpäin. Pelatkaa pingistä!

Laukkasen SE ei aivan riittänyt välieriin

Jenna Laukkanen karsiutui ensimmäisenä naisten 100 metrin rintauinnin välieristä uudella Suomen ennätysajallaan 1.07,35. Välieriin riitti kolme sadasosaa parempi aika.

- Vähän odotin sitä 1.06 -alkavaa aikaa, mutta onhan tuo nyt Suomen ennätys olympiauintien alkuerissä. Täytyyhän siihen olla tyytyväinen. Oli kiva ja rentoa lähteä uimaan, kun oli tuttujakin samassa erässä. Ei haitannut, että jouduin vähän soolona uimaan, keskityin täysin omaan uintiin, enkä nähnyt edes käännöksessä muita. Aloitus oli hyvä, nopeimpiani koskaan.

Mimosa Jallow ei tiennyt mistä vaisuhko uinti sunnuntaina johtui. Jallow oli 100 metrin selkäuinnin alkuerissä 24:nneksi nopein ajalla 1.01,58.

- Tosi hämmentävää, odotin harvinaisen innolla että pääsisin jo uimaan ja kaikki tuntui tosi hyvältä. Uinti tuntui tosi hyvältä, mutta eihän tuo aloitus sitten ollutkaan niin kova miltä tuntui. Nyt taitaa jotenkin oma pää jarruttaa vauhtia, mutta katsotaan nyt vielä jos tuolta videolta löytyisi joku syy. Onneksi saan vielä viestialoituksessa virallisen ajan tästä.

Matias Koski oli Jallown tavoin kysymysmerkkinä toisen Rion olympiauintinsa jälkeen. Koski karsiutui 200 metrin vapaauinnin välieristä ajalla 1.47,40. Aika riitti 21:nteen tilaan

- Uinti ei tuntunut ollenkaan hyvältä, en osaa siitä mitään muuta nyt sanoa. Tosi pettynyt.

Lotta Lepistön pyöräilyn maantieajo päättyy kello 22 jälkeen.

************

Kesäolympialaiset, Rio de Janeiro, Brasilia, 5.-21.8.2016. 

Suomen joukkue: www.sport.fi/rio2016
Kisojen kotisivut: www.rio2016.com/en 
Kisojen tulospalvelu: www.rio2016.com/en/schedule-and-results

Suomen joukkueen viestintätiimi:
Mika Noronen, mika.noronen@noc.fi, +358 40 504 8714
Iina Airio, iina.airio@gmail.com, +358 400 418 953 (purjehdus)
Tapio Nevalainen, tapio.nevalainen@sul.fi, +358 40 7752528 (yleisurheilu)
Lassi Palo, lassi.palo@ampumaurheiluliitto.fi, +358 50 339 0644 (ampumaurheilu)
Jussi Salminen, jussi.salminen@uimaliitto.fi, +358 44 5490 339 (uinti) 

Kotimaan viestintätiimi:
Hanna Parviainen, hanna.parviainen@noc.fi, +358 40 679 0668
Toni Flink, toni.flink@gmail.com, +358 40 777 3396 

Yöpäivystys (Suomen aikaa): Panu Kolsi, panu.kolsi@noc.fi, +358 40 557 5060

Yrityksestä

Suomen Olympiakomitea on valtakunnallinen liikunta- ja urheilujärjestö, joka toimii sen hyväksi, että suomalaiset liikkuisivat enemmän ja menestyisivät huippu-urheilussa. Yhdessä jäsenjärjestöjemme kanssa rakennamme liikunnasta ja urheilusta elinvoimaa Suomeen.

Tilaa