Tiedote 8.8.2016


RIO2016: Purjehtijat avasivat olympiaregatan 

Hallitseva olympiahopeamitalisti Tuuli Petäjä-Sirén sijoittui maanantain RS:X-luokan avauslähdöissä tasaisesti sijoille 4, 9 ja 8. Kokonaistilanteessa suomalainen on avauspäivän jälkeen kahdeksantena.

- Olen tyytyväinen ja iloinen päivääni, onnistunut avaus. Maltoin mieleni ja pidin pään kylmänä. Peruspurjehduksella tulos oli tämä.

Tuula Tenkanen avasi kisansa Laser Radial –luokassa terävästi 4:nnellä sijalla. Päivän toisessa lähdössä suomalaisen sijoitus painui 17:nneksi. Kokonaiskilpailussa Tenkanen on 10:s.

- Lähdöt ja avotuuliosuudet sujuivat hyvin, mutta vastatuulet olivat vähän hankalia. Ensimmäinen lähtö oli hyvä avaus olympialaisille. Veden puhtauteen en kiinnittänyt mitään huomiota.

Kaarle Tapperin uran ensimmäinen olympialähtö Laser-luokassa päättyi 30:nteen tilaan. Toisessa lähdössa ensikertalainen petrasi merkittävästi purjehtien maaliin 12:ntena. Tapper on avauspäivän jälkeen Laserin kokonaistilanteessa sijalla 23.

- Ensimmäinen lähtö ei ollut niin hyvä, mutta toka oli ihan hyvä. Ei jännittänyt juurikaan.

Törnroos tuhri sarjojen alut

Miesten trap-ammunnassa Vesa Törnroos jäi kahden kiekon päähän semifinaalipaikan uusinnasta. Törnroos ampui toisen päivän sarjoihin 24 ja 23 kiekkoa. Yhteistulos oli peruskilpailussa 116 kiekkoa.

- Ihan kiva ei tällaisissa kilpailuissa riitä. Se on vain niin julmaa. Tämä ei ollut se kisa, josta näin unta. Elämäni kilpailu on siis vielä edessäpäin.

- Minulla on nyt aika pettynyt fiilis ja se syö miestä maantierotan lailla. Minun olisi pitänyt pystyä parempaan. Sarjojen alkuihin tuli viisi turhaa pummia, mikä on paljon. Vika on pieni, mutta kun se on päässä, Törnroos tokaisi.

Jännitys vei Kuopan parhaan terän

Hyvän karsintakilpailun perjantaina ampunut Taru Kuoppa karsiutui jousiammunnan pudotuskilpailusta heti avauskierroksella. Myanmarin San Yu Htwe voitti suomalaisen 3-7 (25-26, 28-26, 26-26, 25-27, 25-27).

- Valmistautuminen meni hyvin enkä tekisi mitään toisin sen osalta. Jännitin jonkin verran ja se vei parhaan terän omasta ammunnasta. Tuulet ovat täällä oikukkaat ja peruskilpailussa sain ne haltuun, nyt en niin hyvin. Olen onnellinen että uskalsin yrittää vielä olympialaisiin vaikka ehdin jo kertaalleen lopettaa. Juuri nyt tuntuu, että jaksan jatkaa vielä seuraaviinkin kisoihin.

Viimeinen vesieste Jankarin ja DD:n kiusana

Elmo Jankarin ja Duchess Desireen kenttäratsastuksen toinen laji, maastokoe, sujui viimeistä vesiestettä lukuunottamatta erinomaisesti. Vaikeudet esteillä toivat suoria virhepisteitä 20 ja aikasakkokin (22,80) johtui pääasiassa vaikeuksista tällä esteellä.

- Radan pohja ja ilma olivat hyviä ja hevonen hyvin treenattu. Kaikki meni hyvin viimeistä vesiestettä huolimatta. Siinä olisi pitänyt ratsastaa hieman eri tavalla ja hyppy jäi kesken.

- Kovan urakan jälkeen hevosta viilennetään ja kävelytetään nyt. Jäät ovat joka jalassa ja nyt aloitetaan valmistautuminen huomiseen.

Sijoitus parani kuitenkin yhteistuloksissa ja ratsukko on nyt 28:nnella tilalla.

Kylliäinen pettyi päämatkallaan

Tanja Kylliäinen ei päässyt toivomaansa vauhtiin naisten 200 metrin sekauinnin alkuerissä. Kylliäisen aika 2.14,97 riitti 25:nteen tilaan ja välieräpaikka jäi näin haaveeksi.

- Aika ei ollut mitä odotin ja uintiin nähdenkin oletin että aika olisi ollut kovempi. Tosi raskas uinti. Selkäuintiosuus ratkaisi, se oli heikko. Yritin säästellä jalkoja selkäuinnissa, mutta perhososuus sitä ennen söikin energioita jaloista liikaa. Perhonen oli kyllä tosi hyvä ja niin rintauintikin. Vapaauinti tyydyttävä. Jännitin kyllä ennen tätä päämatkaa enemmän kuin 400 metriä.

Lisätietoja: 

************

Kesäolympialaiset, Rio de Janeiro, Brasilia, 5.-21.8.2016. 

Suomen joukkue: www.sport.fi/rio2016
Kisojen kotisivut: www.rio2016.com/en 
Kisojen tulospalvelu: www.rio2016.com/en/schedule-and-results

Suomen joukkueen viestintätiimi:
Mika Noronen, mika.noronen@noc.fi, +358 40 504 8714
Iina Airio, iina.airio@gmail.com, +358 400 418 953 (purjehdus)
Tapio Nevalainen, tapio.nevalainen@sul.fi, +358 40 7752528 (yleisurheilu)
Lassi Palo, lassi.palo@ampumaurheiluliitto.fi, +358 50 339 0644 (ampumaurheilu)
Jussi Salminen, jussi.salminen@uimaliitto.fi, +358 44 5490 339 (uinti) 

Kotimaan viestintätiimi:
Hanna Parviainen, hanna.parviainen@noc.fi, +358 40 679 0668
Toni Flink, toni.flink@gmail.com, +358 40 777 3396 

Yöpäivystys (Suomen aikaa): Panu Kolsi, panu.kolsi@noc.fi, +358 40 557 5060

Yrityksestä

Suomen Olympiakomitea on valtakunnallinen liikunta- ja urheilujärjestö, joka toimii sen hyväksi, että suomalaiset liikkuisivat enemmän ja menestyisivät huippu-urheilussa. Yhdessä jäsenjärjestöjemme kanssa rakennamme liikunnasta ja urheilusta elinvoimaa Suomeen.

Tilaa