Tiedote 9.8.2016



SUOMALAISET RIOSSA TIISTAINA 9.8. ja KESKIVIIKKONA 10.8.

SUOMALAISET RIOSSA TIISTAINA 9.8.

Aikataulu 
16:00 Kenttäratsatus, esteratsastus: Elmo Jankari (1 tai 2 kierrosta)
18:30 Painonnonosto, 63 kg: Anni Vuohijoki
19:00 Purjehdus, finn: Tapio Nirkko (2 lähtöä)
19:05 Purjehdus, RS:X: Tuuli Petäjä-Sirén (3 lähtöä)
19:10 Purjehdus, laser: Kaarle Tapper (2 lähtöä)
19:10 Purjehdus, laser radial: Tuula Tenkanen (2 lähtöä)
19:11 Uinti, 100 m vapaauinti, alkuerät: Ari-Pekka Liukkonen
20:05 Uinti, 100 m rintauinti, alkuerät: Matti Mattsson

Mahdollisesti:
4:03 Uinti, 100 m vapaauinti, välierät: Ari-Pekka Liukkonen
5:03 Uinti, 200 m rintauinti, välierät: Matti Mattsson


SUOMALAISET RIOSSA KESKIVIIKKONA 10.8.

14:30 Pyöräily, aika-ajo: Lotta Lepistö
15:00 Jousiammunta, pudotuskierrokset: Samuli Piippo
19:05 Purjehdus, 470: Joonas ja Niklas Lindgren
19:05 Purjehdus, finn: Tapio Nirkko
19:05 Purjehdus, laser: Kaarle Tapper
19:15 Purjehdus, laser radial: Tuula Tenkanen
20:02 Uinti, 200 rintauinti, alkuerät: Jenna Laukkanen

Mahdollisesti:
4:03 Uinti, 200 m rintauinti, finaali: Matti Mattsson
5:03 Uinti, 100 m vapaauinti, finaali: Ari-Pekka Liukkonen
5:11 Uinti, 200 m rintauinti, välierät: Jenna Laukkanen

Keskiviikon urheilijaesittelyt päivitetään illalla Suomen aikaa.

************

Kesäolympialaiset, Rio de Janeiro, Brasilia, 5.-21.8.2016. 

Suomen joukkue: www.sport.fi/rio2016
Kisojen kotisivut: www.rio2016.com/en 
Kisojen tulospalvelu: www.rio2016.com/en/schedule-and-results

Suomen joukkueen viestintätiimi:
Mika Noronen, mika.noronen@noc.fi, +358 40 504 8714
Iina Airio, iina.airio@gmail.com, +358 400 418 953 (purjehdus)
Tapio Nevalainen, tapio.nevalainen@sul.fi, +358 40 7752528 (yleisurheilu)
Lassi Palo, lassi.palo@ampumaurheiluliitto.fi, +358 50 339 0644 (ampumaurheilu)
Jussi Salminen, jussi.salminen@uimaliitto.fi, +358 44 5490 339 (uinti) 

Kotimaan viestintätiimi:
Hanna Parviainen, hanna.parviainen@noc.fi, +358 40 679 0668
Toni Flink, toni.flink@gmail.com, +358 40 777 3396 

Yöpäivystys (Suomen aikaa): Panu Kolsi, panu.kolsi@noc.fi, +358 40 557 5060

Yrityksestä

Suomen Olympiakomitea on valtakunnallinen liikunta- ja urheilujärjestö, joka toimii sen hyväksi, että suomalaiset liikkuisivat enemmän ja menestyisivät huippu-urheilussa. Yhdessä jäsenjärjestöjemme kanssa rakennamme liikunnasta ja urheilusta elinvoimaa Suomeen.

Tilaa