Rewolucja w social mediach – czy Polskie firmy idą za ciosem?

W social mediach dokonuje się kolejny przełom: wchodzimy w etap komunikacji video - treści video bowiem stanowią już ponad 60 % zawartości całego internetu. Firma Chimney, ekspert w komunikacji video przeprowadziła w sierpniu br. badania komunikacji największych polskich przedsiębiorstw przez kanały firmowe na YouTube. W efekcie powstał raport Chimney’s YouTOP100, z rankingiem najefektywniejszych polskich firm w obszarze internetowej komunikacji video. Porównanie wyników z analogicznymi badaniami w USA pozwala sądzić, że zostało nam wiele do zrobienia:  w USA w ciągu ostatnich 12 miesięcy kanały na YouTube największych 100 firm miały łącznie 1 700 mln odsłon (inaczej wejść użytkowników), podczas gdy w Polsce analogiczne kanały największych 100 przedsiębiorstw wygenerowały 116 mln odsłon.

Obecnie w internecie obserwujemy stały wzrost zainteresowania treściami video, co przekłada się również na komunikację w sferze social mediów. Firma Chimney przebadała 500 największych polskich firm (na podstawie rankingu Rzeczpospolitej „Lista 500”) pod kątem wykorzystania YouTube do komunikacji przedsiębiorstwa z konsumentami oraz innymi interesariuszami. Na tej podstawie wybrała złotą setkę najefektywniejszych firm-nadawców internetowych (digital broadcoasters), czego efektem jest ranking Chimney’s YouTOP100.

Prowadziliśmy badania dot.  wykorzystania korporacyjnych kanałów na YouTube przez największe firmy zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, w których mamy swoje przedstawicielstwa  (Australia, Dania, Niemcy, Polska, Szwecja oraz Singapur). Pokazują one, iż jako kraj dopiero jesteśmy na początku drogi, mimo że coraz więcej osób poszukuje treści video w internecie (YouTube to druga co do wielkości wyszukiwarka internetowa po Google) – mówi Michał Kalinowski, prezes Grupy Chimney . – Polskie przedsiębiorstwa zaczynają dostrzegać potencjał, jaki daje posiadanie własnego kanału na YouTube. Własny kanał i jego efektywne wykorzystanie – podobnie jak funpage na FB – umożliwia zaangażowanie konsumenta w komunikację z przedsiębiorstwem, co przekłada się potem na realizację celów biznesowych.

Jak wynika z badania Chimney, na 500 największych polskich firm jedynie  38% (190) posiada własny kanał na YouTube, a 30 % (150) posiada kanał aktywny, czyli zamieściło choć 1 film w ciągu ostatniego roku. Mimo możliwości, jakie niesie własny kanał video w internecie, jedynie 27 spośród polskich gigantów prowadzi z konsumentem stały dialog (zamieściło w ciągu ostatniego roku co najmniej 1 film tygodniowo).

Z badania wynika, iż jedynie 15% firm generuje wysoką efektywność (jeden materiał filmowy oglądany jest ponad 10 tys. razy), a aż 69% przedsiębiorstw osiągnęło oglądalność jednego filmu poniżej 1000 razy. Z 20 największych polskich firm, które zamieściły na swoich stronach najwięcej filmów, tylko 3 znalazły się w pierwszej 20. rankingu.

Aby działania na YouTube były efektywne i realizowały określone założenia biznesowe, należy wziąć pod uwagę kilka czynników – radzi Paweł Madler, dyrektor ds. sprzedaży polskiego oddziału Chimney  - Przede wszystkim, podobnie jak w innych mediach społecznościowych, komunikacja powinna odbywać się systematycznie, aby nasi odbiorcy stale wracali na nasz kanał.

Ponadto istotne są treści, które budują zaangażowanie konsumentów i sprawiają, iż internauci chętnie dzielą się ze znajomymi materiałami, które zamieszczamy. Często firmy traktują kanał YouTube jako bibliotekę reklam, a nie jak środek na aktywne zaangażowanie odbiorcy w komunikację z firmą. W taki sposób gubimy potencjał tego kanału, tracimy możliwość bycia blisko konsumenta, jego zainteresowań i potrzeb. Dzięki właściwie prowadzonemu kanałowi YouTube firma może nie tylko budować swój wizerunek, ale także realizować cele sprzedażowe.

Dobrze przygotowany kanał wideo odsyła do innych kanałów komunikacji (strona www, FB), zachęca do subskrypcji, a także np. do zakupów internetowych (linki do sklepu internetowego). Najbardziej efektywne strony firmowe osiągnęły wysokie wyniki poprzez m.in.: zamieszczanie na nich ciekawych  i różnorodnych materiałów filmowych angażujących internautów, dotyczących np. edukacji, działań firmy na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu, rozwijania hobby czy konkursów konsumenckich. 

Rank Firma Nazwa kanału firmowego Efektywność: średnia oglądalność
1 filmu zamieszczonego na kanale
 w ciągu ostatnich 12 miesięcy
1 Żywiec Zdrój SA, Węgierska Górka Żywiec Zdrój 321 428
2 Hortex Holding SA GK, Warszawa HortexTV 121 414
3 Euro Bank SA, Wrocław Eurobank 96 413
4 PRM Mosty-Łódź SA, Łódź Mosty-Łódź S.A. PRM 91 965
5 Bank BGŻ SA GK, Warszawa Bank BGŻ 78 989
6 Bank Zachodni WBK SA GK, Wrocław Bank Zachodni WBK 75 759
7 Getin Holding SA, Wrocław Getintv 64 127
8 Renault Polska sp. z o.o., Warszawa RenaultPL 58 356
9 Rainbow Tours SA GK, Łódź Mediarainbowtours 44 366
10 PZU SA GK, Warszawa GrupaPZU 40 405

Pierwsza dziesiątka najbardziej efektywnych kanałów firmowych na YouTube wg Chimney’s YouTOP100.

Kontakt i dodatkowe informacje:
Anna Koźmińska
Chimney Polska
@: anna.kozminska@chimneygroup.com
T: (+48) 604 933 475 


About Us

Chimney uses their film and communication expertise to produce over 6000 outputs for more than 60 countries every year. They specialize in a new and unique approach that covers each step of the crea¬tion process, from conception all the way through development, production, and world-class post-production.Founded in Stockholm in 1995, their success has come from a belief in working with the most talented within an environment that fosters creativity, innovation and joy. They constantly challenge themselves and their clients to engage the audience through innovation and creation across all media, including feature films, documentaries, music videos, TV commercials, internal communication, B2B and web-based film. They aim to be the world's best with every project.