Pečovatelé o seniory, zdravotníci, porodní asistentky: Německo zoufale hledá odborné pracovní síly po celém světě

Hamburg – Poptávka po pečovatelích v Německu vzrostla od roku 2015 téměř o 50%([i]). V současné době chybí pouze v oblasti pečovatelů o seniory a zdravotníků 35 000 pracovníků. Situace je podobná u porodních asistentek: Počet volných pracovních míst se od roku 2017 zdvojnásobil([ii]). Do roku 2030 naroste nedostatek personálu ve zdravotnictví na téměř jeden milion osob – kromě 165 000 lékařů bude chybět 800 000 nelékařských zdravotnických odborných pracovních sil([iii]). Bez přistěhovalectví do těchto profesí bude stát zdravotnické a pečovatelské odvětví před neřešitelnými problémy.

Německu schází pečovatelé. Již dnes trvá půl roku obsadit volné místo v péči o seniory. A ve výhledu není žádné zlepšení - vzhledem k demografickému vývoji bude v Německu stále více lidí, kteří budou potřebovat péči a kterým bude k dispozici stále zmenšující se skupina pečovatelů. Tento trend se týká nejen zdravotníků a pečovatelů o seniory, také porodní asistentky a porodní báby jsou vzácné. Mezinárodní rodičovská iniciativa „Mother Hood“ vyhlásila v roce 2017 cestovní varování pro těhotné ženy: V mnoha částech Německa nelze zaručit bezpečný porod z důvodu uzavřených porodních sálů a chybějících porodních asistentek([iv]).

Pouze silné přistěhovalectví do těchto profesí může problém vyřešit. Ale jak zájemci z jiných zemí najdou vhodnou práci v Německu? Jak se dá dohromady to, co k sobě patří: kvalifikované odborné pracovní síly a atraktivní zaměstnavatelé? Jak se vypořádat s předpisy týkajícími se uznávání kvalifikace a povolení k pobytu? Jaké předpoklady musí být splněny, aby bylo možné pracovat v Německu?

Znalosti němčiny na úrovni B

Znalosti němčiny na úrovni B2 jsou předpokladem pro profese v sektoru zdravotnictví a péče. Ucházet se lze také se znalostmi na úrovni A2. S příslušnými jazykovými kurzy a podporou od budoucího zaměstnavatele mohou být tyto znalosti v Německu prohloubeny a pozvednuty na nezbytnou úroveň B2.

Němečtí zaměstnavatelé kontaktují odborné pracovní síly 

Hledání práce v Německu z jiných zemí může být náročné. Alternativně se mohou odborné pracovní síly z celého světa zaregistrovat na platformě pro zprostředkování www.employland.de a vytvořit si svůj osobní profil. Němečtí zaměstnavatelé hledají na platformě nové zaměstnance a kontaktují je. Uchazečům nevznikají žádné náklady za zprostředkování. Kromě zprostředkování se společnost Employland na žádost postará o právní formality, jako jsou povolení k pobytu nebo obdržení uznání kvalifikace požadované pro výkon povolání v oblasti zdravotnictví. Náklady na právní služby jsou zpravidla hrazeny společností, která úspěšně přijala nového zaměstnance.

Spolková vláda plánuje snadnější přístup na německý trh práce

Krize na trhu odborných pracovních sil se netýká jenom sektoru zdraví a péče, ale je zjevně patrná v mnoha odvětvích. Vůči tomuto trendu plánuje spolková vláda usnadnit přístup na německý trh práce pomocí zákona o přistěhovalectví odborných pracovních sil.

Bez náležitého přistěhovalectví by v Německu do roku 2030 chybělo téměř 5 miliónů pracovních sil, což by podle prognózy poradenské společnosti Korn Ferry znamenalo výpadek příjmů více než 500 miliard eur([v]). V této souvislosti je zákon o přistěhovalectví odborných pracovních sil více než zpožděn. Pro zdravotnické a pečovatelské odvětví platí již dnes dobré podmínky přístupu, ale bez podpory je stále ještě složité nalézt cestu na německý trh práce.


[i] https://www.hiringlab.org/de/blog/2018/04/10/der-arbeitsmarkt-fuer-auslaendische-pflegekraefte-in-deutschland/ 

[ii] https://www.hiringlab.org/de/blog/2018/05/07/hebammenmangel-arbeitsmarkt-kommt-in-bewegung/ 

[iii] http://www.pwc.de/de/gesundheitswesen-und-pharma/assets/fachkraeftemangel.pdf 

[iv] http://www.spiegel.de/karriere/geburtshilfe-warum-es-in-deutschland-nicht-genug-hebammen-gibt-a-1194402-druck.html 

[v] https://www.welt.de/wirtschaft/article176120863/Korn-Ferry-Fachkraeftemangel-kostet-Deutschland-mehr-als-eine-halbe-Billion.html 

_________________________________________

CONTACT:

Sabine Drechsel

Presse & PR

Employland GmbH

Saseler Chaussee 109

22393 Hamburg

Germany

https://www.employland.de

Tel.: +49 (0)40 632 99 550

Fax: +49 (0)40 632 99 559

Geschäftsführer: Hans-Christian Bartholatus

Amtsgericht Hamburg, HRB 132545

Employland - Professionals and skilled workers for Germany

Tags:

About Us

Employland provides companies in Germany and professionals from around the world with a platform to initiate contact. We accompany you throughout the entire process, right up until receipt of the residence and employment permit. Participants can use our website to run through the entire application process, right up until the conclusion of an employment contract. Employland GmbH was founded in Hamburg in 2014. “The demographic change in Germany has an impact on the labor market; this affects all of us. Founding Employland was the logical response to this development: There is a lack of qualified professionals domestically, which means that we have to look abroad. And: If companies shudder at the thought of the bureaucratic effort that accompanies legislation on immigration and residence, then we must provide assistance here,” explains Hans-Christian Bartholatus, main shareholder and managing director. Bartholatus is no stranger to the start-up scene in Hamburg. His greatest coup occurred in 2004 when, as a partner in mobile.de GmbH, the company was sold to eBay. mobile.de continues to be one of (if not the) leading online automobile markets. Trust is the basis of our work. The Employland team thus comprises long-standing employees and consultants of the experienced entrepreneur, bringing expertise to the table from various sectors. In order to provide the extensive range of Employland services professionally, we work closely with a law firm that specializes in migration law.