Jula po raz czwarty odznaczona Gwiazdą Jakości Obsługi 2017!

Miło nam poinformować, że już po raz czwarty Jula została uhonorowana przez konsumentów prestiżowym tytułem Gwiazda Jakości Obsługi 2017. Kolejny rok z rzędu firma znalazła się w gronie przedsiębiorstw najbardziej przyjaznych Klientom i zapewniających najwyższą jakość obsługi. 

O wyjątkowości tej nagrody świadczy fakt, że przyznawana jest bezpośrednio przez Klientów, którzy wystawiają firmie oceny i rekomendują ją innym konsumentom. Mechanizm programu Jakość Obsługi polega na tym, iż konsumenci dzielą się swymi opiniami na temat 45 000 firm z 200 branż na multiplatformie złożonej z portalu jakoscobslugi.pl oraz aplikacji mobilnej Premia360. Dodatkowo na próbie 1737 respondentów przeprowadzane jest badanie przy pomocy ankiet elektronicznych (CAWI). Te firmy, które uzyskają najwyższe noty, odznaczane są Gwiazdą Jakości Obsługi. Tegoroczna, X już edycja badania, trwała od 1.12.2015r. do 30.11.2016r.

Indywidualne podejście do każdego Klienta i zapewnienie najwyższej jakości – zarówno obsługi, jak i produktów – to dla marki Jula kluczowe wartości. Dołożymy wszelkich starań, aby nasi Klienci niezmiennie spotykali w Jula najwyższą, szwedzką jakość.

Dziękujemy!

About Us

Jula to sieć multimarketów oferująca swoim Klientom unikalny zestaw 13 000 wyselekcjonowanych artykułów do aktywnego spędzania czasu w domu, w ogrodzie oraz w plenerze, a także ułatwiających codzienne czynności. Asortyment sklepów oparty jest w większości o marki własne, które cechuje wysoka – taka, jak w Szwecji – jakość. W Polsce firma posiada 12 multimarketów zlokalizowanych w 11 dużych miastach i zatrudnia ponad 350 osób. Jula to szwedzka firma rodzinna z siedzibą w Skara, założona w 1979 roku przez Larsa-Gӧrana Blanka oraz Karla-Johana Blanka. Pierwszy multimarket w naszym kraju spółka otworzyła w 2011 roku. Jula działa w oparciu o szwedzkie wartości biznesowe: rzetelność, staranny dobór produktów oraz wysoką jakość obsługi klienta, za którą w Polskim Programie Jakość Obsługi w latach 2014, 2015, 2016 i 2017 otrzymywała tytuł „Gwiazda Jakości Obsługi”.

Subscribe

Media

Media