Jula po raz czwarty odznaczona Gwiazdą Jakości Obsługi 2017!

Miło nam poinformować, że już po raz czwarty Jula została uhonorowana przez konsumentów prestiżowym tytułem Gwiazda Jakości Obsługi 2017. Kolejny rok z rzędu firma znalazła się w gronie przedsiębiorstw najbardziej przyjaznych Klientom i zapewniających najwyższą jakość obsługi. 

O wyjątkowości tej nagrody świadczy fakt, że przyznawana jest bezpośrednio przez Klientów, którzy wystawiają firmie oceny i rekomendują ją innym konsumentom. Mechanizm programu Jakość Obsługi polega na tym, iż konsumenci dzielą się swymi opiniami na temat 45 000 firm z 200 branż na multiplatformie złożonej z portalu jakoscobslugi.pl oraz aplikacji mobilnej Premia360. Dodatkowo na próbie 1737 respondentów przeprowadzane jest badanie przy pomocy ankiet elektronicznych (CAWI). Te firmy, które uzyskają najwyższe noty, odznaczane są Gwiazdą Jakości Obsługi. Tegoroczna, X już edycja badania, trwała od 1.12.2015r. do 30.11.2016r.

Indywidualne podejście do każdego Klienta i zapewnienie najwyższej jakości – zarówno obsługi, jak i produktów – to dla marki Jula kluczowe wartości. Dołożymy wszelkich starań, aby nasi Klienci niezmiennie spotykali w Jula najwyższą, szwedzką jakość.

Dziękujemy!

About Us

Jula to szwedzka sieć multimarketów, w której zaopatrują się przede wszystkim osoby aktywnie zajmujące się majsterkowaniem. Jula posiada aktualnie 43 sklepy w Szwecji i 26 multimarketów w Norwegii oraz 12 w Polsce. W sklepach JULA Klienci znajdą wszystko co jest potrzebne do renowacji m.in.: domu, ogrodu czy garażu. Ponadto w asortymencie JULA znajdą się produkty RTV i AGD, odzież robocza oraz wiele akcesoriów dla osób, aktywnie spędzających czas m.in. wędkując, wędrując czy jeżdżąc na rowerze. Jula to sklepy dla praktycznie myślących klientów.

Subscribe

Media

Media