Arhitektid hindavad puittooteid nende kerge kaalu, tugevuse ja loendamatute võimaluse pärast

Report this content

Puidu peamisteks eelisteks arhitektuuris on selle kergus, tugevus ning esteetilisus. Lisaks on puittoodetel nagu Kerto® LVL ka arhitektuurialaselt inspireerivad ning koguni tervist edendavad omadused.

Puidu loomulikud omadused, eriti selle kergus ja tugevus, on tänapäeva linnakeskkondade ehituse vallas äärmiselt vajalikud omadused. Puidu kasutamine arhitektuuris on osutunud ökonoomseks, struktuuriliselt tõhusaks ning visuaalselt pilkupüüdvaks.

“Komposiitstruktuur, mis annab puudele nende kerguse ning konkreetse tugevuse, annab samad omadused edasi ka puittoodetele. Töödeldud puittalad on tugevuselt võrreldavad betoonist ja terasest alternatiividega,” rõhutas Aalto ülikooli arhitekt ja teadlane Matti Kuittinen.

Puidu kergus võimaldab rajada pikki sildeid

Lisaks kergusele hindavad disainieksperdid puitmaterjalide juures eelkõige nende kiiret valmistusaega ning mitmekülgsust. Prantsusmaal asuvas Clamarti spordikeskuses kasutasid arhitektid liimpuidu asemel Kerto LVL-it (lamineeritud vineerpuit), mida kasutatakse üldiselt pikkade kaartalade ehitamiseks¹.

“Antud projekti raames kerkisid seoses keerulise geomeetria ning kahekordse kumerusega pikkade silletega esile äärmiselt huvitavad tehnilised väljakutsed. Kerto® LVL tegi võimalikuks pikkade sillete ning keerukate kumeruste rajamise ning nüüdseks on spordikeskus just antud elementide pärast kuulus. Lisaks osutus töödeldud puitraamistiku kasutamine ka ökonoomseks, struktuuriliselt tõhusaks ning visuaalselt pilkupüüdvaks”, selgitas ettevõtte Gaëtan Le Penhuel Architects projektijuht ja arhitekt Gaétan Morales.

Clamarti projekti tehnilise lahenduse raames on fasaad ja katus omavahel katkematu struktuurina ühenduses. See tagas suurema arhitektuurse vabaduse, võimaldades kasutada suuri sildeid ja optimeerida puitkonstruktsiooni.

Puitmaterjalid toovad linnakeskkonda soojust ja maalähedust.

Ehitusmaterjalina esindab puit looduslikku maailma, mida hoone kasutajad saavad nautida ning mis võib muuhulgas ka tervisele kasulik olla: nähes, katsudes ning olles puidust ümbritsetud.

Üha enam uuringuid² annavad alust arvata, et haiglates ja muudes tervishoiusasutustes tuleks puitmaterjalide kasutust suurendada. Puidu olemasolu seostatakse paremate tulemustega patsientide seas, sealhulgas lühemate taasteaegade ja madalama valutajuga. Kusjuures erinevalt muudest looduslikest materjalides saab puitu kasutada nii mehaanilisel kui ka esteetilisel otstarbel, hõlmates nii katmata sisestruktuure, sisekujundust kui ka mööblit.

“Sellest lähtudes on kaasaegsel tehnilisel tasemel ning ressursitõhusate puitelementide kasutamine tuleviku seisukohast äärmiselt oluline, kuna puit edendab nii arhitektuurilist mitmekesisust, esteetilisust kui ka elukvaliteeti,“ rääkis Kuittinen.

Loe lähemalt puitmaterjali arhitektuuriomaduste kohta

Antud artikkel on avaldatud Kerto LVL-i kiire, kerge, rohelise tooteseeria raames.

Pildid: https://databank.metsagroup.com/l/mk7j8Rwj-SBz

Viited:

¹Metsä Wood viited, Clamarti spordikeskus

²S. Augustin and D. Fell, “Wood as a restorative material in healthcare environments”, FP Innovations, 2015, https://fpinnovations.ca/media/publications/documents/health-report.pdf

 

Lisateabe saamiseks võtke ühendust:
Viivi Kylämä, turundusjuht, Metsä Wood, tel: (+358) 40 820 9850
viivi.kylama@metsagroup.com.

 

Metsä Wood pakub konkurentsivõimelisi ja keskkonnasõbralikke puittooteid ehituseks, tööstustarbijatele ning edasimüüjatele. Meie tooted on valmistatud põhjamaisest puidust, kvaliteetsest jätkusuutlikust toormaterjalist. Meie müügitulu 2017. aastal oli 0,5 miljardit eurot ning anname tööd umbes 1 400 inimesele. Metsä Wood kuulub Metsä Gruppi.

Subscribe

Media

Media