Sjuksköterskestudenter manifesterar idag i hela landet

Sjuksköterskestudenter runt om i Sverige fortsätter kräva "Inte under 24 000" i ingångslön.
– Vi står inför en tuff sommar i vården, men det finns nyutexaminerade legitimerade sjuksköterskor att anställa för minst 24 000 kronor i månaden, säger Martin Höjman, sjuksköterskestudent och talesperson för 24K. I Stockholm kräver vi nu 25 000 kronor.

Press, radio och tv är välkomna!

Vår kamp som yrkesverksamma sjuksköterskor och nyutexaminerades kamp för högre ingångslön är två sidor av samma mynt. En högre ingångslön, som värderar all den kunskap vi tillför vården som är en förutsättning för patientsäkerhet, lyfter oss alla på sikt. Låt inte arbetsgivare ställa yrkesverksamma och nyutexaminerade mot varandra. Vi är enade om att sjuksköterskor ska ha högre ingångslön och en god löneutveckling.

Manifestationer runt om i landet idag onsdagen den 24 april!

Stockholm
Södermalmstorg, kl 17:00
Talare:
My Morin, leg sjuksköterska, Sjuksköterskor ryter ifrån
Sineva Ribeiro, leg specialistsjuksköterska, ordförande Vårdförbundet
Nina Johannesson, leg specialistsjuksköterska barnintensiven i Lund
Röda Korsets sjuksköterskeförening

Göteborg
Sahlgrenskas huvudentré, kl 16:00

Lund
Stortorget, kl 17:00

Uppsala
Biomedicinskt centrum, (entré A11), kl 16:00

Linköping
Stora Torget, kl 17:30

Stötta "Inte under 24 000" på Facebook

För mer information kontakta sjuksköterskestudenterna som lotsar dig rätt:

Stockholm
Martin Höjman, Röda Korsets högskola, tfn: 070-659 54 11

Anna Jonsson, Sophiahemmets högskola tfn: 070-261 41 22 

Jonas Carlsson, (Karolinska Institutet), tfn: 070-459 35 52

Örebro
Linda Orrvik, tfn: 0736-27 43 43

Göteborg
Cie Rosenqvist, Tfn: 076-024 21 37.
Cie.rosenqvist@gmail.com

Stina de Frumerie, Tfn: 0734-35 35 32
stinadf@gmail.com

Lund/Malmö
Ellen Landgren, Tfn: 070-924 42 62
ellenlandgren@gmail.com

Stina Ekberg, Tfn: 073-687 33 03
stina_ekberg@hotmail.com

Emma Nilsson, Tfn: 073-815 36 98
Emma_nilsson1987@hotmail.com

Umeå
Cerese Ullgren, Tfn: 070-323 05 68
cerese_u@hotmail.com

Jerker Hernerud, Tfn: 076-847 40 95
jerker.hernerud@gmail.com

Linköping
Joakim Persson, Tfn: 073-501 02 69
Joape914@student.liu.se

Norrköping 
Kajsa Tyberg, tfn: 070-635 01 96
kajty867@student.liu.se

Anna Wallin, tfn: 073-346 54 14
Annwa320@student.liu.se

Frida Kinning, tfn: 073-776 68 73
frida.kinning@gmail.com

Uppsala
Björn Eriksson, tfn: 070-261 84 97
Bjorn.eriksson@me.com

Karlskrona
Johan Dahlström, tfn: 076-89 03 730
johandahlstroem@hotmail.com

Växjö
Emmelie Gunnarsson, tfn: 070- 963 08 02.
eg222ct@student.lnu.se

Karlstad
Magnus Samuelsson, tfn: 073-543 43 13

Taggar:

Prenumerera