Kungälvsmat nominerat till årets leaderprojekt

Den ekonomiska föreningen Kungälvsmat består av ett trettiotal mindre livsmedelsproducenter. Föreningen levererar produkter året om till allt fler kunder och genom ett nära samarbete har man lyckats bli en stark marknadsaktör. Därför har föreningen nu chans att vinna en Ullbagge vid årets Landsbygdsgala den 26 november.

– Vårt projekt visar att samarbete lönar sig. Som liten producent har du väldigt små möjligheter att påverka marknaden, men tillsammans gör vi skillnad. När det talas om närproducerad mat i kommunen blir Kungälvsmat tillfrågade, säger projektledaren Per-Uno Karlsson.

I följande sju kategorier kommer en vinnare att koras och som förutom en Ullbagge även vinner ett stipendium på 10 000 kronor.

  • Årets landsbygdsprojekt
  • Årets landsbygdsföretagare
  • Årets landsbygdsinnovation
  • Årets integrationssatsning
  • Årets miljösatsning
  • Årets ungdomssatsning
  • Årets leaderprojekt

Under våren har en expertgrupp som består av personer från Landsbygdsnätverkets vetenskapliga råd, Leader, länsstyrelserna och Jordbruksverket varit jury och utsett vilka som ska slutnomineras.

Mer information hittar du på: landsbygdsnatverket.se/kungalvsmat

En kort film som presenterar projektet hittar du här: http://youtu.be/pwNWa7Ps8MA

Kontaktpersoner

Kontaktperson nominerat förslag:
Per-Uno Karlsson, projektledare, per-uno@kungalvsmat.se, 070-851 14 84
Erik Eliasson, ordförande Kungälvsmat, erik@tegalantbruk.se, 070-349 48 59
Carina Backersgård, administratör, carina@kungalvsmat.se, 070-619 39 60
Kontaktperson länsstyrelsen: Ulrika Holmgren, verksamhetsledare Leader Terra et Mare, ulrika.holmgren@terraetmare.se, 070-294 02 03
Kontaktperson Landsbygdsnätverket:
Tommy Nilsson, informatör Landsbygdsnätverket, tel: 036-15 52 22, mail: tommy.nilsson@jordbruksverket.se
Nils Lagerroth, projektledare Landsbygdsgalan, tel: 036-15 62 15, mail: nils.lagerroth@jordbruksverket.se

Taggar:

Prenumerera

Dokument & länkar