25 skolklasser går vidare i Vi i femman

Imorgon är det dags för 25 lokala finaler i Vi i femman − Sveriges Radios och SVT:s 50-årsjubilerande frågetävling för landets alla femteklassare. Tävlingarna kan följas direkt i P4, tisdag 5 februari kl. 17.00-18.00.

Från början deltog 3661 skolklasser. Nu är det bara 50 klasser kvar som gör upp i Vi i femmans lokala finaler. Vilka de 25 lokala vinnarna är kommer att stå klart på tisdag kl. 18.00.

Listan med de 25 klasser som går vidare till rikskvalet kommer att publiceras på sverigesradio.se/viifemman efter programmet.

För vinnarna väntar sedan en tuff match torsdag 7 februari kl. 17.00-18.00 då de 25 lagen möts i ett rikskval, som även det sänds direkt i P4. De åtta lagen som klarar sig bäst i rikskvalet går vidare i till Vi i femmans kvartsfinaler i mars/april.

Sändningstid:
De lokala Vi i femman-finalerna sänds parallellt i Sveriges Radios 25 lokala P4-kanaler tisdag 5 februari kl. 17.00-18.00. Rikskvalet sänds torsdag 7 februari kl. 17.00-18.00.

Vi i femman firar 50 år
Vi i Femman är Sveriges Radios allmänbildande frågetävling för femteklassare i hela landet. Programmet firar 50 år säsongen 2012-2013. Det allra första Vi i femman sändes i radio den 11 september 1963, med Berndt Friberg som programledare och ”A swingin’ safari” av Bert Kaempfert som signaturmelodi. Programmets delfinaler och finaler började tv-sändas 1970. Bland Vi i femmans tidigare programledare kan nämnas Ellinor Persson, Jan Trolin, Bengt Alsterlind, Victoria Dyring, Pekka Heino och Mark Levengood. Nuvarande programledare i finalerna i radio och tv är Kim Ohlsson.

Pressbilder:
Kim Ohlsson, programledare. Foto: Mikael Andersson/Sveriges Radio
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/2938/2621817_1333_2000.jpg

Vi i femman 2011/2012: Vinnarna Östtegs Skola. Foto: Mikael Andersson/Sveriges Radio
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/2938/2621816_2000_1333.jpg

Vi i femman firar 50 år (logotyp)
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/3033/2545527_496_496.jpg

För mer information, vänligen kontakta:
Maria Lekteus, pressansvarig
maria.lekteus@sverigesradio.se
0732 314 556

eller din lokala Vi i femman-kontakt:

P4 Blekinge
Åsa Holst, programchef
asa.holst@sverigesradio.se
070 923 72 30

P4 Dalarna
Tobias Gruhs, programchef
tobias.gruhs@sverigesradio.se
0706 997716

P4 Gotland
Lars Eskelind, programchef
lars.eskelind@sverigesradio.se
0734 383884

P4 Gävleborg
Kerstin Carlsson, programchef
kerstin.carlsson@sverigesradio.se
070 5087006

P4 Göteborg
Anna-Karin Gustafsson Norén, programchef
anna-karin.gustafsson-noren@sverigesradio.se
073 0290431

P4 Halland
Patric Ljunggren, programchef
patric.ljunggren@sverigesradio.se
070 6172752

P4 Jönköping
Magnus Nilsson, programchef
magnus.n.nilsson@sverigesradio.se
070-798 73 30

P4 Kalmar
Anna Olofsson, programchef
anna.m.olofsson@sverigesradio.se
070-625 72 42

P4 Kristianstad
Marie Sandgren, tf programchef
marie.sandgren@sverigesradio.se
070-670 01 65

P4 Kronoberg
Helena Malmberg, programchef
helena.malmberg@sverigesradio.se
070-877 68 08

P4 Malmöhus
Göran Eklund, programchef
goran.eklund@sverigesradio.se
070-964 68 22

P4 Norrbotten
Lisa Wede, programchef
lisa.wede@sverigesradio.se
070 349 48 40

P4 Sjuhärad
Karin Ivarsson, programchef
karin.k.ivarsson@sverigesradio.se
076-610 81 11

P4 Skaraborg
Jörgen Nyman, programchef
jorgen.nyman@sverigesradio.se
0709-620300

P4 Stockholm
Minna Grönfors, programchef
minna.gronfors@sverigesradio.se
070-369 49 41

P4 Sörmland
Jenny Roxberger, programchef
jenny.roxberger@sverigesradio.se
070-517 16 40

P4 Uppland
Maud Johansson, programchef
maud.johansson@sverigesradio.se
073-438 37 95

P4 Värmland
Per Larsson, programchef
per.larsson@sverigesradio.se
070-104 63 81

P4 Väst
Peter Sundblad, kanalchef
peter.sundblad@sverigesradio.se
070-666 65 92

P4 Västerbotten
Tjelvar Otterbjörk, programchef
tjelvar.otterbjork@sverigesradio.se
070-617 17 30

P4 Västernorrland
Per-Erik Karlsson Lindberg, programchef
per-erik.karlsson@sverigesradio.se
070-271 11 41

P4 Västmanland
Maria Grandin, producent/programchef
maria.grandin@sverigesradio.se
070-923 72 66

P4 Örebro
Anna Lorentzon, programchef/domare
anna.lorentzon@sverigesradio.se
070-108 88 30

P4 Östergötland
Rosmari Karlsson, programchef
rosmari.karlsson@sverigesradio.se
076-876 10 40

Besök Sveriges Radios presswebb: sverigesradio.se/press och twitter.com/pressgruppen

Taggar:

Prenumerera

Media

Media