Här är klasserna som går till kvartsfinal i Vi i femman

I Vi i femmans direktsända rikskval i P4 ställdes 25 lokala mästarklasser från hela landet mot varandra. Alldeles nyss avslöjade programledaren Kim Ohlsson vilka åtta lag som går vidare till kvartsfinal.

De skolor som går vidare från rikskvalet är:
Lugnviksskolan, Östersund 
Sjöfruskolan, klass 5 B, Umeå
Herrhagsskolan, klass Vinden, Karlstad
Ljungskileskolan, klass 5 A, Ljungskile
Fryxellska skolan, klass 5 A, Västerås
Mårdaklevskolan, Mårdaklev
Hultaskolan, klass 5 A, Askim
Kräklingbo skola, Kräklingbo

Kvällens direktsända rikskval var det första av sitt slag i Vi i femmans historia. Tidigare har de lokala mästarna mötts i regionfinaler, men det momentet har nu ersatts med ett rikskval.

− När alla 25 lokala mästare tävlar mot varandra blir det mer spännande och lättare att följa tävlingen, säger Kim Ohlsson, programledare för Vi i femman.

Kvällens kvaltävling bestod av en frågedel och en problemlösningsdel, som sammanlagt gav en maxpoäng på 72. De åtta lag som lyckades samla ihop högst slutpoäng gick vidare.

− Vi i femman är inte bara en kunskapstävling. Problemlösningsmomentet som är nytt för i år spelar en viktig roll. Det innebär att laget måste kunna samarbeta och kommunicera med varandra, precis som i de kommande riksfinalerna, berättar Kim Ohlsson.

Vi i femmans kvartsfinaler sänds i P4 med start den16 mars.

sverigesradio.se/viifemman

Vi i femman firar 50 år
Vi i Femman är Sveriges Radios allmänbildande frågetävling för femteklassare i hela landet. Programmet firar 50 år säsongen 2012-2013. Det allra första Vi i femman sändes i radio den 11 september 1963, med Berndt Friberg som programledare och ”A swingin’ safari” av Bert Kaempfert som signaturmelodi. Programmets delfinaler och finaler började tv-sändas 1970. Bland Vi i femmans tidigare programledare kan nämnas Ellinor Persson, Jan Trolin, Bengt Alsterlind, Victoria Dyring, Pekka Heino och Mark Levengood. Nuvarande programledare är Kim Ohlsson som leder riksfinalerna både i P4 Sveriges Radio och i SVT Barnkanalen.

Pressbilder:
Kim Ohlsson, programledare. Foto: Mikael Andersson/Sveriges Radio
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/2938/2621817_1333_2000.jpg

Vi i femman 2011/2012: Vinnarna Östtegs Skola. Foto: Mikael Andersson/Sveriges Radio
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/2938/2621816_2000_1333.jpg

Vi i femman firar 50 år (logotyp)
http://sverigesradio.se/diverse/appdata/isidor/images/news_images/3033/2545527_496_496.jpg

För mer information, vänligen kontakta:
Maria Lekteus, pressansvarig
maria.lekteus@sverigesradio.se
0732 314 556

eller din lokala Vi i femman-kontakt:

P4 Blekinge
Åsa Holst, programchef
asa.holst@sverigesradio.se
070 923 72 30

P4 Dalarna
Tobias Gruhs, programchef
tobias.gruhs@sverigesradio.se
0706 997716

P4 Gotland
Lars Eskelind, programchef
lars.eskelind@sverigesradio.se
0734 383884

P4 Gävleborg
Kerstin Carlsson, programchef
kerstin.carlsson@sverigesradio.se
070 5087006

P4 Göteborg
Anna-Karin Gustafsson Norén, programchef
anna-karin.gustafsson-noren@sverigesradio.se
073 0290431

P4 Halland
Patric Ljunggren, programchef
patric.ljunggren@sverigesradio.se
070 6172752

P4 Jönköping
Magnus Nilsson, programchef
magnus.n.nilsson@sverigesradio.se
070-798 73 30

P4 Kalmar
Anna Olofsson, programchef
anna.m.olofsson@sverigesradio.se
070-625 72 42

P4 Kristianstad
Anna Stenberg, programchef
anna.stenberg@sverigesradio.se
0768-48 82 22

P4 Kronoberg
Helena Malmberg, programchef
helena.malmberg@sverigesradio.se
070-877 68 08

P4 Malmöhus
Malin Thelin, programchef
malin.thelin@sverigesradio.se
070-588 72 96

P4 Norrbotten
Lisa Wede, programchef
lisa.wede@sverigesradio.se
070 349 48 40

P4 Sjuhärad
Karin Ivarsson, programchef
karin.k.ivarsson@sverigesradio.se
076-610 81 11

P4 Skaraborg
Jörgen Nyman, programchef
jorgen.nyman@sverigesradio.se
0709-620300

P4 Stockholm
Minna Grönfors, programchef
minna.gronfors@sverigesradio.se
070-369 49 41

P4 Sörmland
Jenny Roxberger, programchef
jenny.roxberger@sverigesradio.se
070-517 16 40

P4 Uppland
Maud Johansson, programchef
maud.johansson@sverigesradio.se
073-438 37 95

P4 Värmland
Per Larsson, programchef
per.larsson@sverigesradio.se
070-104 63 81

P4 Väst
Peter Sundblad, kanalchef
peter.sundblad@sverigesradio.se
070-666 65 92

P4 Västerbotten
Tjelvar Otterbjörk, programchef
tjelvar.otterbjork@sverigesradio.se
070-617 17 30

P4 Västernorrland
Per-Erik Karlsson Lindberg, programchef
per-erik.karlsson@sverigesradio.se
070-271 11 41

P4 Västmanland
Maria Grandin, producent/programchef
maria.grandin@sverigesradio.se
070-923 72 66

P4 Örebro
Anna Lorentzon, programchef/domare
anna.lorentzon@sverigesradio.se
070-108 88 30

P4 Östergötland
Rosmari Karlsson, programchef
rosmari.karlsson@sverigesradio.se
076-876 10 40

Besök Sveriges Radios presswebb: sverigesradio.se/press och twitter.com/pressgruppen

Taggar:

Prenumerera

Media

Media