Medverkande Första maj 2012

Årets paroll är: "Kunskap och arbete bygger Sverige".

Tid och plats, se lokal annonsering

Blekinge:                            

Heléne Fritzon, VU ledamot, Karlskrona
Håkan Juholt, riksdagsledamot, Sölvesborg

Bohuslän:                           

Jennie Nilsson, gruppledare Näringsutskottet, Uddevalla
Gunilla Carlsson, gruppledare Kulturutskottet, Tjörn
Janne Rudén, ordförande i SEKO, Strömstad

Dalarna:                             

Anders Ygeman, gruppledare Trafikutskottet, Falun och Ludvika

Gotland:                             

Matilda Ernkrans, gruppledare Miljö- och Jordbruksutskottet, Visby

Gävleborg:                         

Ellinor Eriksson, förbundssekreterare SSU, Gävle
Per Bardh LO, Sandviken

Göteborg:                           

Stefan Löfven, partiordförande

Halland:                             

Tomas Eneroth, gruppledare Socialförsäkringsutskottet, Halmstad
Leif Jakobsson, gruppledare Skatteutskottet, Varberg

Jämtland:                            

Ylva Johansson, gruppledare Arbetsmarknadsutskottet, Östersund

Jönköping:                          

Morgan Johansson, gruppledare Justitieutskottet, Jönköping
Anders Ferbe, ordförande IF Metall, Värnamo och Vaggeryd

Kalmar:                              

Henrik Rydström, fotbollsspelare, Kalmar
Fredrik Olovsson, Finansutskottet, Vimmerby och Hultsfred

Kronoberg:                         

Lena Hallengren, gruppledare Socialutskottet, Växjö

Norrbotten:                        

Tobias Baudin, v ordförande i Kommunal, Luleå
Berit Högman, v gruppledare, Kiruna och Gällivare

Skaraborg:                          

Lena Sommestad, ordförande S-kvinnor, Skövde

Skåne:                                

Magdalena Andersson, ekonomiskpolitisk talesperson, Malmö och Landskrona
Annelie Nordström, ordförande Kommunal, Helsingborg

Stockholm:                         

Carin Jämtin, partisekreterare, Stockholm och Sundbyberg
Ibrahim Baylan, gruppledare Utbildningsutskottet, Södertälje
Mona Sahlin, Sigtuna

Sörmland:                           

Mikael Damberg, gruppledare, Eskilstuna
Thomas Bodström, Katrineholm
Göran Persson, Gnesta
Lars Anders Häggström, ordförande Handels, Nyköping

Uppland:                            

Per Ragnar, skådespelare, Uppsala
Ulla Lindqvist, LO, Enköping

Värmland:                          

Marita Ulvskog, EU - parlamentariker, Karlstad
Jan-Erik Sandberg, ordförande Papper, Grums

Västerbotten:                      

Gabriel Wikström, ordförande SSU, Umeå

Västernorrland:                  

Peter Hultqvist, gruppledare Försvarsutskottet, Sundsvall

Västmanland:                     

Sven-Erik Österberg, gruppledare Konstitutionsutskottet, Västerås

Älvsborgs Norra:                

Wanja Lundby Wedin, ordförande LO, Trollhättan, Ale och Bengtsfors                  

Älvsborgs Södra:                

Urban Ahlin, gruppledare Utrikesutskottet, Borås

Örebro:                              

Veronica Palm, gruppledare Civilutskottet, Nora, Lindesberg och Örebro
Per-Ola Sjöö, ordförande GS, Hallsberg

Östergötland:                     

Karl-Petter Thorvaldsson, ordförande ABF, Norrköping och Motala

Med reservation för eventuella ändringar

Prenumerera