Åtta ministrar till socialt toppmöte i Göteborg

Statsministern har tillsammans med EU-kommissionens ordförande Jean-Claude Juncker bjudit in till det sociala toppmötet om Rättvisa jobb och tillväxt i Göteborg fredagen den 17:e november . Stats- och regeringschefer samt andra ministrar från hela EU kommer att finnas på plats. Från Sveriges regering deltar utöver statsministern: Ylva Johansson, Annika Strandhäll, Gustav Fridolin, Åsa Regnér, Ann Linde, Mikael Damberg samt Anna Ekström.

Utöver den svenska regeringen, företrädare från EU-kommissionen och EU-länderna kommer drygt 30 olika organisationer och aktörer för att delta på toppmötet för rättvisa villkor och tillväxt i Göteborg den 17 november 2017.

Samtliga statsråd kommer att finnas tillgängliga för media under toppmötet, kontakta respektive pressekreterare.

Kontakt:

Natali Sial
Pressekreterare hos arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson
072-520 54 49
​natalie.sial@regeringskansliet.se

Victor Harju
Pressekreterare hos Annika Strandhäll
072-5043670
victor.harju@regeringskansliet.se

Sandra Ahlstrand
Politisk sakkunnig hos Gustav Fridolin
072 219 19 77
Sandra.ahlstrand@regeringskansliet.se

Sami Mashial
Tf. Pressekreterare hos Åsa Regnér
076-1441703
sami.mashial@regeringskansliet.se

Daniel Ferreira
Pressekreterare hos närings- och innovationsminister Mikael Damberg
076-1355692
daniel.ferreira@regeringskansliet.se

Darina Agha
Pressekreterare hos EU- och handelsminister Ann Linde
072-708 16 27
darina.agha@regeringskansliet.se

Helena Paues
Pressekreterare hos Anna Ekström
072-209 45 20
helena.paues@regeringskansliet.se

Taggar:

Prenumerera