Många segerkandidater i årets fjärde SM-rally

Segerkandidaterna är många när årets fjärde deltävling i rally-SM, AM Snapphanerally, avgörs i Hässleholm 12-13 augusti.

Förutom säsongens tidigare vinnartrio, Mats Jonsson, Pontus Tidemand och Jimmy Joge, är herrar som Eddie Hörbing och Jonas Wigren sugna på förstaplatsen i Skåne.

Mats Jonsson vann Rally Sweden/SM. Därefter tog en annan värmlänning, Pontus Tidemand, sin första delseger i SM genom att triumfera i Fäviken Winter Rally. I årets tredje tävling, klassiska South Swedish Rally, blev det östgöten Jimmy Joge i topp i resultatlistan.

Vem vinner AM Snapphanerally, deltävlingen som inleds fredagen den 12 augusti med två asfaltsträckor i Hässleholm och därefter följs av åtta utslagsgivande fartprov på grus dagen därpå?

Ovan nämnda trio tillhör givetvis segerkandidaterna, men Eddie Hörbing, som toppar klassen Trimmat 4WD, är också på jakt liksom Jonas Wigren, som gör sin första deltävling i mästerskapet sedan premiären.

Rally-SM handlar emellertid inte bara om vem som vinner totalt. Minst lika viktigt är vilka som är snabbast i de olika SM-klasserna och som kan skaffa sig ett bra utgångsläge inför de två avslutande deltävlingarna, East Sweden Rally i Linköping i 16-17 september och KMK-Trofén i Katrineholm 7-8 oktober.

Bäst guldläge så här långt har Martin Berglund från SMK Gävle, som tagit tre raka segrar i den trimmade, tvåhjulsdrivna klassen. 

Övriga ledare är Eddie Hörbing, Laxå MK, (Trimmat 4WD), Pontus Tidemand, SMK Eda (Otrimmat 4WD) Robin Friberg, Ludvika MS (Otrimmat 2WD) och Johan Carlson, Degerfors RC (Junior-SM). 

Poängställning i rally-SM 2011 efter tre av sex deltävlingar.

Trimmat 4WD

1) Eddie Hörbing, Laxå MK, Ford Focus WRC, 42 poäng

2) Mats Jonsson, Forshaga MC, Ford Escort WRC, 39 

3) Åke Jacobsson, Emådalens MK, Ford Focus WRC, 19

4) Lennart Gällner, Jämtlands MK, Audi Coupé Quattro, 19

5) Håkan Svensson, Fägre MK, Mitsubishi Lancer Evo VI, 17

6) Bengt Thorsell, Skara MK, Mitsubishi Lancer Evo VII, 14

Otrimmat 4WD

1) Pontus Tidemand, SMK Eda, Ford Fiesta S2000, 42 poäng

2) Jimmy Joge, SMK Motala Bil, Mitsubishi Lancer Evo X, 39

3) Patrik Johansson, Wäxjö MS, Mitsubishi Lancer Evo IX, 29

4) Jocke Nyman, Jämtlands MK, Mitsubishi Lancer Evo X, 19

5) Anders Jonasson, Wäxjö MS, Mitsubishi Lancer Evo IX, 16

6) Kristian Johansson, Kinds MK, Mitsubishi Lancer Evo X, 14

Trimmat 2WD

1) Martin Berglund, SMK Gävle, VW Golf III, 90 poäng

2) Tobias Söderqvist, AMF Årsunda, Toyota Corolla, 64

3) Niklas Karlsson, Värmdö MK, Volvo 940, 43

4) Johan Carlsson, Degerfors RC, Toyota Corolla, 38

5) Peter Zachrisson, Säffle MC, Volvo 940, 36

6) Mattias Adielsson, Göteborgs MF, Ford Fiesta R2, 29

Otrimmat 2WD

1) Robin Friberg, Ludvika MS, Ford Fiesta ST, 80 poäng

2) Robert Eriksson, Eskilstuna MK, Renault Clio Sport, 60

3) Tobias Bergetorp, Offerdals MK, Renault Clio Ragnotti, 58

4) Nils Fransson, Vännäs MK, Ford Fiesta ST, 54

5) Robert Scholander, SMK Eksjö, VW Polo GTI, 44

6) Jonas Olsson, Hässleholms MK, Ford Fiesta ST, 44

Junior-SM

1) Johan Carlsson, Degerfors RC, Toyota Corolla, 72 poäng

2) Robin Friberg, Ludvika MS, Ford Fiesta, 70

3) Niklas Karlsson, Värmdö MK, Volvo 940, 68

4) Tobias Bergetorp, Offerdals MK, Renault Clio Ragnotti, 64

5) Robert Scholander, SMK Eksjö, VW Polo GTI, 48

6) David Pettersson, Falköpings MK, Ford Fiesta ST, 48

Taggar:

Kontakt

Prenumerera

Multimedia

Multimedia

Dokument & länkar