30 000 NUORTA KISAILEE METSÄTIEDOISTA

Suomen Metsäyhdistys tiedottaa Tiedotusvälineille Julkaisuvapaa heti 30 000 NUORTA KISAILEE METSÄTIEDOISTA Keskiviikkona 24. maaliskuuta järjestetään 385 koulun yläluokilla valtakunnallinen metsätietokilpailu, Metsävisa. Yli puolet maan yläasteista on lähtenyt mukaan vapaaehtoiseen kilpailuun. Metsävisaa on järjestetty vuodesta 1982 alkaen ja siihen on ottanut osaa yli puoli miljoonaa suomalaista. Kilpailun tarkoituksena on tiedon mittaamisen lisäksi herättää nuorten kiinnostusta metsiä ja niiden tarjoamia mahdollisuuksia kohtaan. Osallistuvien oppilaiden määrät vaihtelevat kouluittain; pienimpänä Kilpisjärven koulu kahden oppilaan voimin ja suurimpana Kempeleen yläaste, jossa 250 oppilasta on ilmoitettu visaan. Ruotsinkielisistä suurin on Ekenäs Högstadieskola, 235 oppilasta. Ilahduttavaa on myös Ahvenanmaan osallistuminen. Tänä vuonna Föglö grundskolasta on mukana 25 oppilasta. Metsävisassa on kolme vaihetta Keskiviikkona visa käydään luokkahuoneissa. Koulujen parhaat pääsevät maakunnallisiin kilpailuihin, joiden voittajat ottavat osaa valtakunnalliseen loppukilpailuun. Loppukilpailussa 25.-26.5.2004 Juupajoella, Hyytiälän metsäasemalla, ratkaistaan, kuka voittaa Suomen koulujen parhaan metsävisailijan tittelin. Loppukilpailu järjestetään maastossa, mutta maastoon mennään usein jo maakuntatasolla. Maastossa punnitaan käytännön metsä- ja ympäristötietoja sekä -taitoja. Menestyminen vaatii monipuolista osaamista Metsävisassa menestyminen vaatii metsäbiologian, metsätalouden, ympäristöasioiden sekä metsäkulttuurin tietoja. Osallistujamäärä kertoo visan suosiosta ja siitä, että opettajat pitävät tärkeänä perusopetuksensa kohta päättävien metsätiedon tason mittausta valtakunnallisella kilpailulla. Metsävisan kysymyksistä vastaavat Biologian ja maantieteen opettajien liitto sekä Suomen Metsäyhdistys. Metsävisan toteuttamiseen osallistuu koko metsäsektori: Metsähallitus, metsäkeskukset, Metsäliitto, Metsäteollisuus ry, Stora Enso Metsä, Metsätalouden kehittämiskeskus Tapio, UPM Metsä ja Nordea Pankki Suomi sekä metsänomistajat Suomen Metsäsäätiön kautta. Kaikki Metsävisaan osallistuvat palkitaan Metsäammattilaiset jakavat Metsävisan palkinnot jokaisessa peruskoulussa. Samalla he kertovat koululaisille opettajien toivomasta metsäaiheesta tai järjestävät metsäretkeilyn. Kaikki osallistujat saavat muistoksi puisen Metsävisa-avimenperän. Koulujen parhaat palkitaan aidolla suomalaisella kuksalla. Vastaukset tarkastavat opettajat saavat muistoksi visakoivuisen pikarin. Lisätietoja: - Tietoja visailevista kouluista saa metsäkeskuksista tai Suomen Metsäyhdistyksestä. - Lisää Metsävisasta, aiempien vuosien kysymyksiä ja metsäkeskusten visasta vastaavien yhteystiedot löytyvät Internetistä osoitteesta www.smy.fi/koulut/metsavisa/ . - Koulujen biologian ja maantiedon opettajat kertovat oman koulunsa kilpailusta. - Suomen Metsäyhdistys, Sirpa Kärkkäinen, puh. 09-6850 8816, 050-351 2416 - Biologian ja maantieteen opettajien liitto, Anne Sorsa- Vainikka, puh. (09) 454 0420. - Tiedot tulevista maakuntakilpailuista saa metsäkeskuksista. ------------------------------------------------------------ Tämän tiedon Teille välitti Waymaker, http://www.waymaker.fi Seuraavat tiedostot ovat ladattavissa: http://www.waymaker.net/bitonline/2004/03/19/20040319BIT00580/wkr0001.doc http://www.waymaker.net/bitonline/2004/03/19/20040319BIT00580/wkr0002.pdf

Yrityksestä

Metsäyhdistys on jäsentensä ja sidosryhmiensä yhteistyöjärjestö, joka toimii viestinnän alalla. Yhdistyksen tavoitteena on tuoda esiin metsien mahdollisuuksia yhteiskunnan ongelmien ratkaisussa sekä edistää metsien vastuullisen käytön hyväksyttävyyttä. Toimintansa tukemiseksi Metsäyhdistys kerää tietoa. Tietoa julkaistaan monin tavoin, muun muassa yhdistyksen ylläpitämällä www.forest.fi-verkkosivustolla.