Sote-alalta löytyy vetovoimaa – tunnustus 19 työpaikalle

Julkaistavissa 20.2.2015 klo 13, sosiaali- ja terveysministeriö ja Työterveyslaitos tiedottavat.

Sosiaali- ja terveysministeriö on myöntänyt tunnustuksen 19 vetovoimaiselle sosiaali- ja terveydenhuollon työpaikalle. Työpaikat ovat luoneet toimintatapoja, joilla henkilöstön hyvinvointia ja sitoutumista työhön on parannettu.

Tunnustukset jakoi STM:n ylijohtaja Leo Suomaa perjantaina 20.2.2015 Helsingissä pidetyssä tilaisuudessa.

Sosiaali- ja terveysministeriö ja Työterveyslaitos ovat kartoittaneet sote-alan vetovoimaa lisääviä tekijöitä. Työpaikat itse sekä työmarkkina- ja ammattijärjestöt ovat ilmiantaneet vetovoimaisia esimerkkityöpaikkoja, jotka Työterveyslaitos on arvioinut.

Työpaikan vetovoimatekijöiksi on tunnistettu muun muassa mahdollisuus osallistua päätöksentekoon työpaikalla, toimiva työterveyshuolto, oikeudenmukainen johtaminen sekä yhteisöllisyys. Vetovoimainen työpaikka onnistuu rekrytoimaan uusia työntekijöitä ja tukee nykyisten työntekijöiden työssä jatkamista.

Tunnustuksen vetovoimaisuuden aktiivisesta lisäämisestä saaneet työpaikat

Forssan seudun hyvinvointikuntayhtymä, Lääkekeskus, Forssa
Hammaslääkäriasema HammasSirkku, PlusTerveys, Jyväskylä
Helsingin sosiaali-ja terveysvirasto, Itäinen kotihoitoyksikkö, Helsinki
HYKS/HUS Töölön sairaala osasto 4, Helsinki
HYKS/HUS Töölön sairaala osasto 2, Helsinki
Kirkkonummen terveyskeskus ja lääkekeskus, Kirkkonummi
Lahden kaupungin sairaala-apteekki, Lahti
Lapinlahden Virkku Oy, Lapinlahti
Lääkärikeskus Aava, Aava Tampere, Tampere
Perusturvakuntayhtymä Karviainen, lääkärin vastaanotto, Nummela
Päijät-Hämeen sosiaali- ja terveysyhtymän kuntoutustutkimusyksikkö, Lahti
Satakunnan sairaanhoitopiirin kuntayhtymä, Ensihoidon ja päivystyksen toimialue, Päivystys, Pori
Satakunnan sairaanhoitopiirin kuntayhtymä, Konservatiivinen toimialue, sisätautien osastot M4 ja A5, Seinäjoen Lääketieteellinen Tutkimuslaitos Oy, Seinäjoen Lääkäritalo, Seinäjoki
Siilaisen sairaala os 2B / kirurginen tiimi, Joensuun kaupungin sosiaali- ja terveyskeskus, Joensuu
Tullinkulman Työterveys, Tampere
Turun Lähimmäispalveluyhdistys ry, Kotikunnas, Turku
Vantaan kaupunki, Kartanonkosken neuvola, Vantaa
Äänekosken kaupunki, uusi terveyskeskus, Äänekoski

Vetovoimaisuus on hyvän työpaikan tuntomerkki

Vetovoimaisten työpaikkojen nimeäminen on osa sosiaali- ja terveysministeriön käynnistämää Mielekäs-ohjelmaa, joka etsii ja nostaa julkisuuteen vetovoimaisia suomalaisia sosiaali- ja terveysalan työpaikkoja. Viime vuonna ohjelman ensimmäisessä vaiheessa tunnustus myönnettiin 12 vetovoimaiselle työpaikalle. Ohjelman toteuttamisesta vastaa Työterveyslaitos.

Ohjelman tarkoituksena on tehdä tunnetuksi ja levittää onnistuneita käytäntöjä ja keinoja sote-alan mielekkyyden ja kiinnostavuuden lisäämiseksi. Näin varmistetaan alan työvoima tulevaisuudessakin.

Lisätietoja
Marjukka Laine, Työterveyslaitos, p. 040 735 8865, marjukka.laine(at)ttl.fi
Riitta Sauni, STM, p. 02951 63147, riitta.sauni(at)stm.fi

Valokuvia tilaisuudesta voi tiedustella Työterveyslaitoksen viestinnästä Mari Mäenpäältä puh. 043 8245695, mari.maenpaa(at)ttl.fi ja Kristiina Kulhalta puh. 040 548 6914, kristiina.kulha@ttl.fi.

Liitteenä Riitta Saunin esitys Mielekäs-ohjelmasta ja sote-alasta.

Linkki mediakutsuun.

Vetovoimaisten työpaikkojen yhteystiedot:

Forssan seudun hyvinvointikuntayhtymä, Lääkekeskus, Forssa, Pilvi Moberg, pilvi.moberg(at)fshky.fi,
p. 03 4191 4410

Hammaslääkäriasema HammasSirkku, PlusTerveys, Jyväskylä, Sirkku Meriläinen-Vapola, sirkku.merilainen-vapola(at)plusterveys.fi,
p. 040 5906929

Helsingin sosiaali-ja terveysvirasto, Itäinen kotihoitoyksikkö, Helsinki, Eeva Raulos, eeva.raulos(at)hel.fi,
p.
040 3340591

HYKS/HUS Töölön sairaala osasto 4, Helsinki, Minna Hiiros, minna.hiiros(at)hus.fi, p. 09 4711 (vaihde)

HYKS/HUS Töölön sairaala osasto 2, Helsinki, Päivi Jääskeläinen, paivi.jaaskelainen(at)hus.fi, p. 09 4711 (vaihde)

Kirkkonummen terveyskeskus ja lääkekeskus, Kirkkonummi, Kaija Hannula, kaija.hannula(at)kirkkonummi.fi; Taina Remes-Lyly, taina.remes-lyly(at)kirkkonummi.fi, p. 09 296 71 (vaihde)

Lahden kaupungin sairaala-apteekki, Lahti, Carita Linden-Lahti, carita.linden-lahti(at)lahti.fi, p. 03 81411 (vaihde)

Lapinlahden Virkku Oy, Lapinlahti, Risto Martikainen, risto.martikainen(at)lapinlahdenvirkku.fi, p. 050 5766346

Lääkärikeskus Aava, Aava Tampere, Tampere, Marianne Vuorenmaa, marianne.vuorenmaa(at)aava.fi, p. 050 4862534

Perusturvakuntayhtymä Karviainen, lääkärin vastaanotto, Nummela, Pirkko Hynynen,
pirkko.hynynen(at)karviainen.fi, p. 050 5114 221

Päijät-Hämeen sosiaali- ja terveysyhtymän kuntoutustutkimusyksikkö, Lahti, Tarja Tiitinen,
tarja.tiitinen(at)phsotey.fi, p. 03-81911

Satakunnan sairaanhoitopiirin kuntayhtymä, Ensihoidon ja päivystyksen toimialue, Päivystys, Pori, Sari Myllyniemi, 
sari.myllyniemi(at)satshp.fi; Katri Mannermaa, katri.mannermaa(at)satshp.fi; Sam Fagerlund, sam.fagerlund(at)satshp.fi, p. 02 627 71 (vaihde)

Satakunnan sairaanhoitopiirin kuntayhtymä, Konservatiivinen toimialue, sisätautien osastot M4 ja A5,
Katri Mannermaa, katri.mannermaa(at)satshp.fi, p. 02-6277604; Riitta Ojakoski, riitta.ojakoski(at)satshp.fi; Eija Kynkäänniemi, eija.kynkaanniemi(at)satshp.fi,
p. 02 627 71 (vaihde)

Seinäjoen Lääketieteellinen Tutkimuslaitos Oy, Seinäjoen Lääkäritalo, Seinäjoki,
Timo Luomaranta, timo.luomaranta(at)seinajoenlaakaritalo.fi, p. 06 4182 111 (vaihde)

Siilaisen sairaala os 2B / kirurginen tiimi, Joensuun kaupungin sosiaali- ja terveyskeskus, Joensuu,
Maarit Lappi, maarit.lappi(at)jns.fi, p. 013 267 7111 (vaihde)

Tullinkulman Työterveys, Tampere, Eija Railanmaa, eija.railanmaa(at)tampere.fi, p. 0400 576164

Turun Lähimmäispalveluyhdistys ry, Kotikunnas, Turku, Eeva Selinummi, eeva.selinummi(at)kotikunnas.fi,
p. 02 2820 282, 044 082 0282

Vantaan kaupunki, Kartanonkosken neuvola, Vantaa,Rea Nevander, rea.nevander-aaltonen(at)vantaa.fi,
p. 09 839 11 (vaihde)

Äänekosken kaupunki, uusi terveyskeskus, Äänekoski,Tapio Tammela tapio.tammela(at)aanekoski.fi, p. 020 6322001



Yrityksestä

Työterveyslaitos on työhyvinvoinnin asiantuntija, joka tutkii, palvelee ja vaikuttaa. Kehitämme asiakkaidemme kanssa hyviä työyhteisöjä ja turvallisia työympäristöjä sekä tuemme työntekijöiden työkykyä. Asiakkaitamme ovat työpaikat, päättäjät, kansalaiset, työterveysyksiköt sekä muut työhyvinvointia kehittävät organisaatiot. Visiomme on ”Hyvinvointia työstä”, sillä terveellinen, turvallinen ja mielekäs työ luo hyvinvointia. Toimipisteemme sijaitsevat Helsingissä, Kuopiossa, Oulussa, Tampereella ja Turussa. Henkilöstön määrä on n. 500Lisätietoja: www.ttl.fi @tyoterveys