Premiera II edycji Chimney’s Top 100 European Film Funds: The Gateway to European Film Financing

Grupa Chimney ma zaszczyt zaprezentować drugą edycję przewodnika po europejskich funduszach filmowych. Oficjalna premiera "Chimney’s Top 100 European Film Funds miała miejsce 8 lutego 2015 roku na festiwalu Berlinale. Wydarzeniu towarzyszył międzynarodowy brunch z udziałem producentów, reżyserów i przedstawicieli funduszy filmowych z całego świata.

Przewodnik pod redakcją Fredrika Zandera powstał w zespole Chimney Poland przy udziale Anny Koźmińskiej, Michała Pawłowskiego i Michała Kołodzieja. Obecnie jest praktycznie obowiązkową pozycją dla wszystkich, którzy szukają źródła finansowania da swoich filmów.

"Przemysł filmowy przechodzi proces znaczących zmian, gdyż środki finansowe i dotacje kurczą się, a to sprawia, że już samo poszukiwanie finansowania projektów jest znacznie utrudnione i bardziej kosztowne. Mamy nadzieję, że ta książka zainspiruje użytkownika i dostarczy nowych, twórczych sposobów na zorganizowanie solidnego zaplecza finansowego” – mówi Redaktor Naczelny Fredrik Zander, Head of Art & Entertainment Chimney Sweden, producent m.in. Call Girl, If I want to whistle, I whistle oraz White God – który to został nagrodzony Prize Un Certain Regard na festiwalu w Cannes.

Zgodnie z założeniami, firma publikować będzie kolejne edycje przewodnika co roku, tak aby na bieżąco aktualizować i przedstawiać wszelkie zmiany które zachodzą na rynku europejskich funduszy filmowych.

W drugiej edycji przewodnika - Chimney przeanalizował 37 europejskich krajów pod kątem zachęt podatkowych (tax incentives) dla producentów filmowych. Dzięki temu każdy zainteresowany może sprawdzić, który z krajów będzie dla niego najbardziej atrakcyjny pod względem podatkowym. Druga edycja to także nowe informacje dotyczące samych funduszy, ich budżetu, sposobu wybierania projektów oraz sposobu finansowania. Pojawiły się także nowe fundusze oraz interesujące wywiady z prezesami instytucji finansujących produkcje.

Dodatkowo – jako uzupełnienie przewodnika – pojawi się dedykowana aplikacja mobilna, która zaprezentowana zostanie już niebawem.

Media

Media