Almanya›da bir milyonu aşkın açık iş pozisyonu

Uluslararası yeteneklere yüksek talep

Hamburg – 2017 yılı 3. çeyreğinde Alman işverenlerin 1,1 milyon nitelikli elemana ihtiyacı var[i] - şimdiye kadar hiç olmadığı kadar. Ekonomi, şu anda sürekli bir canlanma döneminde bulunmakta ve yüksek işgücü talebini karşılayabilmek için genç elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Alman şirketleri, bütün dünyada acilen yetenekler aramaktadır. Kim Almanya›da yaşamak ve çalışmak düşüncesini aklından geçirdiyse, bu adımı şimdi planlamalıdır. Ama aranan hangi nitelikler hangileridir?  

Akademisyenlerin yanında, üniversite eğitimi gerektirmeyen birçok meslek rağbet görmektedir. Federal İş ve İşçi Bulma Kurumunun[ii] beyaz listesinde önemli bir işgücü eksikliği olan 110 meslek bulunmaktadır. Uluslararası adayların bu mesleklerde şansı çok yüksektir. Buna ek olarak, bu mesleklerde Alman iş piyasasına giriş önemli ölçüde kolaylaştırıldı.  

Özellikle arananlar: Mühendisler, teknisyenler, zanaatkarlar, BT uzmanları ve tıbbi personel 

Alman şirketleri, tüm alanlardan mühendisler ve teknisyenler aramaktadır. Artan dijitalleşme sebebiyle yazılımcılarda açık vardır. Sağlık sektöründe hekimlere, hasta ve yaşlı bakıcılara ihtiyaç vardır ve aynı şekilde fizyoterapist ve eczacı açığı bulunmaktadır. Zanaatlarda su tesisatçıları, ısı ve klima teknisyenleri ve sıhhi tesisatçılarına ihtiyaç vardır. Duvarcı, çatı ustası ve camcı da çok rağbet görmektedir. Aranan niteliklerin listesi uzundur. 

Henüz beyaz listede bulunmamakla birlikte, otelcilik sektöründe de eleman ihtiyacı yüksektir. Özellikle turizm bölgelerinde ve büyük şehirlerde oteller ve restoranlarda önemli ölçüde personel açığı yaşanmaktadır. Neticede, burada da iş bulma ihtimali yüksektir. 

Mutlaka gerekli: Almanca bilgisi 

Almanya›da yaşayıp çalışmak için, en azından temel Almanca bilgileri mutlaka gereklidir. İlgili dil kursları ve müstakbel işverenin desteğiyle, Almanca bilgisi Almanya›da derinleştirilebilirse de, hiç dil bilmeden bir işyeri bulmak zordur. 

Almanya'da iş teklifleri bulmak 

İlgilenenler, şirketlerin çok sayıda iş teklifini mesela StepStone veya Monster gibi çevrimiçi iş borsalarında bulabilirler. Aday, uygun bir işyerine müracaat etmek için belgelerini doğrudan ilan veren şirkete gönderir veya münferit şirketlerin çevrimiçi müracaat formlarını doldurur.  

 

Yetenek olarak keşfedilmek 

Bunun tam tersi, www.employland.de aracılık platformunda olur. Burada bütün dünyadan nitelikli elemanlar, kişisel profillerini oluşturur ve hemen meslekleri, vize düzenlemeleri ve oturum şekilleriyle ilgili hukuki uyarıları görürler. Alman işverenler, bu platformda eleman ararlar ve bir ölçüde nitelikli elemanlara müracaat ederler. Employland, aracılığa ek olarak, oturma ve çalışma izinleri ve kalifikasyonların tanınmasıyla ilgili tüm hukuki formaliteleri halleder. 

Burada sayılan yöntemlerde aday için bir masraf doğmaz. Şirketler, iş borsalarında iş tekliflerinin ilanı için ödeme yapar, employland.de ise başarılı aracılıktan sonra ücretini yine şirketlerden alır. 

İlgilenenler hangi yolu seçerlerse seçsinler, Almanya'da iş bulma şansı hiç bu kadar iyi olmamıştı.


[i] http://www.iab.de/de/informationsservice/presse/presseinformationen/os1703.aspx 

[ii] https://www.arbeitsagentur.de/whitelist 

_________________________________________

CONTACT:

Sabine Drechsel

Presse & PR

Employland GmbH

Saseler Chaussee 109

22393 Hamburg

Germany

https://www.employland.de

Tel.: +49 (0)40 632 99 550

Fax: +49 (0)40 632 99 559

Geschäftsführer: Hans-Christian Bartholatus

Amtsgericht Hamburg, HRB 132545

Employland - Professionals and skilled workers for Germany

Tags:

About Us

Employland provides companies in Germany and professionals from around the world with a platform to initiate contact. We accompany you throughout the entire process, right up until receipt of the residence and employment permit. Participants can use our website to run through the entire application process, right up until the conclusion of an employment contract. Employland GmbH was founded in Hamburg in 2014. “The demographic change in Germany has an impact on the labor market; this affects all of us. Founding Employland was the logical response to this development: There is a lack of qualified professionals domestically, which means that we have to look abroad. And: If companies shudder at the thought of the bureaucratic effort that accompanies legislation on immigration and residence, then we must provide assistance here,” explains Hans-Christian Bartholatus, main shareholder and managing director. Bartholatus is no stranger to the start-up scene in Hamburg. His greatest coup occurred in 2004 when, as a partner in mobile.de GmbH, the company was sold to eBay. mobile.de continues to be one of (if not the) leading online automobile markets. Trust is the basis of our work. The Employland team thus comprises long-standing employees and consultants of the experienced entrepreneur, bringing expertise to the table from various sectors. In order to provide the extensive range of Employland services professionally, we work closely with a law firm that specializes in migration law.