• news.cision.com/
  • Employland GmbH/
  • Opiekunowie osób starszych, pielęgniarze, położne: Niemcy z determinacją poszukują specjalistów na całym świecie

Opiekunowie osób starszych, pielęgniarze, położne: Niemcy z determinacją poszukują specjalistów na całym świecie

Report this content

Hamburg: Od 2015 roku zapotrzebowanie na personel pielęgniarski w Niemczech wzrosło o niemalże 50%([i]). Tylko w przypadku opiekunów osób starszych i pielęgniarzy brakuje obecnie już 35 000 specjalistów. Sytuacja wygląda podobnie w zawodzie położnej: Od 2017 roku liczba ofert na to stanowisko uległa podwojeniu ([ii]). Do 2030 roku braki kadrowe w służbie zdrowia wzrosną do niemal miliona osób - poza 165 000 lekarzami brakować będzie 800 000 innych specjalistów o profilu medycznym ([iii]). Bez napływu pracowników w tych zawodach sektor zdrowotny i pielęgniarski stanie w obliczu problemów bez perspektywy ich rozwiązania.

Zasoby kadrowe pielęgniarzy w Niemczech ulegną wyczerpaniu. Już dzisiaj obsadzenie wakatu opiekuna osób starszych zajmuje ponad pół roku. Brak jest również perspektyw poprawy - z powodu zmian demograficznych w Niemczach jest coraz więcej osób wymagających opieki, którym odpowiada coraz mniejsza grupa opiekunów. Trend ten dotyczy nie tylko zawodów pielęgniarzy i opiekunów starszych. Zmniejsza się również liczba położnych i akuszerek. W 2017 roku międzynarodowa inicjatywa rodziców „Mother Hood“ wystosowała do kobiet w ciąży ostrzeżenie dot. podróży: Na wielu obszarach Niemiec nie można zapewnić bezpiecznego porodu z powodu zamkniętych sal porodowych i braku położnych([iv]).

Tylko solidny napływ pracowników tych zawodów może rozwiązać problem. Ale jak osoby zainteresowane z innych krajów znajdą odpowiednią pracę w Niemczech? Jak skojarzyć obydwie strony: wykwalifikowanych specjalistów i atrakcyjnych pracodawców? Jak należy postąpić z regulacjami dotyczącymi uznawania kwalifikacji i zezwolenia na pobyt? Jakie warunki należy spełnić, aby móc pracować w Niemczech?

Znajomość języka niemieckiego na poziomie B

Warunkiem zatrudnienia w sektorze zdrowotnym i pielęgniarskim jest znajomość języka niemieckiego na poziomie B2. Można również ubiegać się o pracę ze znajomością języka niemieckiego na poziomie A2. Dzięki odpowiednim kursom językowym oraz przy wsparciu przyszłego pracodawcy można zwiększyć swoje kompetencje w Niemczech do wymaganego poziomu B2.

Niemieccy pracodawcy skontaktują się ze specjalistami 

Znalezienie pracy w Niemczech może być kosztowne dla osoby pochodzącej z innego kraju. Specjaliści z całego świata mają alternatywę. Mogą zarejestrować się na platformie pośrednictwa pracy www.employland.de i utworzyć na niej swój własny profil osobowy. Niemieccy pracodawcy poszukujący na platformie nowych pracowników skontaktują się z nimi. Kandydaci nie ponoszą żadnych kosztów związanych z pośrednictwem. Poza pośrednictwem pracy firma Employland na życzenie zadba o formalności prawne, na przykład zezwolenie na pobyt lub uznanie kwalifikacji, które są warunkiem do wykonywania zawodów medycznych. Koszty usług prawnych ponosi z reguły przedsiębiorstwo, które pomyślnie zakończyło rekrutację nowego pracownika.

Rząd federalny planuje łatwiejszy dostęp do niemieckiego rynku pracy

Zapotrzebowanie na specjalistów dotyczy nie tylko sektora zdrowotnego i pielęgniarskiego. Braki są wyraźnie odczuwalne w wielu branżach. Aby przeciwdziałać tej tendencji rząd federalny planuje ułatwić dostęp do niemieckiego rynku pracy uchwalając ustawę Fachkräftezuwanderungsgesetz [Federalna ustawa o napływie specjalistów].

Bez napływu odpowiedniej liczby pracowników do 2030 roku w Niemczech może brakować niemal pięciu milionów specjalistów. Oznacza to w efekcie straty przychodów w wysokości ponad 500 miliardów euro - podaje prognoza firmy doradczej Korn Ferry([v]). W tym kontekście nie można niedoceniać znaczenia federalnej ustawy o napływie specjalistów. W przypadku sektora zdrowotnego i pielęgniarskiego już dzisiaj obowiązują dobre warunki dostępu. Jednak znalezienie stanowiska pracy na niemieckim rynku pracy bez jakiegokolwiek wsparcia jest nadal zbyt skomplikowane.


[i] https://www.hiringlab.org/de/blog/2018/04/10/der-arbeitsmarkt-fuer-auslaendische-pflegekraefte-in-deutschland/ 

[ii] https://www.hiringlab.org/de/blog/2018/05/07/hebammenmangel-arbeitsmarkt-kommt-in-bewegung/ 

[iii] http://www.pwc.de/de/gesundheitswesen-und-pharma/assets/fachkraeftemangel.pdf 

[iv] http://www.spiegel.de/karriere/geburtshilfe-warum-es-in-deutschland-nicht-genug-hebammen-gibt-a-1194402-druck.html 

[v] https://www.welt.de/wirtschaft/article176120863/Korn-Ferry-Fachkraeftemangel-kostet-Deutschland-mehr-als-eine-halbe-Billion.html 

_________________________________________

CONTACT:

Sabine Drechsel

Presse & PR

Employland GmbH

Saseler Chaussee 109

22393 Hamburg

Germany

https://www.employland.de

Tel.: +49 (0)40 632 99 550

Fax: +49 (0)40 632 99 559

Geschäftsführer: Hans-Christian Bartholatus

Amtsgericht Hamburg, HRB 132545

Employland - Professionals and skilled workers for Germany

Tags: