Türkiye’deki nitelikli meslek sahipleri için Alman iş piyasasına kolay erişim

Employland, yenilikçi bir aracılık platformu geliştiriyor.

Hamburg – Hamburg merkezli girişim şirketi Employland, Almanca ve İngilizce olarak hazırlanan www.employland.de internet platformuyla Alman iş piyasasındaki nitelikli iş gücü açığı için yeni yollar açıyor. İkamet ve çalışma izinlerinin yanı sıra, başvuru sahiplerinin mezun oldukları bölümlere ilişkin niteliklerin Alman makamlarınca tanınması işlemlerini de üstlenen Employland, işe yerleştirme ve hukuk hizmetlerini ilk kez bir araya getirerek emek göçü sürecinde başvuru sahiplerinin işini önemli ölçüde kolaylaştırıyor.

Yeni çevrimiçi portalın kurucusu ve genel müdürü Hans-Christian Bartholatus: "Employland ile lisans ya da lisansüstü mezunu olan, veya olmayan nitelikli meslek sahipleri için Almanya’da sektörel açığı olan branşlarda Alman iş piyasasının kapılarını açıyoruz. Daha şimdiden, yakın gelecekte büyük ölçüde artacak bir nitelikli iş gücü eksikliği söz konusu. Bununla birlikte, ülkeye giriş ve ikamet yasaları nedeniyle oluşan bürokratik giderler, Alman şirketlerinin yanı sıra, dünyanın dört bir yanından gelen nitelikli meslek sahipleri için büyük engel teşkil ediyor. Çalışmaya hazır hizmetimiz işte burada devreye giriyor. Nitelikli avukatlarımız, Almanya'da işe başlayana kadarki sürecin tamamını destekliyor.” dedi.

Almanya'nın yüksek ekonomik gücünü güvenceye alması için iyi eğitimli ve nitelikli uluslararası iş gücüne ihtiyacı var. İş Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü (IAB)[1] demografik gelişime dayanarak, çalışan nüfus potansiyelinin uzun vadede korunması için yıllık net 400.000 kişilik bir göç rakamının gerekli olduğunu belirtiyor. Federal Hükümet, büyük ölçekli bir uzman iş gücü atağıyla 2012 yılından beri nitelikli iş gücü göçünü destekliyor. Bunun yasal çerçevesi de son yıllarda önemli ölçüde iyileştirildi. Eksik olan sadece Alman iş piyasasındaki tüm adımları birleştiren ve destekleyen bir platformdu; bu da artık Employland sayesinde mevcut.

Nitelikli meslek sahipleri için ücretsiz hizmet

Nitelikli meslek sahipleri web sitesinde ayrıntılı çevrimiçi profillerini oluşturur ve kendilerini Almanya'daki işverenlere tanıtırlar. İşverenler platformda kendileri için personel ararken en şanslıları Almanca bilgisine sahip olan adaylardır. Tüm profil bilgileri Almanya'daki sunucularda kaydedilir.

Bu hizmet nitelikli meslek sahipleri için ücretsizdir. Employland işe yerleştirme sürecinin sonunda işverenden komisyon alır. Alınan komisyon, ikamet izni ve niteliklerin tanınması için gereken masrafları da içerir.

Employland bloğu

"Bloğumuzda Almanya'da yaşamanın ve çalışmanın neden önemli olduğunu anlatıyor ve nitelikli meslek sahiplerinin başvuru yapmalarını teşvik ediyoruz.” diyor Hans-Christian Bartholatus. Nitelikli meslek sahipleri blog.employland.de adresinde ayrıca Almanya'da çalışma hayatına başlamaya ilişkin yapılması gerekenler, hukuki bilgiler ve ipuçları da bulabilirler.

Yüksek profilli kurucu ve yönetici ekip 

Ekip, dijital platform geliştirmedeki uzmanlığını, internetin önde gelen otomobil pazarlarından biri olan ve 2004 yılında ABD'li eBay şirketine satılan mobile.de ile kanıtlamıştı. Employland uluslararası ekibi, üçüncü ülkelerden gelen iş piyasasına yönelik göç ve göçmenlik yasası konularında kapsamlı bilgiye sahip bir ekiptir.


[1] Almanyanin İş Piyasası ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü Şubat 2017, IAB Özet Raporu No. 6/2017

Sabine Drechsel

Presse & PR

Employland GmbH

Saseler Chaussee 109

22393 Hamburg

Germany

https://www.employland.de

Tel.: +49 (0)40 632 99 550

Fax: +49 (0)40 632 99 559

Geschäftsführer: Hans-Christian Bartholatus

Amtsgericht Hamburg, HRB 132545

Employland - Professionals and skilled workers for Germany

Tags:

About Us

Employland provides companies in Germany and professionals from around the world with a platform to initiate contact. We accompany you throughout the entire process, right up until receipt of the residence and employment permit. Participants can use our website to run through the entire application process, right up until the conclusion of an employment contract. Employland GmbH was founded in Hamburg in 2014. “The demographic change in Germany has an impact on the labor market; this affects all of us. Founding Employland was the logical response to this development: There is a lack of qualified professionals domestically, which means that we have to look abroad. And: If companies shudder at the thought of the bureaucratic effort that accompanies legislation on immigration and residence, then we must provide assistance here,” explains Hans-Christian Bartholatus, main shareholder and managing director. Bartholatus is no stranger to the start-up scene in Hamburg. His greatest coup occurred in 2004 when, as a partner in mobile.de GmbH, the company was sold to eBay. mobile.de continues to be one of (if not the) leading online automobile markets. Trust is the basis of our work. The Employland team thus comprises long-standing employees and consultants of the experienced entrepreneur, bringing expertise to the table from various sectors. In order to provide the extensive range of Employland services professionally, we work closely with a law firm that specializes in migration law.

Media

Media