Yaşlı bakıcılar, hasta bakıcılar, ebeler: Almanya canhıraş bir şekilde dünya çapında uzman personel arıyor

Hamburg – 2015'ten beri Almanya'da bakım personeline yönelik talep neredeyse %50 arttı([i]). Halihazırda sadece yaşlı ve hasta bakımı alanında 35.000 personel açığı var. Aynı durum ebelerde de söz konusu: 2017'den beri iş ilanlarının sayısı iki kat arttı([ii]). 2030'a kadar sağlık sektöründeki personel açığı neredeyse bir milyona çıkacak, 165.000 doktorun yanında 800.000 doktor harici uzman sağlık personeli açığı ortaya çıkacak([iii]). Bu mesleklere göç alınmadığı takdirde sağlık ve bakım sektörü çözümsüz sorunlarla karşı karşıya kalacaktır.

Almanya, bakım personel ihtiyacına yetişemiyor. Günümüzde bile yaşlı bakımı alanında bir boşluğu doldurmak altı ay sürüyor. Ve durumda düzelme beklenmiyor, demografik gelişim sebebiyle Almanya'da sayısı sürekli azalan bir bakıcı grubuna mukabil sürekli daha fazla sayıda insan bakıma muhtaç hale geliyor. Bu eğilim sadece hasta ve yaşlı bakıcılarla ilgili değil, ebeler ve doğum hademeleri de yetersiz sayıda. Uluslararası ebeveyn inisiyatifi "Mother Hood" 2017'de hamileler için bir seyahat uyarısında bulundu: Buna göre, Almanya'nın birçok yerinde kapalı doğumhaneler ve yetersiz ebeler nedeniyle güvenli bir doğum garanti edilememektedir([iv]).

Ancak bu mesleklere alınacak büyük bir göç sorunu çözebilir. Ancak diğer ülkelerden ilgilenen kişiler Almanya'da nasıl uygun bir iş bulabilir? Birbirini arayanlar nasıl bir araya gelirler: Kalifiye uzman personel ve cazip işverenler? Kalifikasyon eşdeğerliği ve ikamet izni ile ilgili yönetmeliklerle nasıl bir yol izlenmelidir? Almanya'da çalışmak için hangi şartlar yerine getirilmelidir?

B seviyesinde Almanca bilgisi

Sağlık ve bakım sektöründeki meslekler için B2 seviyesinde Almanca bilgisi şarttır. A2 seviyesindeki bilgilerle de iş başvurusu yapılabilir. İlgili dil kursları ve müstakbel işverenin desteğiyle bu bilgi Almanya'da geliştirilebilir ve zorunlu B2 seviyesine çıkarılabilir.

Alman işverenler uzman personelle iletişime geçiyor 

Diğer ülkelerden gelerek Almanya'da iş aramak zahmetli olabilir. Alternatif olarak dünyanın her yerinden uzman personel www.employland.de aracı platformunda kayıt olabilir ve kişisel profilini oluşturabilir. Alman işverenler, bu platformda yeni elemanlar ararlar ve onlarla iletişime geçerler. İş başvurusunda bulunanlar için aracılık ücreti alınmaz. Employland, aracılık hizmetine ek olarak talep üzerine hukuki formalitelerle de ilgilenir, örneğin ikamet izninin alınması veya tıp mesleklerinin icra edilmesi için şart olan kalifikasyon eşdeğerliğinin alınması gibi. Yasal hizmetlerin masrafları genellikle bir çalışanı başarıyla işe alan şirket tarafından karşılanır.

Federal hükümet Alman iş piyasasına kolay erişim planlıyor

Uzman personel krizi sadece sağlık ve bakım sektörünü etkilemekle kalmıyor, birçok branşta da açıkça hissediliyor. Federal hükümet bu eğilime karşı etki edecek şekilde bir uzman personel göç yasası ile Alman iş piyasasına erişimi kolaylaştırmayı planlıyor.

Korn Ferry danışmanlık şirketinin tahminine göre uygun göç gerçekleşmediğinde 2030'a kadar Almanya'da yaklaşık beş milyon işgücü açığı ortaya çıkacak, 500 milyar Euro'dan fazla gelir kaybı yaşanacak([v]). Bu açıdan düşünüldüğü zaman uzman personel göç yasasının zamanı çoktan gecikmiştir. Sağlık ve bakım sektörü için günümüzde de iyi erişim koşulları mevcuttur, ancak destek olmaksızın Alman iş piyasasında yolunu bulmak hâlâ karmaşıktır.


[i] https://www.hiringlab.org/de/blog/2018/04/10/der-arbeitsmarkt-fuer-auslaendische-pflegekraefte-in-deutschland/ 

[ii] https://www.hiringlab.org/de/blog/2018/05/07/hebammenmangel-arbeitsmarkt-kommt-in-bewegung/ 

[iii] http://www.pwc.de/de/gesundheitswesen-und-pharma/assets/fachkraeftemangel.pdf 

[iv] http://www.spiegel.de/karriere/geburtshilfe-warum-es-in-deutschland-nicht-genug-hebammen-gibt-a-1194402-druck.html 

[v] https://www.welt.de/wirtschaft/article176120863/Korn-Ferry-Fachkraeftemangel-kostet-Deutschland-mehr-als-eine-halbe-Billion.html 

_________________________________________

CONTACT:

Sabine Drechsel

Presse & PR

Employland GmbH

Saseler Chaussee 109

22393 Hamburg

Germany

https://www.employland.de

Tel.: +49 (0)40 632 99 550

Fax: +49 (0)40 632 99 559

Geschäftsführer: Hans-Christian Bartholatus

Amtsgericht Hamburg, HRB 132545

Employland - Professionals and skilled workers for Germany

Tags:

About Us

Employland provides companies in Germany and professionals from around the world with a platform to initiate contact. We accompany you throughout the entire process, right up until receipt of the residence and employment permit. Participants can use our website to run through the entire application process, right up until the conclusion of an employment contract. Employland GmbH was founded in Hamburg in 2014. “The demographic change in Germany has an impact on the labor market; this affects all of us. Founding Employland was the logical response to this development: There is a lack of qualified professionals domestically, which means that we have to look abroad. And: If companies shudder at the thought of the bureaucratic effort that accompanies legislation on immigration and residence, then we must provide assistance here,” explains Hans-Christian Bartholatus, main shareholder and managing director. Bartholatus is no stranger to the start-up scene in Hamburg. His greatest coup occurred in 2004 when, as a partner in mobile.de GmbH, the company was sold to eBay. mobile.de continues to be one of (if not the) leading online automobile markets. Trust is the basis of our work. The Employland team thus comprises long-standing employees and consultants of the experienced entrepreneur, bringing expertise to the table from various sectors. In order to provide the extensive range of Employland services professionally, we work closely with a law firm that specializes in migration law.