Eiropas kiberdrošības mēnesis. Oktobrī var uzzināt, kā internetā būt drošībā

Ja vēlaties uzzināt, kā internetā būt drošībā, visu 2015. gada oktobri varat iesaistīties kādā no desmitiem pasākumu, tīmekļa semināru un citu darbību, kas veido šodien Briselē sākušos ES kiberdrošības veicināšanas kampaņu "Eiropas kiberdrošības mēnesis" (EKDM). Vairāk nekā 100 pasākumu un darbību 25 valstīs (sk. saites beigās) mums visiem palīdzēs aizsargāties pret kiberbriesmām, nodrošinot informācijas drošības ieteikumus, konkursus, izglītošanās iespējas un labas prakses iepazīšanu. Kampaņas moto ir "Atbildība par kiberdrošību ir kopīga. Apstājies! Padomā... Slēdzies klāt!", kas aicina ikvienu uzzināt ko vairāk par tiešsaistes drošību un palīdzēt citiem aizsargāties pret kiberbriesmām. Digitālā vienotā tirgus stratēģija centīsies paplašināt drošāku ES rūpniecības risinājumu piedāvājumu un veicināt to izmantošanu visur Eiropā — galvenokārt, izveidojot publiskā un privātā sektora partnerību tehnoloģiju un tiešsaistes tīklu kiberdrošības jomā, kā arī pārskatot E-privātuma direktīvu (abi pasākumi plānoti 2016. gadā).

Eiropas kiberdrošības mēnesis risinās jau trešo gadu no vietas, un to organizē Eiropas Savienības Tīklu un informācijas drošības aģentūra (ENISA), Eiropas Komisija un vairāk nekā 100 partneru no visām Eiropas malām (pašvaldības, valdības, augstskolas, ideju laboratorijas, NVO, arodapvienības). Kampaņa sadarbojas arī ar ārpasauli — ar ASV kampaņu var iepazīties te.

Par vienoto digitālo tirgu atbildīgais Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Ansips: "Aizsardzība pret kiberuzbrukumiem kļuvusi par patērētāju uzticēšanās un tiešsaistes ekonomikas centrālo jautājumu. Taču mēs nevaram vislabāk izmantot digitālo rīku un tiešsaistes tīklu dotās iespējas, ja tiem neuzticamies. Ir vitāli svarīgi uzlabot apjēgu par riskiem un briesmām, par to, ka par kiberdrošību atbild ikviens, jo tad, būdami tiešsaistē, ļaudis varēs izdarīt lietpratīgu izvēli un izsargāties no riskiem." (Lasiet visu emuāra lapu.)

Komisijas loceklis Etingers, kura pārziņā ir digitālā ekonomika un sabiedrība: "Lai digitālā pasaule būtu droša visiem, roka ir jāpieliek ikkatram: politiķim, zinātniekam, rūpniekam, pilsonim. Taču, lai eiropieši varētu izmantot visus droša interneta labumus, viņiem ir jāzina, kādas briesmas uzglūn tiešsaistē, un jāprot pašiem ikdienā gādāt par savu drošību. Eiropas kiberdrošības mēnesis ir lieliska iespēja Eiropas Savienībā izplatīt labu praksi un uzlabot informētību un tādējādi — kiberdrošību."

Aģentūras ENISA izpilddirektors prof. Udo Helmbrehts: "Mūsu sabiedrība arvien vairāk digitalizējas, un iestājas lietu interneta un viedo pilsētu laikmets, tāpēc e-prasmes un tiešsaistes drošība ir būtiski resursi, kas attīstāmi un nemitīgi uzlabojami. Sakarā ar kiberdrošības mēneša iniciatīvu aģentūra veido plašu tīklu un informācijas drošības (TID) kopienu.”

Aiziet! Norises laiks — oktobris

EKDM pasākumi tiek rīkoti visu oktobri, katru nedēļu pievēršoties citam tematam.

1. nedēļa (1.–4. oktobris). Kiberdrošības mācības darbiniekiem

2. nedēļa (5.–11. oktobris). Kiberdrošības kultūras veidošana darbā

3. nedēļa (12.–18. oktobris). Programmēšanas nedēļa visiem

4. nedēļa (19.–25. oktobris). Mākoņdatošanas risinājumu izpratne visiem

5. nedēļa (26.-31. oktobris). Digitālais vienotais tirgus visiem

EKDM rit Beļģijā, Čehijā, Vācijā, Igaunijā, Grieķijā, Apvienotajā Karalistē, Spānijā, Francijā, Itālijā, Latvijā, Lietuvā, Īrijā, Ungārijā, Nīderlandē, Polijā, Portugālē, Rumānijā, Slovēnijā, Somijā, Zviedrijā, Austrijā, Kiprā, Luksemburgā, Norvēģijā un Islandē.

Katru nedēļu ENISA un Komisija publiskos ziņojumus, rīkos pasākumus un darbības, kuru centrā ir katrs no šiem tematiem. Pasākumi būs vērsti uz apmācību, stratēģijas samitiem, vispārīgiem priekšlasījumiem lietotājiem, tiešsaistes viktorīnām utt.

Katru nedēļu ENISA publicēs jaunu materiālu te.

Un te daži ENISA padomi, kā saglabāt drošību tiešsaistē — viss viens, vai esat pedagogs, darbinieks, informātikas eksperts vai vienkārši lietotājs.

Ceturtdien, 8. oktobrī, plkst. 22.00 pēc Briseles laika tviterī tiks tērzēts ar mūsu ASV kolēģiem. Sekojiet tērziņam #CyberSecMonth vai #ChatSTC.

Izmēģiniet šo viktorīnu, lai noskaidrotu, cik droši esat tiešsaistē.

Aplūkojiet infografiku ar drošības informāciju.

Uzticēšanās un drošība digitālajā vienotajā tirgū

Šo mērķi Eiropas Komisija tuvina dažādi: izstrādājot tiesisko satvaru kiberdrošības spēju uzlabošanai Eiropā (it sevišķi ar speciālu ES kiberdrošības stratēģiju un Tīklu un informācijas drošības direktīvu), gādājot par tiešsaistes sakaru privātumu (it sevišķi ar ES Datu aizsardzības direktīvu un E-privātuma direktīvu), atbalstot augstākā līmeņa kiberdrošības pētniecību un izstrādi (ar aptuveni pusmiljarda ieguldījumu H2020), stiprinot mūsu kiberdrošības spējas rūpniecībā. Kibernoziedzības apkarošana ir viens no galvenajiem punktiem aprīlī publicētajā Eiropas Drošības programmā. Komisija vairo izpratni par kiberdrošību arī savu darbinieku vidū — gada sākumā notika mācības un īpaša kampaņa.

Noderīgas saites

-      Kiberdrošība un privātums digitālajā programmā

-      Eiropas kiberdrošības mēnesis — 2015. gada oktobris

-      Eiropas kiberdrošības problēmas

-      Tīklu un informācijas drošībai veltītie Eiropas augstskolu kursi un sertifikācijas programmas

-      Visu Eiropā notiekošo pasākumu sarakstu atradīsit te.

-      Dzīvojiet līdzi tviterī notiekošajam: #CyberSecMonth, #OctoberNIS, @CyberSecMonth

-      Lasiet mūsu kiberdrošības sūtņu iedvesmīgos stāstus

Tags:

Documents & Links