Dünyanin en büyük görüntüleme kongresi, kalp yetmezligi ile ilgili en yeni teknikleri açiga çikariyor

EuroEcho-Imaging, kalp yetmezligi teshisi ve tedavisi için yeni görüntüleme arastirmasina isik tutuyor

11-14 Aralik 2013 tarihinde, Istanbul, Türkiye'de

Sophia Antipolis,12 Kasim 2013. Kalp yetersizliginin teshis ve tedavisinde görüntülemenin rolü üzerine en yeni bilimsel gelismeler, EuroEcho-Imaging 2013, yani Avrupa Kardiyoloji Birligi'nin (ESC) kayitli bir bölümü olan Avrupa Kardiyovasküler Görüntüleme Birligi'nin (EACVI) yillik resmi toplantisinda sunulacaktir. Bu toplanti 11-14 Aralik tarihleri arasinda Istanbul, Türkiye'de Istanbul Lütfi Kirdar Kongre ve Sergi Sarayi'nda (ICEC) gerçeklesecektir.

EuroEcho-Imaging, klinisyen ve bilim insanlarinin ekokardiyografi ve diger kardiyovasküler görüntüleme teknikleri üzerine en güncel arastirma ve klinik bulgularini sunduklari dünyanin en büyük forumudur. Rekor sayilabilecek nitelikte 1.390 bilimsel teori sunuldu ve delege sayilari, temsil edilen 90'in üzerinde ülke ile bir önceki rekordan %30 daha fazlaydi. 4 günlük bilimsel oturumlarin ardindan gazeteciler haber niteliginde birçok hikaye duymayi bekleyebilir. Bilimsel programa buradan ulasabilirsiniz: http://www.escardio.org/congresses/euroecho2013/Documents/advance-programme.pdf?hit=dontmiss

Bilimsel Program Komitesi Baskani ve EACVI Seçilmis Baskani Profesör Gilbert Habib söyle dedi: "Katilim hiç olmadigi kadar yüksek olacak sekilde ayarlandi, bu da kardiyolojistlerin, bilim insanlarinin ve diger saglik çalisanlarinin ekokardiyografi ve diger görüntüleme modalitelerine olan ilgilerinin arttigini yansitmakta. Kardiyovasküler görüntüleme, hastalarin teshisi ve tedavisinin merkezini olusturur ve gazeteciler kongre sirasinda sunulan en son yenilikleri ögreneceklerdir."
 
Kalp yetmezligi bu yilin ana temalarindan biri. EACVI Baskani Profesör Patrizio Lanceliotti söyle dedi: "Kalp yetmezligi kardiyolojide önemli bir konudur ve nüfus yaslandikça daha da sik görülen bir hastalik haline gelmektedir. Kardiyovasküler görüntüleme bu hastalarin teshisinde ve müdahale için onlara ne zaman yönelinmesi gerektigine karar vermekte merkezi bir rol oynamaktadir. Toplantilar sirasinda uzmanlar, uygun görüntüleme kullanimi ve kalp yetmezliginin nedenine bagli olarak farkli görüntüleme modalitelerinin degeri üzerine en yeni kanitlari sunacaklardir."

Girisimsel kardiyolojide görüntüleme ikinci temadir. Gazeteciler, görüntülemenin kapakçik girisimi için hasta seçmede, prosedür sirasinda prostat ve meydana gelebilecek komplikasyonlarin konumunu tespit etmede ve çiktilari görüntülemede kullanimi üzerine yeni bilgiler edineceklerdir.

Akut dag hastaliginin, bariatrik ameliyatin kardiyovasküler risk faktörleri üzerine etkisi, yapisal kalp hastaliginin nedeni olarak HIV ve sporda katilim öncesi kardiyovasküler tarama üzerine basinin ilgisini çekecek yeni arastirmalar sunulacaktir. Aort darligi ve iskemik kalp yetersizliginin görüntülenmesindeki uyusmazliklar üzerine müzakereler gerçeklestirilecek ve gazetecilerle hikayelerin iki yönü de paylasilacaktir.

Heyecan verici diger konular arasinda kemoterapi ve radyoterapinin kalp üzerindeki etkilerini belirlemek için son teknoloji miyokardiyal deformasyon analizinin ve iskemik kalp yetmezliginin arkasindaki stres ekokardiyografinin yeni uygulamalarinin kullanimi bulunmaktadir. Profesör Lancellotti söyle dedi: "Stres ekokardiyografisi, yapisal kapakçik hastaligi ve islevsel kapakçik hastaligi görülen hastalari degerlendirme seklimizi belirgin derecede degistirmektedir."

Görüntüleme ile normal ve patolojik akislarin degerlendirilmesi hakkindaki heyecan verici yeni konu için ayri bir oturum gerçeklestirilecektir. Profesör Lancellotti söyle dedi: "Bu, teshis, çiktilari tahmin etme ve hastalari izleme konusunda gerçekten umut verici olan yeni bir arastirma alanidir."

Bu yilki diger yenilikler arasinda ameliyat sirasinda ekokardiyografinin rolünü gösteren, Italya'dan bir  kompleks mitral kapakçik düzeltilmesinin canli video iletimi, dünyanin dört bir yanindaki diger görüntüleme topluluklari ile ortak oturumlar ve gazetecilerin oturumlari arayip ve kendi planlarini olusturmalarina yardimci olacak bilimsel programin yeni mobil uygulamasi bulunmaktadir.

EuroEcho-Imaging gazeteciler, kardiyolojistler, cerrahlar, bilim insanlari, hemsireler, genel pratisyenler ve alandaki diger profesyoneller için yilin en iyi kardiyovasküler görüntüleme etkinligidir. En yüksek seviyede %20'nin üzerinde soyut gönderi ve katilim gerçeklestirilebilecek 150 bilimsel oturum ile EuroEcho-Imaging alandaki en ilginç haberleri olusturmayi vaadediyor ve etkinligin kaçirilmamasi gerekiyor.

Profesör Lancellotti sözlerine su sekilde son verdi: "EuroEcho-Imaging teknik bir konferanstan tedavi ve takipte görüntülemenin rolünü tanimladigimiz bir hasta merkezli toplantiya dönüstü. Gazeteciler hastalarin çiktilarini etkileyecek kardiyovasküler görüntüleme alanindaki en yeni arastirma bulgulari ve klinik bulgularla dolu bir toplanti bekleyebilir."

SON

Yazarlar:ESC Basin Ofisi
Tel: +33 (0) 4 92 94 86 27
Tel: +33 (0) 4 92 94 77 56
E-posta: press@escardio.org

Editöre notlar

Avrupa Kardiyovasküler Görüntüleme Birligi (EACVI) hakkinda
Avrupa Kardiyoloji Birligi (ESC), Avrupa ve Akdeniz'de 80.000'in üzerinde kardiyoloji çalisanini temsil etmektedir.

Avrupa Kardiyovasküler Görüntüleme Birligi (önceki adiyla EAE), ESC'nin kayitli bir bölümüdür. Amaci, Avrupa'da kardiyovasküler ultrason ve diger görüntüleme modaliteleri konusunda klinik teshis, arastirma, teknik gelistirme ve egitimde mükemmelligi tesvik etmektir.

EuroEcho-Imaging 2013'e katilan gazeteciler için bilgiler
EuroEcho-Imaging 2013, 11-14 Aralik tarihleri arasinda Istanbul, Türkiye'deIstanbul Lütfi Kirdar Kongre ve Sergi Sarayi'nda (ICEC) gerçeklesecektir. Tam bilimsel programa buradan ulasabilirsiniz: http://www.escardio.org/congresses/euroecho2013/Documents/advance-programme.pdf?hit=dontmiss

Basin kaydi, My ESC (Bireysel Kayit / Basin) yoluyla gerçeklestirilmektedir:  http://www.escardio.org/congresses/euroecho2013/registration/Pages/press-registration.aspx
• Ücretsiz kayit, basin temsilcileri için geçerli kimlik ve tam olarak doldurulmus kisitlama formu alindiktan sonra geçerlidir. (su adrese gönderilecektir:press@escardio.org)
• Kimlik: basin kimlik kartiniz veya yayinlanmis 3 makalenizin kaniti ile görev yazisi
• ESC Basin Ofisi kimliginizi kontrol edip, e-posta yoluyla basin akreditasyonunuzu onaylayacaktir.
• Basin kaydi endüstri veya Halkla Iliskiler temsilcileri, etkinlik yönetimi, pazarlama veya iletisim temsilcileri için verilmemektedir.
• Tüm basin kayit talepleri ile ilgili olarak son karar ESC Basin Ofisi'nindir.
• ESC Basin Ofisi belgeleri dogrulayacak ve e-posta yoluyla Basin Akreditasyonunuzun geçerli oldugunu onaylayacaktir.

http://www.escardio.org/about/press/press-releases/multilingual/other-languages/Pages/dunyanin-en-buyuk-goruntuleme-kongresi.aspx

Authors
ESC Press Office

press@escardio.org
33(0)4 92 94 86 27
European Society of Cardiology

About the European Society of Cardiology
The European Society of Cardiology (ESC) represents 80,000 cardiology professionals across Europe and the Mediterranean. Its mission is to reduce the burden of cardiovascular disease in Europe.