• news.cision.com/
  • Green Zones/
  • TOP 10 - Nejnebezpečnější ekologické zóny v Evropě - Německé zóny s nejvyšší úrovní ozonu

TOP 10 - Nejnebezpečnější ekologické zóny v Evropě - Německé zóny s nejvyšší úrovní ozonu

Report this content

Berlín, 04.09.2019. Portál o ekologických zónách Green Zones zjistil, ve kterých evropských ekologických zónách bylo dosaženo v létě 2019 nejvyšší úrovně potenciálně karcinogenního toxického plynu ozonu (O3).

Tento ozon (O3), který se vyskytuje v letních měsících, je tvořen v blízkosti Země při reakci oxidů dusíku, kyslíku a při vysokých hladinách UV záření a představuje vysoké riziko pro naše zdraví, pokud trávíme příliš času venku, protože má leptavé účinky. Od asi 200 μg/m³ ozonu se mohou objevit příznaky jako je slzení, podráždění sliznice v krku a průduškách, bolesti hlavy, dráždivý kašel a zhoršení funkce plic. Existuje tedy povinnost informovat obyvatelstvo o hodnotách nad 180 μg/m³.
Z tohoto důvodu by v evropských ekologických zónách měly být stanoveny zákazy vjezdu nejen při vysoké hladině částic oxidů dusíku, ale také při příliš vysoké hladině ozonu. Takové pravidlo však v současné době platí pouze v několika zemích, takže ve většině ekologických zónách se může vyskytnout extrémně vysoká hladina ozonu.  

Na posledních místech mezi evropskými ekologickými zónami s nejvyššími hodnotami ozonu (hodinový průměr v mikrogramech/m³) leží německé město Darmstadt a tři nizozemské ekologické zóny ve městech Arnheim, Delft a Rijswijk, kde je neomezeně povolen vjezd i když hladiny ozonu dosahují 223-230 μg / m³. 

Uprostřed tabulky jsou ekologické zóny v německém Porúří a ve Wiesbadenu, kde bylo v létě 2019 dosaženo úrovně ozonu 244–246 μg / m³, aniž by o tom byla veřejnost přímo informována.  

1. místo a vedoucím v tabulce mezi nejnebezpečnějšími ekologickými zónami v Evropě je německé město Limburg, kde bylo dne 26.06.2019 dosaženo evropského maxima v ekologických zónách a to 251 μg/m³ ozonu v hodinnovém průměru a na rozdíl od francouzského Lyonu nebyl vyhlášen žádný zákaz vjezdu.

Pořadí TOP 10 zón je uvedeno v následující tabulce. Všechny podrobnosti o každé z ekologických zón v Evropě lze zobrazit kliknutím na odkazy v tabulce.
Série o evropských ekologických zónách bude pokračovat v letních měsících-bude následovat mimo jiné hodnocení „největších“, „nejmenších“, „nejšpinavějších“, „nejstarších“, „nejnovějších“, „nejkrásnějších“, „nejnebezpečnějších“ a „nejbizar-nějších“ ekologických zón v Evropě.

O trvalých a dočasných (závislých na počasí) ekologických zónách v Evropě a o jednotlivých evropských zemích informuje berlínská společnost Green-Zones mimo jiné na portálech green-zones.eu, umwelt-plakette.de, crit-air.fr a blau-plakette.de. Pomocí bezplatné aplikace Green Zones a profesionální aplikace („Fleet App“) mohou turisté a zejména komerční uživatelé (jako jsou autobusové a dopravní společnosti) v reálném čase získat spolehlivé informace o současných ekologických zónách. Požadované plakety a registrace jsou k zakoupení také prostřednictvím Green-Zones. 

David Pechmann

Public Relations & Marketing
Telefon: +49 30 39 88 721 41
david.pechmann@green-zones.eu

Informační a objednávkový portál pro evropské
Environmentální zóny a plakety jemného prachu

Green-Zones GmbH
Helmholtzstraße 2-9
D-10587 Berlin
Geschäftsführung Michael Kroehnert
Amtsgericht Berlin -Charlottenburg, HRB 169866 B

www.green-zones.eu/cz

Tags: