• news.cision.com/
  • Green Zones/
  • TOP 10 – Nejstarší ekologické zóny v Evropě – Již od roku 1995 je vyhlášen boj jemnému prachu & spol

TOP 10 – Nejstarší ekologické zóny v Evropě – Již od roku 1995 je vyhlášen boj jemnému prachu & spol

Report this content

Berlín, 21.08.2019. Portál o ekologických zónách Green-Zones zjistil, kdy byly v evropských městech zřízeny první ekologické zóny za účelem snížení množství prachových částic.

Na 10. místě v tabulce nejstarších ekologických zón v Evropě je Velká Británie se stálou nízkoemisní zónou (LEZ) v Londýně. Před vjezdem do ekologické zóny se musí všechna vozidla všech typů registrovat.
Zvláštnosti: Veterán, který je starší než 40 let, stejně jako bagry a mobilní jeřáby mají povolen vjezd. Všechna ostatní vozidla musí projít náročným registračním procesem, aby nemusela platit pokutu, která může být stanovena až do výše 1 150 EUR.

Ve středu tabulky jsou zóny v Německu a Nizozemsku. V ekologických zónách, které byly poprvé zřízeny v Berlíně, Kolíně nad Rýnem a Hannoveru v lednu 2008, mohla zpočátku vozidla všeho druhu vjet s červenou ekologickou plaketou. Naproti tomu se v Nizozemsku již půl roku před tím objevily první zóny, ale nebyly vydány žádné plakety.

Na 1. místě v tabulce nejstarších zón v Evropě se umístil Stockholm. Zóna ve švédském hlavním městě byla založena 18.06.1995 a dnes pokrývá celé centrum města. Ve Stockholmu mají zakázán vjezd autobusy a nákladní vozidla nad 3,5 t s EURO Normami 0-4, v případě porušení jsou potrestáni pokutou ve výši 100 EUR. Zákaz vjezdu se v současné době netýká osobních vozů, takže turisté mohou stále projíždět, aniž by jim hrozily vysoké pokuty.

Pořadí TOP 10 zón je uvedeno v následující tabulce. Všechny podrobnosti o každé z ekologických zón v Evropě lze zobrazit kliknutím na odkazy v tabulce.
Série o evropských ekologických zónách bude pokračovat v letních měsících-bude následovat mimo jiné hodnocení „největších“, „nejmenších“, „nejšpinavějších“, „nejstarších“, „nejnovějších“, „nejkrásnějších“, „nejnebezpečnějších“ a „nejbizar-nějších“ ekologických zón v Evropě.

O trvalých a dočasných (závislých na počasí) ekologických zónách v Evropě a o jednotlivých evropských zemích informuje berlínská společnost Green-Zones mimo jiné na portálech green-zones.eu, umwelt-plakette.de, crit-air.fr a blau-plakette.de. Pomocí bezplatné aplikace Green Zones a profesionální aplikace („Fleet App“) mohou turisté a zejména komerční uživatelé (jako jsou autobusové a dopravní společnosti) v reálném čase získat spolehlivé informace o současných ekologických zónách. Požadované plakety a registrace jsou k zakoupení také prostřednictvím Green-Zones.

David Pechmann

Public Relations & Marketing
Telefon: +49 30 39 88 721 41
david.pechmann@green-zones.eu

Informační a objednávkový portál pro evropské
Environmentální zóny a plakety jemného prachu

Green-Zones GmbH
Helmholtzstraße 2-9
D-10587 Berlin
Geschäftsführung Michael Kroehnert
Amtsgericht Berlin -Charlottenburg, HRB 169866 B

www.green-zones.eu/cz

Tags: