Dynamiczny rozwój koncernu Jula Holding
Rok 2019, czyli pierwszy „prawdziwy” rok działalności Jula Holding, zapisał się jako okres pomyślnego rozwoju koncernu.
Obrót koncernu wyniósł około 8,2 miliarda SEK, a zysk 750 milionów SEK.
− Jesteśmy oczywiście dumni ze skali i tempa naszego rozwoju w 2019 roku, koncern umacnia swoją pozycję. Już teraz widzimy pozytywny efekt synergii pomiędzy różnymi przedsiębiorstwami, który przyczynia się do wzrostu zysków − mówi Joachim Frykberg, dyrektor generalny Jula Holding.
Ten rok obfitował w jubileusze – świętowanie 40-lecia firmy, otwarcie setnego multimarketu Jula i ponad 3 mln członków JulaClub. W ciągu tego roku zrobiliśmy też kilka ważnych kroków w kierunku rozwoju, przede wszystkim przeprowadziliśmy zmianę struktury organizacyjnej ze struktury macierzowej na organizację funkcjonalną w ramach długofalowego planu rozwojowego.
Organizacja przyszłości
Dzięki temu koncern Jula Holding rozbudował organizację, która w większym stopniu niż kiedykolwiek została dostosowana i przygotowana na przyszłość. Oznacza to, że w 2019 r. wykonaliśmy ważne działania, teraz natomiast koncentrujemy się na dalszym budowaniu wartości oraz jeszcze większym zacieśnieniu współpracy w obrębie koncernu.
W 2019 roku częścią koncernu stały się sieć sklepów Hööks oraz Jula Hotell & Konferens. W tym samym roku właściwą działalność rozpoczęła też firma Wästgöta Finans.
− Rok 2019 był dla nas historycznym czasem przełomowych zdarzeń. Myśli o długofalowej ekspansji zrodziły się już ponad 40 lat temu, czyli jeszcze na początku naszej działalności na farmie Jultorp. W 1984 r. jako współudziałowiec zakładałem firmę Jula Postorder AB (obecnie Jula AB), której aktualna pozycja jest efektem wielu lat pracy nad rozwojem sieci. Dzisiaj podejmujemy kolejne kroki, które wspomagają rozwój koncernu – ale jak zawsze mierzymy wyżej. Wiemy, że niektóre z naszych spółek są stosunkowo młode i w fazie budowy, ale zawsze myślimy w perspektywie długofalowej, a naszym celem jest stworzenie zrównoważonego koncernu dla przyszłych pokoleń. Fakt, że statystyki już teraz napawają optymizmem, jest dowodem na to, że zmierzamy w dobrym kierunku − mówi Karl-Johan Blank, właściciel i prezes koncernu Jula Holding.
Nacisk na współpracę i rozwój
Dobra sytuacja finansowa umożliwia dalszą ekspansję.
− Naszym celem na przyszłość jest zwiększanie rentowności i dalszy rozwój. Tymi aspektami jesteśmy oczywiście zawsze zainteresowani z powodów biznesowych. W trudnych okolicznościach, takich jak obecne czasy pandemii koronawirusa oraz kryzysu gospodarczego, jesteśmy koncernem, który nie stracił zdolności ekonomicznych i organizacyjnych, który nadal nabywa i modernizuje przedsiębiorstwa − mówi Joachim Frykberg.
Kolejne inwestycje
W 2020 roku kontynuujemy rozbudowę koncernu: Jula otworzy co najmniej 10 nowych multimarketów, a Hööks 5 nowych sklepów, magazyn centralny Jula w Skara zostanie rozbudowany o kolejne 28 000 metrów kwadratowych, w Skara powstanie nowe, unikalne centrum jakości, nasza nowa spółka Jula Energi & Miljö rozpocznie działalność, sfinalizujemy nabycie biura głównego Hööks oraz magazynu centralnego w Borås, planujemy też rozwój w sektorze nieruchomości w Falköping/Skellefteå (mając na uwadze m.in. nowe centra handlowe dla Jula) oraz nabycie nieruchomości w Örebro i Märsta.
− W tych nietypowych czasach ważne jest, abyśmy dalej pracowali, patrząc daleko w przyszłość. Mamy naszą wyjątkową kulturę organizacyjną oraz fantastycznych pracowników, którzy z dużą odpowiedzialnością i zaangażowaniem prowadzą naszą działalność naprzód – a wszystko to zawdzięczamy naszym wspólnym wysiłkom. Zawsze staramy się obniżać koszty i wiemy, że nasza długofalowa strategia zarządzania przedsiębiorstwami z różnych branż zapewni nam stabilność i bezpieczeństwo − mówi Karl-Johan Blank.
Największy magazyn w Europie Północnej
Największy magazyn w Europie Północnej to magazyn Jula w Skara, który okazał się niesamowitą pomocą w czasie pandemii koronawirusa, ponieważ umożliwił szybką dystrybucję dużych ilości towarów, gdy zapotrzebowanie na nie wzrosło.
– Dzięki magazynowi centralnemu możemy także zamawiać potrzebne produkty we wczesnej fazie i szybko osiągać duże zyski, gdy jest ku temu okazja. Możemy powiedzieć, że w trudnych czasach świetnie dajemy sobie radę, również podczas pandemii koronawirusa. Jednocześnie nie zapominamy o pokorze wobec rozmiaru kryzysu i jego nieprzewidywalności. Jesteśmy także bardzo wdzięczni, że nie musieliśmy zamknąć naszych multimarketów i nie przerwaliśmy sprzedaży ważnych produktów dla domów, gospodarstw i przedsiębiorstw – mówi Karl-Johan Blank.
Tags: