Biodegradowalne czy odnawialne?...o terminologii środowiskowej

Report this content

Przyjazność produktu dla środowiska nie zależy tylko od jego składu. Zrównoważony rozwój należy postrzegać z perspektywy całego cyklu życia produktu, nic więc dziwnego, że osoby nieobeznane z tematem mogą być zdezorientowane terminologią.

Wpływ na środowisko jest redukowany na wiele sposobów, począwszy od surowców, produkcji i opakowania, po logistykę, sposoby użytkowania i ostatecznie utylizację. Specjaliści ds. rozwoju produktów nieustannie pracują, aby znaleźć nowe i zaawansowane sposoby, aby produkty stawały się coraz bardziej przyjazne dla środowiska.

Wyjaśniliśmy kilka kluczowych terminów środowiskowych:

 Surowiec wtórny pochodzi z odpadów konsumenckich lub jako przemysłowy produkt uboczny. Wcześniej takie strumienie materiałów kończyły jako odpady wywożone na składowiska lub spalane w celach energetycznych. Teraz chcemy wykorzystać odpady do produkcji nowych materiałów.

Surowiec pochodzenia biologicznego pochodzi z natury. Można go również poddać recyklingowi, jeśli zostanie wytworzony na przykład jako przemysłowy produkt uboczny i może zostać wykorzystany jako surowiec do produkcji innego produktu.

Materia organiczna jest, z definicji chemicznej, materiałem lub związkiem opartym na węglu. Węgiel może pochodzić z natury lub źródeł kopalnych, takich jak ropa naftowa lub węgiel. Surowce kopalne są nieodnawialne.

Materiały odnawialne to wszelkie surowce naturalne, które stosunkowo szybko się regenerują, na przykład poprzez odnowę. Nie każdy materiał powstały w naturze jest uważany za odnawialny. Na przykład ropa naftowa, piasek czy dolomit wapienny  regenerują się tak wolno, że nie są uważane za materiały odnawialne.

Materiał biodegradowalny to materiał, który rozkłada się naturalnie w określonym czasie w określonych warunkach. Materiał biodegradowalny jest kompostowalny, gdy w określonym czasie i w określonych warunkach rozpada się na składniki odżywcze.

Celem gospodarki o obiegu zamkniętym jest tworzenie jak najmniejszej ilości odpadów, a nawet brak odpadów. Można to osiągnąć, gdy surowce i inne materiały są używane przez długi czas, a wszelkie produkty uboczne i nadmiar materiałów można skierować do innych procesów produkcyjnych jako strumienie uboczne. Gospodarka o obiegu zamkniętym jest nie tylko przyjazna dla środowiska i wydajna, ale także stwarza nowe możliwości biznesowe. Oprócz sprzedaży surowców, które wcześniej uważano za odpady, potrzebne są nowe usługi umożliwiające gospodarkę o obiegu zamkniętym. Współpraca między firmami rośnie i staje się bardziej otwarta, ponieważ wspólnie rozważają przyjazne dla środowiska rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym. Korzystanie z materiałów pochodzących z recyklingu nie oznacza, że produkty z nich wykonane są gorszej jakości. Wręcz przeciwnie, gospodarka o obiegu zamkniętym nieustannie stara się opracowywać produkty o większej trwałości. Dzięki temu produkty będą używane przez długi czas, co zmniejszy potrzebę ich wymiany.

źródło:  Kiilto.com

Subscribe

Media

Media