• news.cision.com/
  • Kiilto/
  • Koniec z odpadami po remoncie? Kiilto rewolucjonizuje światowy przemysł budowlany dzięki rozwiązaniu w zakresie klejenia, które umożliwia pełny recykling zużytych materiałów.

Koniec z odpadami po remoncie? Kiilto rewolucjonizuje światowy przemysł budowlany dzięki rozwiązaniu w zakresie klejenia, które umożliwia pełny recykling zużytych materiałów.

Report this content

Kiilto, fińska firma z ponad 100-letnim doświadczeniem w produkcji innowacyjnych rozwiązań dla przemysłu chemicznego, prezentuje przełomowe rozwiązanie w zakresie klejenia. Nowe rozwiązanie sprawia, że odpady budowlane i remontowe nadają się do recyklingu, a tym samym przyczyniają się do tworzenia bardziej zrównoważonego środowiska zbudowanego. 

Biorąc pod uwagę, że budynki zużywają dużą część całej zużywanej energii,  dodatkowo generując ponad 40 procent globalnych emisji, a odpady z rozbiórki budynków stanowią prawie jedną trzecią wszystkich odpadów, rozmowa na temat klimatu często dotyczy środowiska zbudowanego i przemysłu budowlanego.

Kiilto rewolucjonizuje branżę budowlaną i remontową, wprowadzając na rynek pierwsze tego rodzaju rozwiązanie, „Debonding on Demand”. Innowacja ta znacznie zmniejsza ślad węglowy generowany przez środowisko zbudowane, ponieważ sklejone ze sobą materiały można oddzielić od siebie, na przykład za pomocą ciepła, dzięki czemu odpady rozbiórkowe można poddać recyklingowi.

Klej stosowany w budownictwie i renowacji jest jak łańcuch, którego nie można w żaden sposób rozerwać. Było to nieosiągalne – aż do teraz.

„W uproszczeniu, gdy tradycyjny klej wysycha i twardnieje, tworzy mocny łańcuch cząsteczek, zupełnie jak łańcuch. Łańcuch łączy materiały i jest bardzo trudny do zerwania. Dzięki chemicznej innowacji Kiilto, ogniwa łańcucha mogą być po raz pierwszy rozłączone w kontrolowany sposób. Oznacza to, że w przyszłości każdy renowator będzie mógł odnowić elementy takie jak płytki bez ich naruszania poprzez rozpuszczenie spoiwa klejowego. To znacznie zwiększy wskaźnik recyklingu elementów budowlanych i remontowych” - mówi Raija Polvinen, dyrektor ds. ekosystemu w Kiilto. 

Na przykład w przypadku remontu łazienki nie będzie już konieczne skucie powierzchni do poziomu płyty gipsowej. Dzięki metodzie odspajania zaprawa może być usuwana w kontrolowany sposób, a płytki pozostają nienaruszone i nadają się do ponownego użycia. Fuga jest usuwana próżniowo i przesyłana do Kiilto w celu recyklingu.

„To, co tak bardzo mnie ekscytuje, to szeroki zakres zastosowań tej innowacji w środowisku zbudowanym, daleko wykraczający poza same budynki. Niezliczone produkty w naszym codziennym życiu, takie jak meble, samochody, samoloty, łodzie i urządzenia elektroniczne, są niemożliwe do wyprodukowania bez klejów, a zatem stają przed wyzwaniami związanymi z recyklingiem. Rozwiązanie „Debonding on Demand” ma potencjał umożliwienia recyklingu we wszystkich tych kontekstach i nie tylko” - nie kryje entuzjazmu Polvinen.

„Debonding on Demand” to dopiero początek – skalowania wpływu

Rewolucji nigdy nie można dokonać w pojedynkę. Dlatego Kiilto poszukuje partnerów do współpracy przy tworzeniu i komercjalizacji większej liczby tego rodzaju zrównoważonych, produktywnych, ekologicznych i wielorazowych innowacji (SUstainable, Productive, Ecological, and Reusable, SUPER) dla lepszego środowiska zbudowanego, które obecnie odpowiada za 40 procent globalnej emisji dwutlenku węgla.

„Poprzez te współpracujące ekosystemy dążymy do bardziej ekologicznej i zrównoważonej przyszłości. Innowacje, które zmniejszają obciążenie dla środowiska, nie tylko tworzą nowe produkty, ale także dają całej branży możliwość zrównoważonego rozwoju. Razem możemy zrewolucjonizować środowisko zbudowane” - podsumowuje Raija Polvinen.

Dołącz do premiery

Od 100 lat Kiilto tworzy super trwałe kleje. Teraz firma opracowuje kleje, które będzie można poddać procesowi rozklejenia mając na celu wspólne tworzenie i komercjalizację jeszcze większej liczby innowacji, dzięki czemu środowiska zbudowane są bardziej zrównoważone, produktywne, ekologiczne i wielokrotnego użytku.

Kiilto wprowadzi swoją przełomową innowację i ekosystem Kiilto SUPER Healthy Buildings w Helsinkach 14 września 2023 r. o godz. 9.00 czasu wschodnioeuropejskiego. Transmisję na żywo można obejrzeć (TUTAJ), a nagranie będzie dostępne na stronie Kiilto.com.

Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt:

Raija Polvinen, Chief Ecosystem Officer

Tel. +358 400 818 833

E-mail: raija.polvinen@kiilto.com

Więcej zdjęć z testów innowacji w warunkach laboratoryjnych można pobrać tutaj.

O Kiilto:

  • Fińska firma rodzinna założona w 1919 r.
  • Sprzedaż netto w 2022 r. wyniosła 260 mln euro.
  • Firma zatrudnia prawie 800 osób w dziewięciu krajach: Finlandia, Szwecja, Norwegia, Dania, Ukraina, kraje bałtyckie i Polska.
  • Lider rynku rozwiązań hydro izolacyjnych w Finlandii, lider innowacyjnych klejów przemysłowych z biokomponentami w Europie.
  • Działa w czterech obszarach biznesowych: budownictwo, kleje przemysłowe i zabezpieczenia przeciwpożarowe, higiena profesjonalna i dobra konsumpcyjne.
  • Przywództwo środowiskowe jest strategicznym celem, a ambitne cele środowiskowe są uwzględniane w codziennym procesie decyzyjnym.
  • Wizja Kiilto sięga roku 2080
  • Lider na rynku rozwiązań do dezynfekcji rąk i powierzchni w Finlandii, Szwecji, Norwegii i Danii

Kiilto to rodzinna firma z siedzibą w Finlandii z ponad stuletnią historią i wizją sięgającą 2080 r. Kiilto opracowuje, produkuje i sprzedaje rozwiązania dla przemysłu chemicznego w obszarach budownictwa, klejów przemysłowych i zabezpieczeń przeciwpożarowych, higieny profesjonalnej  i dóbr konsumpcyjnych. Kluczowe zasady leżące u podstaw działalności Kiilto to przywództwo środowiskowe, bliskość dla klientów i zaangażowanie w przyszłość. Kiilto prowadzi działalność w 9 krajach i zatrudnia około 800 osób. W 2022 r. sprzedaż netto grupy wyniosła 260 mln euro. www.kiilto.com

Tags:

Subscribe

Media

Media

Documents & Links