Läänemere päev tuletab meile meelde, et peame mõtlema oma suhtele veega

Report this content

Peaaegu kõik Kiilto tegevusriigid piirnevad Läänemerega. Seetõttu on pidev koostöö John Nurmineni Sihtasutusega ja iga-aastasel Läänemere päeval osalemine meie ühise merepõhja ja rannajoonte ökoloogilise tasakaalu taastamiseks ülioluline. Partnerlus idufirmadega nagu Origin by Ocean ja uute andmepõhiste lahenduste nagu ProCIP väljatöötamine aitab Läänemerd ja teisi veevarusid tulevaste põlvkondade jaoks paremini säilitada.

John Nurmineni Sihtasutus koordineerib iga aasta augusti viimasel neljapäeval Läänemere päeva tähistamist, kaasates üritusele riike ja ettevõtteid kogu Põhja-Euroopast. Eesmärgiks on juhtida tähelepanu teatud keskkonnaprobleemidele, mis on seotud maailma ühe noorima, kuid enim saastatud veekoguga – Läänemerega. Inimtekkeline eutrofeerumine (vetikate õitsemine), mikroplast ja prügi ning ülepüük kujutavad Läänemere väikesele, madalale ja üksteisest sõltuvale ökosüsteemile suurimat ohtu.

„John Nurmineni Sihtasutus on teinud Läänemere häirekella löömisel ära suure töö. Nüüd on rohkem inimesi selle hetkeseisust teadlikud ja inspireeritud tegutsema ja lahendusi leidma“, ütles Kiilto äriarendusjuht Ville Solja.

Kiilto koostöö John Nurmineni Sihtasutuse ja selle 220 partneriga sai alguse 2021. aastal. Üheskoos oleme Läänemere uute kahjustuste heastamisel ja ennetamisel tugevamad. Meie visioon ja väärtused ning meie keskkonnalubadus toetavad käegakatsutavaid pingutusi meie ühise mere ökoloogilise tasakaalu taastamisel, mida ümbritseb 14 riiki ja umbes 85 miljonit inimest.

Kiilto ja Origin by Ocean uurivad koostöös biotooraineid

97% Läänemere eutrofeerumisprobleemide lahendamiseks on Kiilto alustanud koostööd Origin by Oceaniga. See idufirma näeb võimalust rafineerida kahjulikud vetikad igapäevastes toodetes nagu kosmeetika, pesuvahendid, pakendid ja materjalid kasutatavateks biotooraineteks.

„Washing the Oceans annab tunnistust Origin by Oceani ambitsioonidest ja sellest, mida nad püüavad lahendada mitte ainult Läänemeres, vaid kogu maailma ookeanide puhul. Asutajameeskond äratab oma ülimalt kannustatud lähenemisviisi ja tohutu õpihimuga saada sellise mõõtmega probleemist rohkem teada jätkuvalt ülemaailmselt huvi,“ räägib Solja.

Alates 2020. aastast on Kiilto ja Origin by Ocean tegelenud avatud innovatsiooni ja tootearendusega eesmärgiga tuua turule uusi ja mitmekülgseid tooteid, mis sisaldavad Origin by Oceani poolt Läänemere vetikatest rafineeritud koostisosi.

„Oleme saanud Origin by Oceanilt erinevaid toorainete versioone ja katsetanud neid sobivuse hindamiseks oma laborites. Nüüd oleme jõudmas omavahelise koostöö järgmisele sammule lähemale, liikudes edasi suuremate kaubanduslike partiide tootmise etappi, mis pakuvad alternatiivi fossiilsetele toodetele,“ lisab Solja.

Nii vett kui aega ja energiat säästvate lahenduste väljatöötamine 

Vee kokkuhoiul on ainulaadsete ja kergesti hävivate vee-elupaikade säilitamisel oluline roll. Seda seetõttu, et vett säästvad tooted ja tõhusamad veekasutusvõtted juhivad meie jõgedest, lahtedest ja jõesuudmetest ära vähem vett, mis aitab hoida looduskeskkonda tervena ja tasakaalus. 

Veetõhususe edendamiseks töötas Kiilto välja uue digitaalse teenuse Kiilto ProCIP, mis optimeerib toiduaine- ja joogitööstuses kohapealset (Clean-in-Place, CIP) pesu. Kliendiandmete kombineerimine Kiilto keskkonnateadmistega tagab mitte ainult madalamad pesukulud ja kõrgemad hügieenistandardid, vaid ka rohkem kontrollitavat aja-, energia- ja veesäästu.

„Kui CIPi jaoks kulub vähem vett, energiat, kemikaale ja aega, teenib see ka Kiilto ja kliendi keskkonnaeesmärke,“ ütles arendusjuht Pekka Sinisalo.

John Nurmineni jätkuv töö Läänemere päästmiseks

1992. aastal asutatud John Nurmineni Sihtasutus on auhinnatud jutuvestja ja looduskaitsja, mis on pühendunud Läänemere ja selle kultuuripärandi säilitamisele tulevaste põlvede jaoks. Alates 2005. aastast on sihtasutus viinud ellu enam kui 30 keskkonnaprojekti, mis käsitlevad Läänemere mitmekesist ja tugevat ökosüsteemi ohustavat eutrofeerumist, mikroplasti ja prügi ning ülepüüki. Siiski on endiselt esmatähtis vähendada vetikaid toitvate ja hapnikusisaldust piiravate äravoolu toitainete keskkonnakoormust.

Läänemerd on võimalik päästa, kuid selleks on koheselt vaja kiireloomulisi ja konkreetseid meetmeid.

Tags:

Subscribe

Media

Media