60 + 170 = Gelecek

LIQUI MOLY ve MÉGUIN ortak yıl dönümlerinde gözlerini geleceğe çevirdi

Eylül 2017 – Bir şirket birleşmesi, iki merkez, iki yıl dönümü: Yağ uzmanı LIQUI MOLY, 60 yıl önce kuruldu. MÉGUIN’in yaşıysa onunun neredeyse üç katı. Mineral yağ fabrikası, 2017’de 170 yıllık geçmişini kutluyor. Yaşlı olmalarına rağmen bu iki Alman şirketinin de sağlığı gayet yerinde.

Onlarca yıl boyunca, bağımsız LIQUI MOLY ve MÉGUIN şirketleri arasında sıkı bir ilişki oluştu. MÉGUIN, tedarikçi olarak, LIQUI MOLY’nin tüm dünyada başarılı bir şekilde satışını yaptığı yağları, özellikle de motor yağlarını üretmekteydi. Motor yağı, katkı maddesi işinde sadece tamamlayıcı bir unsur olmanın çok ötesinde, LIQUI  MOLY’nin asıl iş kolunu oluşturuyor.

Bu iki şirket 2006’da, güçlerini birleştirme kararı aldı ve LIQUI MOLY, MÉGUIN’i bünyesine kattı. Ayrı ayrı marka adlarıysa korundu. Bu birleşme, kapsamlı bir karar olmasının yanı sıra son derece doğru bir karardı. Nitekim bu tarihten itibaren her ikisinin de büyüme eğrisi net bir şekilde yükselişe geçti. 2009’la 2016 arasında ciro 256 milyon Euro artış göstererek 489 milyon Euro’ya çıktı, yani iki kattan fazla arttı.

Her iki şirketin genel müdürü ve sahibi Ernst Prost, “Bir şirketin ne kadar iyi durumda olduğu, tıpkı insanlarda olduğu gibi yaşam tarzına ve kişisel tutumuna bağlıdır. Hem ruhen hem bedenen kendine gereken özeni gösteren birinin uzun yaşam şansı, yaşamını düşüncesizce heba eden birininkinden daha yüksektir,” betimlemesini yapıyor. LIQUI MOLY de Prost da 1957 doğumlu olmalarına rağmen yorgun ve yaşlı olmaktan çok uzak. İkisi de tüm zindeliklerini koruyor. Ernst Prost için zinde, canlı ve kararlı olmak çok önemli: “Bu, anında uyum yeteneğini artırıyor. Uyum yeteneğiyse bir şirketin başarısı ve kalıcılığında hayati öneme sahip.” Modernite, zamanın nabzını tutmak, akışı yakalamak anlamına geliyor. Şirket başkanı, “Elbette akıntıya karşı da yelken açabiliriz ama bu boş yere yorulmaktan başka işe yaramaz. Yelkenleri rüzgâra göre ayarlamak çok daha akıllıca olur,” diyor ve örnek olarak globalleşme sürecine değiniyor: “Bu süreç bizim keyfimiz öyle istiyor diye başlamadı ama sürecin sonucunda ortaya çıkan şanslardan can-ı gönülden yararlandık.”

Sert havada yelken açanların, değişen hava şartlarına anında adapte olabilmesi gerekir. Büyük bir ekibe sahip olan LIQUI MOLY ve MÉGUIN’in çalışan sayısı artık neredeyse 800 kişiye ulaştı. Bu ancak sonuna kadar sorumluluk hissine sahip olmakla mümkün. İşin özü: yerindenlik ilkesi. Olabildiğince az hiyerarşi ve kısa yollar, hızlı kararları mümkün kılıyor. “Pazarda büyük bir petrol tankeri gibi ağır ağır değil, sürat teknesi gibi çevik hareket ediyoruz. Rotamızı günbegün müşterilerimizin isteklerine göre uyarlıyoruz.” Orta boy işletme her gün küresel petrol devlerinin karşısına çıktığından dolayı bu bir zorunluluk.

MÉGUIN’in 1847’de, LIQUI MOLY’nin 1957’de kurulduğu düşünülürse, böylesi koşullarda ve bu kadar uzun bir süre boyunca başarılı olmak ancak ezber bozan düşünce ve davranış şekliyle mümkün. Bunun pek çok örneği var: Rakip şirketler gitgide dış hizmetlerde çalışan elemanlarını azaltırken bu iki şirket müşteriyle doğrudan yüz yüze gelip satış ekiplerini sürekli olarak artırdı – hem ana yurtları olan Almanya’da hem de diğer ülkelerde. Yine rakiplerinin aksine bu iki şirket, Ulm ve Saarlouis’te, ürünlerle ilgili teknik sorular için telefonla ücretsiz danışma hattı hizmeti sundular. Çağrı merkezi değil, uzman personelin çalıştığı canlı yardım hattı.

Bilgiye yatırım yapmak, bu şirketler birliği için hayati öneme sahip ve geleceğe yönelik yaklaşımın ifadesi. Genel müdür, “Yeni ürünler bulmak yoğun araştırmanın yanı sıra en modern laboratuar ve üretim teknolojisini gerektirir, diyor. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda laboratuar kapasitesi iki katına çıkartıldı, limanda bir depolama tesisi kuruldu, yağ fabrikasının depolama kapasitesi de ciddi şekilde artırıldı. Yeni matris dağılımı ve robot teknolojisi, üretim teknolojisinde devrim yarattı. Başka projeler de çoktan yolda.

Ernst Prost, “İki firmanın da kökleri Almanya’da. Made in Germany damgasının bizim için özel bir değeri var,” açıklamasını yapıyor. Şirketler birliği, temel ilkelerine olduğu kadar bu çizgiye de daima sadık kaldı. Saygı, öngörülebilirlik, minnet duygusu ve Hansa Birliği ticaret ahlakı bu temel ilkeler arasında. Şirket sahibi, “Bunlar, iki şirketin yaşlarının toplamından bile daha eski değerler. Ama tam da o yüzden bizim için asla modası geçmez,” açıklamasını yapıyor, “Oysa bu özelliklerimizle bugünlerde neredeyse dinozor sayılabileceğimizi görüyoruz – elbette olumlu anlamda.”

‘Modası geçmiş’ gibi görünen bu değerler aslında son derece modern ve zamanın ruhunu yakalayan temel meseleler. LIQUI MOLY ve MÉGUIN’deki geliştiriciler, pazarlama ve satış uzmanları sürekli olarak bu ilkeleri layıkıyla yerine getirip getiremediklerini kontrol ediyor, düzenli olarak her şeyi didik didik inceliyor ve her şeyi mercek altına alıyor. Dünya çok hızlı değişmekte. Müşterilerin zevkleri ve ihtiyaçları da öyle. Hele genç nesillerin, yani gelecekteki müşterilerinki. Şu sıralarda bir hibrit katkı maddesi geliştiriliyor. Ernst Prost: “Zamanın gereklerine ilişkin belirtileri fark etmek ve bunlardan gereken ipuçlarını çıkarabilmek. İş dünyasında sürdürülebilirliğin anahtarı ve LIQUI MOLY ile MÉGUIN’in varoluş garantisi budur.”

Peter Szarafinski
Leiter Öffentlichkeitsarbeit Ausland
Head of Media Relations International
 
Phone:   +49 731 1420-189
Mobil:   +49 151 16207701
Fax:   +49 731 1420-82
Peter.Szarafinski@liqui-moly.de

LIQUI MOLY GmbH
Jerg-Wieland-Straße 4 | 89081 Ulm | GERMANY

LIQUI MOLY hakkında
LIQUI MOLY yaklaşık 4000 ürünüyle, otomotiv kimyasalları alanında dünya çapında benzersiz derecede kapsamlı bir ürün yelpazesi sunuyor: motor yağları ve motor katkıları, gresler ve pastalar, spreyler ve otomobil bakım ürünleri, yapıştırıcılar ve sızdırmazlık maddeleri. 1957 yılında kurulan LIQUI MOLY bütün geliştirme ve üretim süreçlerini sadece Almanya içinde gerçekleştiriyor. Almanya'da motor katkıları alanında rakipsiz pazar lideri olan şirket, tüketiciler tarafından her yıl yeniden en iyi yağ markası olarak seçiliyor. Aynı zamanda sahibi olan Ernst Prost yönetimindeki şirket, ürünlerini 120'nin üzerinde ülkede satışa sunuyor. Şirketin 2016 yılındaki yaptığı ciro 489 milyon Euro.