Artık hava filtreleri rahat bir nefes alacak!

Özel temizleyiciyle, LIQUI MOLY’nin motosiklet ürünleri yelpazesi tamamlandı

Mayıs 2017 – Motosiklet motorunda kusursuz bir yanma gerçekleşmesi için bol bol temiz hava gerekir. Gereken temiz havayı sağlama görevi hava filtresine aittir. Filtre, kir ve toz parçacıklarını süzer. Zamanla hava filtresinin kir ve toz tutma kapasitesi düşer. Filtrenin kapasitesi, temizlik yapılarak tekrar artırılabilir. Alman motor yağı ve katkısı uzmanı LIQUI MOLY bu amaçla, yeni bir motosiklet hava filtresi temizleyici sunuyor.

Havadaki kirler motorda zımpara etkisi yaptığından ve motor parçalarının zamanından önce aşınmasına neden olabildiğinden, güvenilir bir hava filtresi büyük önem taşır. LIQUI MOLY’nin Araştırma ve Geliştirme Müdürü David Kaiser, “Kir ve toz parçacıklarının verdiği zarar sadece motorla sınırlı değildir. Hava emme kanalı veya ana hava akış sensörü gibi başka parçalar da risk altındadır,” diyor.

Tıpkı bir süngerde olduğu gibi, hava filtresinin de emme kapasitesi sınırlıdır. Temizlik yapılarak tekrar optimum hava debisi elde edilebilir. LIQUI MOLY’nin motosiklet hava filtresi temizleyicisi, sentetik maddeden yapılma hava filtreleri için geliştirilmiş özel bir maddedir. Bu temizleyici, suyla karıştırılabilen konsantre bir temizlik maddesidir. Son derece verimlidir, sentetik filtre malzemesinin gözeneklerine zarar vermeden tozu, yağı ve gresi itinalı şekilde çözer.

Peki, özel bir temizleyiciye gerçekten gerek var mı? Internet forumlarında sık sık benzin veya dizel gibi maddeler tartışılır. David Kaiser bu gibi seçenekleri kesin bir şekilde reddediyor: ”Evet, benzin temizlemesine temizler ama hassas filtreye hasar verebilir.” Sentetik filtre malzemesi sertleşebilir veya deforme olabilir. Geliştirme şefine göre dizeldeki sorunsa anorganik bileşiklerin çözülüp filtreden atılmasında. ”Dizelin gücü buna yetmez. Kum, tuzlar, toz ve tortular sadece suyla çözünmez.” Üstelik dizel ve benzin gayet tehlikeli maddelerdir. Sırf buharını solumak bile sağlığa zararlıdır. Cilde teması tahrişe yol açabilir ve yakıtların kansere yol açtığından şüphelenilmektedir.

David Kaiser, “Motosiklet hava filtresi temizleyici, çözücü madde içermez, biyolojik olarak ayrışır ve filtreyi kısa sürede temizler,” diyor. Çok önemli bir nokta: temizlerken filtreyi asla sıkmayın. Aksi takdirde zarar görebilir. Filtreyi yerine takmadan önce LIQUI MOLY motosiklet hava filtresi yağı uygulayın.

Peter Szarafinski
Leiter Öffentlichkeitsarbeit Ausland
Head of Media Relations International
 
Phone:   +49 731 1420-189
Mobil:   +49 151 16207701
Fax:   +49 731 1420-82
Peter.Szarafinski@liqui-moly.de

LIQUI MOLY GmbH
Jerg-Wieland-Straße 4 | 89081 Ulm | GERMANY

LIQUI MOLY hakkında
LIQUI MOLY yaklaşık 4000 ürünüyle, otomotiv kimyasalları alanında dünya çapında benzersiz derecede kapsamlı bir ürün yelpazesi sunuyor: motor yağları ve motor katkıları, gresler ve pastalar, spreyler ve otomobil bakım ürünleri, yapıştırıcılar ve sızdırmazlık maddeleri. 1957 yılında kurulan LIQUI MOLY bütün geliştirme ve üretim süreçlerini sadece Almanya içinde gerçekleştiriyor. Almanya'da motor katkıları alanında rakipsiz pazar lideri olan şirket, tüketiciler tarafından her yıl yeniden en iyi yağ markası olarak seçiliyor. Aynı zamanda sahibi olan Ernst Prost yönetimindeki şirket, ürünlerini 120'nin üzerinde ülkede satışa sunuyor. Şirketin 2016 yılındaki yaptığı ciro 489 milyon Euro.

About Us

With around 4,000 items, LIQUI MOLY offers a global, uniquely broad range of automotive chemicals: Motor oils and additives, greases and pastes, sprays and car care, glues and sealants. Founded in 1957, LIQUI MOLY develops and produces exclusively in Germany. There it is the undisputed market leader for additives and is repeatedly voted the best oil brand. The company led by Ernst Prost sells its products in more than 120 countries and generated 489m euros in sales in 2016.

Media

Media