Her zaman tertemiz

Report this content

Soğutma sistemindeki pislikler çeşitli arızalara yol açar – LIQUI MOLY radyatör temizleyicisi, sorunları kökünden çözüyor

Nisan 2017 – Günümüzde radyatörler, kirlenmeye karşı son derece hassas tepki veren, karmaşık sistemlerdir. Ruhunu ilk teslim eden, soğutma sıvısı pompasıdır. Oysa radyatör sirkülasyonundaki kalıntıları ve kiri güvenilir bir şekilde gideren LIQUI MOLY radyatör temizleyicisiyle bunu önlemek gayet kolaydır.

Günümüzde radyatörlerin yerine getirmesi gereken görev gitgide daha ağırlaşmakta. Araçların boyutlarının ve ağırlıklarının gitgide azalması, giderek daha küçük boyuttaki ve daha hafif soğutucu pompalarının, küçük motorlar tam güçte çalıştığında ortaya çıkan büyük miktarda ısıyı sistemin dışına atmak zorunda kalmasına neden oluyor. LIQUI MOLY Araştırma ve Geliştirme Müdürü David Kaiser, "Bunun için, soğutucu pompası, eski sistemlerdekinden çok daha yüksek devirde çalıştırılmak zorunda kalıyor," açıklamasını yapıyor. Ayrıca motorlardaki aktif sıcaklık yönetimi de zaman zaman araç çalışır durumdayken pompaların kapanmasına neden oluyor. Bu da soğutma sisteminde tortu ve kalıntı oluşmasına yol açıyor.

Soğutucu sıvı sirkülasyonundaki kirlenme, sürtünme ve kir, soğutma sıvısı pompasındaki aşınmayı artırıyor. Ayrıca kir partikülleri, şaft keçelerine de zarar veriyor. Oysa sorunun nedeni, soğutma sıvısı pompasının değiştirilmesiyle ortadan kaldırılmış olmuyor. Soğutma sıvısındaki pisliğin yeni pompanın da icabına bakması sadece zaman meselesi.

David Kaiser, "Bunu, yemekten önce giysilerimizi değiştirmemize rağmen ellerimizi yıkamamaya benzetebiliriz. O yüzden, radyatör üzerinde yapılacak her çalışmada soğutma sisteminin temizlenmesi çok önemli," tavsiyesinde bulunuyor. LIQUI MOLY radyatör temizleyicisiyle bu işlem gayet kolay ve hesaplı bir şekilde yapılır. Temizleyici madde soğutma suyuna eklenir, ısıtma açılır ve motor rölantide çalıştırılır. Temizleyicinin içindeki etken maddeler kalıntıları, tortuları ve pisliği çözmeye başlar. 10 ilâ 30 dakika sonra bunlar soğutma sıvısıyla birlikte boşaltılır ve sistem suyla durulanır. Böylece sistem temizlenmiş olur ve tam kapasitede çalışmaya hazır hale gelir. Ayrıca soğutma sıvısı pompasının kullanım ömrü artar ve soğutma sistemindeki sorunlar peşinen önlenmiş olur.

David Kaiser, "Aynı nedenle, radyatör değiştirildiğinde de soğutma sistemi temizlenmelidir," diye ekliyor. Radyatörün değiştirilmesi genelde ancak çok fazla paslanma meydana gelmiş olan eski araçlarda gerekir. Radyatöre distile su yerine musluk suyu koyan, bir de antifriz eklemeyi unutan sürücüler, farkında olmadan hasarı daha da artırırlar. Sonuç: daha fazla aşınma, soğutma suyunda daha fazla kirlenme.

David Kaiser, "Sadece radyatör değiştirildiği takdirde kalıntılar ve tortular sistemde kalır ve sonradan yine sorun yaratır," diye ekliyor. Dolayısıyla, eski araçlarda radyatör değiştirme işlemi yapıldığında da bütün sistemin LIQUI MOLY radyatör temizleyicisiyle pislikten arındırılması gerekir. Bu, uzun vadeli yarar sağlayan, basit bir önlem. David Kaiser: "Soğutma sistemi üzerinde yapılacak her profesyonel işlemde mutlaka temizlik de yapılmalıdır."

Peter Szarafinski
Leiter Öffentlichkeitsarbeit Ausland
Head of Media Relations International
 
Phone:   +49 731 1420-189
Mobil:   +49 151 16207701
Fax:   +49 731 1420-82
Peter.Szarafinski@liqui-moly.de

LIQUI MOLY GmbH
Jerg-Wieland-Straße 4 | 89081 Ulm | GERMANY

LIQUI MOLY hakkında
LIQUI MOLY yaklaşık 4000 ürünüyle, otomotiv kimyasalları alanında dünya çapında benzersiz derecede kapsamlı bir ürün yelpazesi sunuyor: motor yağları ve motor katkıları, gresler ve pastalar, spreyler ve otomobil bakım ürünleri, yapıştırıcılar ve sızdırmazlık maddeleri. 1957 yılında kurulan LIQUI MOLY bütün geliştirme ve üretim süreçlerini sadece Almanya içinde gerçekleştiriyor. Almanya'da motor katkıları alanında rakipsiz pazar lideri olan şirket, tüketiciler tarafından her yıl yeniden en iyi yağ markası olarak seçiliyor. Aynı zamanda sahibi olan Ernst Prost yönetimindeki şirket, ürünlerini 120'nin üzerinde ülkede satışa sunuyor. Şirketin 2016 yılındaki yaptığı ciro 489 milyon Euro.