LIQUI MOLY, 800 çalışan sınırını aştı

Motor yağı ve katkısı uzmanı şirket, yaklaşık on yıl içinde çalışan sayısını iki katına çıkardı

Eylül 2017 – LIQUI MOLY’de büyüme rekorları birbirini kovalıyor. Alman motor yağı ve katkısı uzmanı Ağustos ve Eylül’de 23 çalışan daha alarak 800 çalışan ses duvarını aştı. Şirketin çalışan sayısı 2006’dan beri iki katına çıktı. Şirket daha kısa süre önce Ağustos ayını, şirket tarihinde en yüksek cironun elde edildiği ay olarak kaydetmişti.

LIQUI MOLY’nin cirosu, geliri ve (çalışanlara şirkette dendiği gibi) “iş ortağı” sayısı uygun adım artış gösterdi. Şu anda şirket için 819 kişi çalışmakta: Ulm yerleşiminde 515, Saarlouis yerleşimindeyse 268 kişi. Ağustos ve Eylül’de işe giren 23 iş ortağı, 800 kişi sınırının aşılmasını sağladı. Bunlardan dokuzu stajyer. Şirketin yönetim kurulu başkanı Ernst Prost, “Taze fikirlerle bize gelip bizim gibi eski topraklarla LIQUI MOLY’nin geleceği hakkında fikir alışverişi yapan gençleri seviyorum,” diyor. Prost’a göre konu basit bir nesil değişikliğinden ibaret değil. “Söz konusu olan, bütün bir şirketin geleceğe hazır olma yeteneği. Şimdi artık bu gelecek, gençlerin elinde.”

Ernst Prost, geleceğe hazır olma yeteneğine herkesin kendi katkısını yaptığından emin: “Biz “eskiler” deneyim, rutin ve profesyonellikle katkıda bulunup değerler sistemimizi aktarırken gençlerimizden atılımlar, yenilikler, hatta radikal ve devrim yaratan hamleler bekliyorum. Şurası kesin: Bana göre özelde eğitim, genelde kültür, sosyal pazar ekonomisinin parçası olarak her şirket çalışanının ve her şirketin en yüce görevleri arasındadır.”

Yönetim kurulu başkanına göre ciro ve gelir, şirketin idamesi için önemli göstergeler. “Sadece başarılı bir şirket insanlara sürekli olarak güvenli istihdam olanağı sunabilir.” Bilanço için önemli olan bu rakamlar, ancak ve ancak sahne arkasındaki başka bir şey sayesinde elde edilir: çalışan sayısı ve daha da önemlisi, çalışanların görev bilinci ve çalışma arzusu. Ernst Prost, “Bizde asıl önemli olan ekonomik gösterge rakamları değil insandır. O yüzden ulaştığımız rakamlar da birbiriyle uyumlu.” Başarıda herkesin payı olduğundan, şirket başkanı kimseyi 800. iş ortağı olarak kutlamadı. “Biz bir solistler yığını değiliz. Aksine, herkesin kendine düşen görevi yerine getirdiği koca bir takım olarak çalışıyoruz.”

LIQUI MOLY’nin 400 kişi sınırına ulaşması neredeyse elli yıl sürmüştü. 2006 yılında Saarland’daki MÉGUIN mineral yağ fabrikasının şirketin bünyesine katılmasıyla iş ortağı sayısında bir anda 130 kişiden fazla artış oldu. Geçtiğimiz on bir yılda iş ortağı sayısı iki katına çıktı. Ernst Prost, 900’e hatta 1000’e ne zaman ulaşılacağı konusunda kesin konuşmak istemiyor. “Ama büyüme hızımız böyle devam ederse beklenenden daha önce de olabilir.”

Peter Szarafinski
Leiter Öffentlichkeitsarbeit Ausland
Head of Media Relations International
 
Phone:   +49 731 1420-189
Mobil:   +49 151 16207701
Fax:   +49 731 1420-82
Peter.Szarafinski@liqui-moly.de

LIQUI MOLY GmbH
Jerg-Wieland-Straße 4 | 89081 Ulm | GERMANY

LIQUI MOLY hakkında
LIQUI MOLY yaklaşık 4000 ürünüyle, otomotiv kimyasalları alanında dünya çapında benzersiz derecede kapsamlı bir ürün yelpazesi sunuyor: motor yağları ve motor katkıları, gresler ve pastalar, spreyler ve otomobil bakım ürünleri, yapıştırıcılar ve sızdırmazlık maddeleri. 1957 yılında kurulan LIQUI MOLY bütün geliştirme ve üretim süreçlerini sadece Almanya içinde gerçekleştiriyor. Almanya'da motor katkıları alanında rakipsiz pazar lideri olan şirket, tüketiciler tarafından her yıl yeniden en iyi yağ markası olarak seçiliyor. Aynı zamanda sahibi olan Ernst Prost yönetimindeki şirket, ürünlerini 120'nin üzerinde ülkede satışa sunuyor. Şirketin 2016 yılındaki yaptığı ciro 489 milyon Euro.

Media

Media