LIQUI MOLY’den Opel, Vauxhall ve General Motors için yeni ürünler

Report this content

Special Tec DX1, Opel, Vauxhall ve General Motors’un yeni benzinli modelleri için özel bir yağ.

Ekim 2017 – LIQUI MOLY, Special Tec DX1 ile Opel, Vauxhall ve General Motors’un yeni benzinli modellerinin ihtiyaç duyduğu yağı piyasaya sürüyor. Bu yağın, motor yağlarından beklenen normal görevlerin (kayganlaştırmak, temizlemek, soğutmak ve aşınmadan korumak) dışında bir başka sorunu daha çözmesi gerekiyor.

Bazı küçültülmüş motorların ve direkt enjeksiyonlu, daha büyük ama sıkıştırılmış motor tiplerinde, düşük devirde erken ateşleme (LSPI – low speed pre-ignition) riski söz konusu. Bu durum meydana geldiğinde benzin-hava karışımı, ateşleme odasında, henüz ateşleme kıvılcımı oluşmadan önce kendiliğinden ateşleniyor. Bu da motorda vuruntuya ve ciddi hasarlara yol açabiliyor. Erken ateşlemenin nedeni henüz tam olarak anlaşılabilmiş değil. Kötü kaliteli yakıtların yanı sıra motorun içindeki kirlenmenin de bir rolü var. Bu riskin, özel bir motor yağı yardımıyla azaltılabildiği tespit edildi. O yüzden Opel, Vauxhall ve General Motors, bazı modellerde böyle bir yağın kullanılmasını şart koşuyor.

İşte, LIQUI MOLY Special Tec DX1 bu tür bir yağ. Bu yağ, General Motors’un Dexos 1 Generation 2 normunun gereklerini karşılıyor. Chrysler, Ford, Kia, Honda, Hyundai, Mazda, Nissan ve Toyota gibi başka bazı otomobil üreticileri de kendi modellerinde bu özelliklere sahip yağ kullanılmasını talep ediyor. Special Tec DX1 sadece belirli benzin motorlarına uygun ve dizel motorlarda kullanılmaması gerekiyor.

Bazı motorlarda ateşleme sorunlarını önleyen özel bir yağ! Bu da günümüzde motor yağlarının artık çoktandır, rastgele birbirinin yerine kullanılabilecek maddeler değil, tam kullanıldığı motora uyması gereken bir tür sıvı yedek parça olduğunu gösteriyor.

Peter Szarafinski
Head of Media Relations International
Phone:   +49 731 1420-189
Mobile:   +49 151 1620 7701
Peter.Szarafinski@liqui-moly.de
LIQUI MOLY GmbH | Jerg-Wieland-Straße 4 | 89081 Ulm | GERMANY

LIQUI MOLY hakkında
LIQUI MOLY yaklaşık 4000 ürünüyle, otomotiv kimyasalları alanında dünya çapında benzersiz derecede kapsamlı bir ürün yelpazesi sunuyor: motor yağları ve motor katkıları, gresler ve pastalar, spreyler ve otomobil bakım ürünleri, yapıştırıcılar ve sızdırmazlık maddeleri. 1957 yılında kurulan LIQUI MOLY bütün geliştirme ve üretim süreçlerini sadece Almanya içinde gerçekleştiriyor. Almanya'da motor katkıları alanında rakipsiz pazar lideri olan şirket, tüketiciler tarafından her yıl yeniden en iyi yağ markası olarak seçiliyor. Aynı zamanda sahibi olan Ernst Prost yönetimindeki şirket, ürünlerini 120'nin üzerinde ülkede satışa sunuyor. Şirketin 2016 yılındaki yaptığı ciro 489 milyon Euro.

Media

Media