LIQUI MOLY için tam bir artı puan

Report this content

Yağ ve motor katkısı uzmanı şirket 2016 yılını ciro rekoruyla kapattı

Şubat 2017 – LIQUI MOLY büyümeye devam ediyor. Alman motor yağı ve motor katkısı üreticisi 2016 yılında cirosunu yüzde 11 artırarak 489 milyon Euro'ya çıkardı. Böylece şirket, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yeni bir ciro rekoru kırdı. LIQUI MOLY'nin yönetim kurulu başkanı Ernst Prost, "Orta ölçekli bir şirket olarak uluslararası büyük şirket gruplarıyla rekabette konumumuzu korumakla kalmadık, onların pazar payından kapmayı da bildik," açıklamasını yaptı.

2016 yılında LIQUI MOLY 80.000 tona yakın yağ üreterek 14 milyon kutudan fazla dolum yaptı. Çalışan sayısı 60 kişi artarak 791'e ulaştı. Ernst Prost, "Onlar başarımızın anahtarı," diyor. "Bu ancak günbegün çalışıp çabalayıp şirketi ileriye taşıyan, motivasyonlu insanlarla mümkün." Düşük hastalık izni miktarı ve geleneksel olarak son derece düşük personel değişim oranı da çalışanların kendilerini şirketle ne kadar özdeşleştirdiğini ortaya koyuyor. Dahası, çalışanların çocuklarından çoğu da yine LIQUI MOLY'de işe başlıyor. Ernst Prost: "Bizimki bir aile şirketinden ibaret değil. Aslında LIQUI MOLY ailesi."

2016 yılı, petrol fiyatlarında büyük dalgalanmalara sahne oldu. Aralık ayında Ocak ayındakinin iki misli fiyatlar söz konusuydu. Ernst Prost, "Bu, işimizi hiç de kolaylaştırmıyor," yorumunu yapıyor. "O yüzden, sürdürülebilir, kaliteli büyümeye odaklandık ve saman alevi gibi kısa ömürlü ciro artışı peşinde değiliz." Almanya'daki ciro geçen yıl yüzde 7 arttı. Bu rakam, beklenenin üzerindeydi. Çünkü LIQUI MOLY ana yurdunda çoktandır, kolay kolay artırılamayacak kadar büyük bir pazar payına ulaşmıştı.

İhracat pazarı çok daha iyi gidiyordu. Orada ciro yüzde 15 artış gösterdi. Bunun başlıca nedeni, ABD (yüzde 40 büyüme) ve Çin (yüzde 70 büyüme) gibi önemli pazarlardaki ciroda görülen sıçramaydı. LIQUI MOLY en büyük ihracat pazarı olan Rusya'da trendlerde dönüm noktası yaşadı. 2015'te Kırım krizinden, Ruble'nin zayıf seyretmesinden ve ekonomik sorunlardan dolayı Rusya'daki satışlar önemli ölçüde düşmüştü. 2016'da rakamlar tekrar toparlanmaya başladı – olumsuz ekonomik koşullar devam ettiği halde.

Bugün LIQUI MOLY, kazancının üçte ikisini yurt dışında elde ediyor – ve bu oran giderek artış gösteriyor. İhracat bölümündeki 51 iş ortağı bunun için çalışıyor. Ernst Prost: "İhracat bölge müdürlerimiz iş saatlerinin yarısını yerinde, bu müşterilerin yanında geçiriyor ve konseptlerin ve stratejilerin hayata geçirilmesinde onlara destek oluyor. Yönetsel ofis bölümlerimizse her ay yüzlerce konteyner dolusu malın tüm dünyaya gönderilmesi için uğraşıyor."

LIQUI MOLY, Irak, Cezayir ve Türkmenistan gibi oldukça kendine özgü ülkelerde de gayet iyi gidiyor. Rakipler bu gibi pazarlara çok fazla enerji sarf etmezken LIQUI MOLY oradaki potansiyellerden sonuna kadar yararlanıyor (ayrıca bkz. Ernst Prost'la röportaj).

Yağ fabrikasındaki kapsamlı yatırım programı önümüzdeki yıl tamamlanacak. Ama milyonlar değerindeki ilk satın alma işlemleri şimdiden yapıldı bile: LIQUI MOLY, yeni bir şirket yazılımının devreye sokulması ve üretimin modernize ve otomatize edilmesi üzerinde çalışıyor. Ernst Prost, "Artan talebe cevap verebilmemiz ve çalışanlarımızı onlara bedensel olarak büyük yük getiren işlerden kurtarabilmemiz için otomasyon şart," diyor. "Bu nedenle tek bir çalışanın bile işine son vermeyeceğiz. Çünkü bizim için insan daima makineden önde gelir."

Dolayısıyla işaretler, daha da fazla büyüme gerçekleşeceği yönünde. Yıl başından beri 14 yeni çalışan istihdam edildi. Ocak ayı cirosuysa geçen yılın aynı aydaki cirosunun yüzde 16 üzerinde oldu. Ernst Prost umut dolu: "2017'de yarım milyarı yakalayacağız."

Peter Szarafinski
Leiter Öffentlichkeitsarbeit Ausland
Head of Media Relations International
 
Phone:   +49 731 1420-189
Mobil:   +49 151 16207701
Fax:   +49 731 1420-82
Peter.Szarafinski@liqui-moly.de

LIQUI MOLY GmbH
Jerg-Wieland-Straße 4 | 89081 Ulm | GERMANY

LIQUI MOLY hakkında
LIQUI MOLY yaklaşık 4000 ürünüyle, otomotiv kimyasalları alanında dünya çapında benzersiz derecede kapsamlı bir ürün yelpazesi sunuyor: motor yağları ve motor katkıları, gresler ve pastalar, spreyler ve otomobil bakım ürünleri, yapıştırıcılar ve sızdırmazlık maddeleri. 1957 yılında kurulan LIQUI MOLY bütün geliştirme ve üretim süreçlerini sadece Almanya içinde gerçekleştiriyor. Almanya'da motor katkıları alanında rakipsiz pazar lideri olan şirket, tüketiciler tarafından her yıl yeniden en iyi yağ markası olarak seçiliyor. Aynı zamanda sahibi olan Ernst Prost yönetimindeki şirket, ürünlerini 120'nin üzerinde ülkede satışa sunuyor. Şirketin 2016 yılındaki yaptığı ciro 489 milyon Euro.