LIQUI MOLY yılı rekorla kapatmak üzere

Kasım ayı, şirketin tarihindeki en güçlü ay oldu

Aralık 2016 – satışlar tam gaz: Alman motor yağı ve motor katkısı üreticisi LIQUI MOLY Kasım ayını, şirket tarihindeki en yüksek aylık ciroyla kapattı. Geçen ay, 45,5 milyon Euro ciro yapıldı. LIQUI MOLY, ilk on bir ayda 453 milyon ciroyla zaten açık farkla geçen yılın önüne geçmişti.

Bu sonuç, 2016'da son derece başarılı bir yıllık tablo çiziyor. Daha Mart ve Nisan aylarında bile iki kez aylık rekor kırılmıştı. Kasım ayı satışlarıyla, bu yıl içinde üçüncü kez yeni bir ciro rekoru kaydedildi. 45,5 milyon Euro, geçen yılın aynı aydaki satışlarına kıyasla yüzde 20 artış anlamına geliyor. Şimdiye kadarki 453 milyon Euro'luk yıllık ciro da 2015 yılının toplam cirosunun yüzde on üzerinde.

LIQUI MOLY'nin başkanı Ernst Prost'un açıklaması şöyle: "Başarılı mı başarısız mı olacağınız, sadece şanslı mı şanssız mı olduğunuza değil, insanın kendi tutumuna da bağlı. Bir hedefe ulaşmak amacıyla işbirliği yapma yeteneği çok önemli. Kasım ayında ve önceki aylarda bunu kanıtladık." Ernst Prost, "Ocak ayından beri şirketin 800 iş ortağı aralıksız olarak çaba gösteriyor. Karşılaştığımız çok sayıda soruna rağmen, yıl sonu atağıyla başarımıza başarı katmayı bildik," diyor. "Şirket, parlak bir ilerleme gösteriyor."

Bu durum çalışan sayısına da yansıyor. Almanya'daki üretim merkezlerinde neredeyse 50 kişilik yeni istihdam gerçekleşti. ABD'de bu yıl ekibin sayısı hemen hemen ikiye katlandı. En büyük ihracat pazarı olan Rusya'daysa, Ukrayna krizine ve Ruble'nin büyük değer kaybına rağmen cironun korunması başarıldı. Brexit'e rağmen İngiltere'de satış rakamlarında büyüme kaydedildi. Orada da yeni personel istihdam edildi.

Prost, ürün yelpazesinin, otomotiv alanının dışındaki ürünlerle çeşitlendirilmesi sürecine de önderlik ediyor. Yakın sektörler, sistematik olarak ürün yelpazesine ekleniyor. Örneğin iki yıl kadar önce motosiklet ürünlerindeki ürün portföyü önemli ölçüde genişletildi ve denizcilik ürünleri serisi piyasaya sürüldü. İnşaat makinelerine yönelik çok sayıda yeni ürün var. Hatta uçaklar ve antika arabalar için bile ayrı ürün serileri sunuldu. Farklı alanlara yönelik bu bilgi aktarımının bu kadar düzgün gerçekleşmesi, bu alanlardaki temel teknik gerekliliklerin de çok benzer olması sayesinde mümkün oluyor: İçten yanmalı motorlar, kayganlaştırma, kalıntı birikiminin giderilmesi, aşınmaya karşı bakım ve koruma.

Ernst Prost: "Öte yandan ticari modelimiz açısından da çok şanslıyız. İçten yanmalı motorlar bütün dünyada çok yaygın – ve bunların hepsinin yağlanması gerekiyor. Dünyadaki otomobil ve kamyon sayısı sürekli olarak artıyor. Dolayısıyla, tüm dünyada satış yapabilmemiz hiç de şaşırtıcı değil. Şanslı olduğumuz bir başka konu da ülkemizin, önemli otomobil üreticilerinin vatanı olması. Açıkçası bu durum, 'Made in Germany' damgasıyla markamızın olumlu imajını daha da pekiştiriyor. Artık tek derdimiz, tüm dünyada motorlara Shell, BP veya Castrol yağları yerine LIQUI MOLY yağları doldurulmasından 'ibaret'."

Peter Szarafinski
Leiter Öffentlichkeitsarbeit Ausland
Head of Media Relations International
 
Phone:   +49 731 1420-189
Mobil:   +49 151 16207701
Fax:   +49 731 1420-82
Peter.Szarafinski@liqui-moly.de

LIQUI MOLY GmbH
Jerg-Wieland-Straße 4 | 89081 Ulm | GERMANY

LIQUI MOLY hakkında
LIQUI MOLY yaklaşık 4000 ürünüyle, otomotiv kimyasalları alanında dünya çapında benzersiz derecede kapsamlı bir ürün yelpazesi sunuyor: motor yağları ve motor katkıları, gresler ve pastalar, spreyler ve otomobil bakım ürünleri, yapıştırıcılar ve sızdırmazlık maddeleri. 1957 yılında kurulan LIQUI MOLY bütün geliştirme ve üretim süreçlerini sadece Almanya içinde gerçekleştiriyor. Almanya'da motor katkıları alanında rakipsiz pazar lideri olan şirket, tüketiciler tarafından her yıl yeniden en iyi yağ markası olarak seçiliyor. Aynı zamanda sahibi olan Ernst Prost yönetimindeki şirket, ürünlerini 120'nin üzerinde ülkede satışa sunuyor. Şirketin geçen yılki cirosu 441 milyon Euro.

Media

Media