LIQUI MOLY yıllık ciroda yarım milyar Euro sınırını aştı

Report this content

Alman motor yağı ve katkısı uzmanı Kasım ayında ayrıca yeni bir aylık rekor kırdı

Aralık 2017 – LIQUI MOLY ilk kez olarak yarım milyar Euro yıllık ciro sınırını aştı. Motor yağı ve katkısı uzmanı şirketin yönetim kurulu başkanı Ernst Prost, “Böylece 2017 yılında önemli bir kilometre taşını yakaladık,” diyor. “Üstelik daha yılı tamamlamadık bile.” LIQUI MOLY yarım milyar Euro ciroyla, yıllık cirosunu son sekiz yılda iki kattan fazla arttırdı.

Geçen yıl ciro 489 milyon Euro’ydu. Daha Aralık başında 500 milyon Euro’nun aşılması, olağanüstü güçlü bir Kasım ayı geçirilmesi sayesinde oldu. Normalde Kasım ayında talepte düşüş görülür. Oysa bu yıl ciroda zayıflama yaşanması şöyle dursun, Kasım’da 51,4 milyon Euro’yla aylık ciroda yeni bir rekor bile kırılmış oldu.

Başarının altında yatan nedenler çeşitli. Bir yandan anavatan Almanya ve Avusturya’da ciro, pazarda zaten güçlü olan pozisyona rağmen, planlanandan daha fazla arttı. Öte yandan ihracatta genel bir artış görüldü. İki ülke özellikle öne çıktı: Rusya ve Çin.

Rusya geleneksel olarak LIQUI MOLY’nin en önemli ihracat pazarı. Elbette son yıllarda Rusya’daki sürümde düşüş görüldü. Kırım krizi, Ukrayna krizi, ekonomik kriz ve Ruble krizi, rakamlara yansıdı. Şimdiyse Rusya pazarı kendini toplamakla kalmadı, krizlerden önceki rekor seviyeyi aştı. İhracat cirosunda ikinci ağırlık noktasıysa, LIQUI MOLY’nin ilk on bir aydaki cirosunu, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 50’den fazla artırmayı başardığı Çin oldu.

Bu performanslar Ernst Prost’un geleceğe umutla bakmasına neden oluyor. LIQUI MOLY her yıl giderek artan cirolar kaydediyor. Üstelik bunu, yeni şirket alımı yapmaksızın, organik büyüme olarak gerçekleştiriyor. Ernst Prost: “O kadar güçlüyüz ki kendi gücümüzle büyüyoruz. Çünkü doğru ürünleri, doğru kaliteyi ve doğru hizmeti sunuyoruz.”

Peter Szarafinski
Head of Media Relations International
Phone:   +49 731 1420-189
Mobile:   +49 151 1620 7701
Peter.Szarafinski@liqui-moly.de
LIQUI MOLY GmbH | Jerg-Wieland-Straße 4 | 89081 Ulm | GERMANY

LIQUI MOLY hakkında
LIQUI MOLY yaklaşık 4000 ürünüyle, otomotiv kimyasalları alanında dünya çapında benzersiz derecede kapsamlı bir ürün yelpazesi sunuyor: motor yağları ve motor katkıları, gresler ve pastalar, spreyler ve otomobil bakım ürünleri, yapıştırıcılar ve sızdırmazlık maddeleri. 1957 yılında kurulan LIQUI MOLY bütün geliştirme ve üretim süreçlerini sadece Almanya içinde gerçekleştiriyor. Almanya'da motor katkıları alanında rakipsiz pazar lideri olan şirket, tüketiciler tarafından her yıl yeniden en iyi yağ markası olarak seçiliyor. Aynı zamanda sahibi olan Ernst Prost yönetimindeki şirket, ürünlerini 120'nin üzerinde ülkede satışa sunuyor. Şirketin 2016 yılındaki yaptığı ciro 489 milyon Euro.

Media

Media