Nová generácia motorových olejov LIQUI MOLY

Top Tec 6100 pre BMW a Top Tec 6200 pre Volkswagen

Marec 2017 - stále výkonnejšie motory si vyžadujú výkonnejšie motorové oleje. Preto LIQUI MOLY, nemecký výrobca motorových olejov a prísad, prináša na trh dva motorové oleje spĺňajúce najnovšie požiadavky značiek BMW a Volkswagen: Top Tec 6100 a Top Tec 6200. Predstavujú prelomový pokrok v technológiách výroby motorového oleja.

Obidva oleje boli vyvinuté v súlade s emisnou normou Euro 6. Znamená to, že majú nižšiu hustotu než bežné oleje. Čím redší je olej, tým menší má vnútorný odpor vo vnútri motora. „Pre výrobcov automobilov ide o jeden z mnohých krokov smerujúcich k zníženiu spotreby pohonných hmôt a tým aj emisií výfukových plynov“, vysvetľuje Oliver Kuhn, námestník riaditeľa laboratória olejov spoločnosti LIQUI MOLY.

Top Tec 6100 spĺňa BMW štandard Longlife-12 FE a hodnota jeho viskozity sa pohybuje na hodnote 0W-30 pri bežnej prevádzke. U Top Tec 6200 so špecifikáciami VW 50800/50900 je situácia iná. S hodnotou viskozity 0W-20 ide o mimoriadne ľahký olej. „Pre Volkswagen je to veľký krok“, hovorí Oliver Kuhn. Top Tec 6200 sa preto nedá porovnávať s ostatnými olejmi, ktoré majú rovnako nízku viskozitu 0W-20.

„Obidva nové oleje radu Top Tec sú špecifické oleje určené pre špecifické motory. „Nie sú kompatibilné s inými motormi a v žiadnom prípade sa do nich nesmú nalievať“, vyjadril sa Oliver Kuhn. Pre niektoré motory sú totiž tieto oleje príliš riedke: Olejový film je veľmi tenký a môže dôjsť k vysokému opotrebovaniu motora. Na zníženie rizika opotrebovania majú nové oleje inú štruktúru v porovnaní s bežnými olejmi radu Top Tec od značky LIQUI MOLY. Okrem toho nemajú číslovanie 4000 ako všetky doterajšie oleje Top Tec, ale ide o prvé oleje s označením 6000.

Na používanie nových olejov si musia zvyknúť nielen vodiči a autoservisy, ale pri výrobe aj samotná LIQUI MOLY. Pretože tieto oleje sú mimoriadne náročné z hľadiska výroby. „Miešanie nových olejov je proces, ktorý si vyžaduje vysokú presnosť“, povedal Oliver Kuhn. Aj najmenšia odchýlka od receptúry spôsobí, že namiešaný olej už nemožno použiť.

„Čelíme ozajstnému nebezpečenstvu“

Rastúca ponuka motorových olejov v sebe pre vodičov ukrýva nebezpečenstvá, varuje Oliver Kuhn zo spoločnosti LIQUI MOLY 

Marec 2017 - výrobcovia áut požadujú stále nové oleje a rozmanitosť ich druhov je väčšia a väčšia. S Top Tec 6100 a Top Tec 6200 prináša LIQUI MOLY na trh dvoch zástupcov najnovšej generácie olejov. Oliver Kuhn, námestník riaditeľa laboratória olejov spoločnosti LIQUI MOLY, hovorí o výhodách mimoriadne jemných olejov a varuje pred nebezpečenstvom pre vodičov a autoservisy.

Prečo majú motorové oleje stále menšiu hustotu?

Oliver Kuhn: Dôvodom sú výrobcovia automobilov. Chcú, aby ich autá mali neustále nižšiu spotrebu pohonných hmôt a produkovali menej výfukových plynov. Aby to dosiahli, skúšajú rôzne spôsoby. Jedným z nich je aj motorový olej. Olej motor maže, ale zároveň aj brzdí. Hustý olej s vysokou viskozitou brzdí motor lepšie ako jemný olej. Riedky olej môže znížiť spotrebu o dve až tri percentá.

Mali by sme aj my používať olej s nízkou viskozitou?

Iba ak na to máte vhodný motor. Riedky olej v bežnom motore vedie k masívnemu opotrebovaniu a v dohľadnej dobe aj k jeho závažnému poškodeniu. Ak bolo doteraz dôležité dávať si pozor na to, aby sme použili správny olej, dnes čelíme ozajstnému nebezpečenstvu. Preto je dobré overiť si v príručke alebo v našom katalógu olejov na www.liqui-moly.com, či je daný olej pre auto povolený.

Prečo neexistuje olej vhodný pre všetky typy áut?

Olej je v dnešnej dobe akýmsi kvapalným náhradným dielom, ktorý je prispôsobený konkrétnemu druhu motora. Podobne ako nie je len jeden druh bŕzd pre všetky autá, neexistuje ani univerzálny olej.

Budú v budúcnosti oleje ešte jemnejšie?

Áno, trendy k tomu smerujú. V našom odvetví sa už pracuje na viskozitách 0W-16 a 0W-12. Tieto viskozity sa stále viac približujú vode.

Peter Szarafinski
Leiter Öffentlichkeitsarbeit Ausland
Head of Media Relations International
 
Phone:   +49 731 1420-189
Mobil:   +49 151 16207701
Fax:   +49 731 1420-82
Peter.Szarafinski@liqui-moly.de

LIQUI MOLY GmbH
Jerg-Wieland-Straße 4 | 89081 Ulm | GERMANY

O LIQUI MOLY
Spoločnosť LIQUI MOLY ponúka na celom svete jedinečne široký sortiment takmer 4000 chemických výrobkov pre automobilový priemysel: motorové oleje a prísady, tuky a pasty, spreje a ošetrovacie prostriedky pre automobily, lepiace a tesniace látky. Spoločnosť LIQUI MOLY bola založená v roku 1957 a vyrába výlučne v Nemecku. Tam má nesporne vedúce postavenie na trhu v oblasti prísad a býva opakovane volená za najlepšiu značku oleja. Firma vedená majiteľom Ernstom Prostom predáva svoje výrobky vo viac než 120 krajinách a v roku 2016 zaznamenala obrat 489 miliónov eur.

About Us

With around 4,000 items, LIQUI MOLY offers a global, uniquely broad range of automotive chemicals: Motor oils and additives, greases and pastes, sprays and car care, glues and sealants. Founded in 1957, LIQUI MOLY develops and produces exclusively in Germany. There it is the undisputed market leader for additives and is repeatedly voted the best oil brand. The company led by Ernst Prost sells its products in more than 120 countries and generated 489m euros in sales in 2016.

Media

Media