Pro zdravá ozubená kola

Report this content

LIQUI MOLY představuje dva převodové oleje speciálně pro veterány

Listopad 2017 – O maximálně hladkou spolupráci v převodech se postará správný olej. Protože převodové oleje pro moderní vozidla mohou v ozubených převodech veteránů působit bolesti zubů, musejí se ošetřovat speciálními mazivy. Těmto požadavkům vyhovují oba nové převodové oleje Classic německého specialisty na oleje a aditiva LIQUI MOLY s viskozitami SAE 90 a SAE 140.

Ve veteránech nejsou na místě moderní motorové oleje a stejně tak ani moderní převodové oleje nepatří do veteránů, ale jen do moderních vozidel. Nové oleje mají totiž pro staré převodovky zpravidla příliš nízkou viskozitu. Velkou roli hraje také snášenlivost materiálů: Protože v mnohých převodovkách veteránů, obzvláště s rokem výroby do roku 1950, se ještě používaly barevné kovy, jako je bronz a také bílé kovy nebo slitiny. Ty ovšem nesnášejí přísady, které jsou obsažené v moderních převodových olejích. „Rozežírají kovy. Aditivace ve třídách API GL 5 a 4 je pro veterány zkrátka předimenzovaná,“ informuje Oliver Kuhn, který je zastupujícím vedoucím laboratoře pro maziva ve společnosti LIQUI MOLY.

Klasifikace převodových olejů se řídí dle API (American Petroleum Institute) a sahá od API GL 1 po API GL 5. Jednoduše řečeno: Čím vyšší je číslo, tím modernější je olej, a o to je adekvátně vyšší také aditivace. „Dříve byla řadicí a rozvodová ústrojí oddělená, a proto byly jasně definované i vlastnosti pro příslušné převodové oleje,“ vysvětluje Oliver Kuhn. Převodové oleje byla dimenzovaná především vzhledem ke svému chování vůči synchronizačním kroužkům s menším podílem přísad, resp. s mírnějšími přísadami. A protože jsou v rozvodových ústrojích výrazně vyšší tlaky, měla tato maziva vyšší podíl aditiv.

Nyní se nabízí domněnka, že by se daly znovu používat staré receptury mazacích olejů. Od toho však odborník zrazuje: „Neodpovídají současnému stavu poznatků. Nejsou zase dostatečně obohacené o přísady,“ vysvětluje specialista. Převodové oleje LIQUI MOLY Classic SAE 90 a SAE 140 vyplňují tuto mezeru díky speciálně upraveným balíčkům aditiv. „Naše nová převodová maziva spojují aktuální know-how s pochopením pro požadavky starých vozidel.“

Protože se s veterány jezdí téměř výhradně v létě, mají oba převodové oleje o něco hustší konzistenci a základové oleje jsou přizpůsobené stáří vozidel.

Zatímco převodový olej Classic SAE 140 je vhodný pro řadicí ústrojí klasických vozidel a pro méně namáhaná rozvodová ústrojí, SAE 90 se smí používat pouze v řadicích ústrojích. Obě maziva doporučuje LIQUI MOLY pro vozidla, resp. agregáty, pro které jsou požadovány následující specifikace nebo čísla originálních náhradních dílů: API GL 1, API GL 2 a API GL 3. Obě maziva Classic jsou k dostání v baleních po 1 litru.

Peter Szarafinski
Head of Media Relations International
Phone:   +49 731 1420-189
Mobile:   +49 151 1620 7701
Peter.Szarafinski@liqui-moly.de
LIQUI MOLY GmbH | Jerg-Wieland-Straße 4 | 89081 Ulm | GERMANY

O společnosti LIQUI MOLY
LIQUI MOLY nabízí celosvětově jedinečně široký sortiment chemie pro auta s přibližně 4 000 výrobků: motorové oleje a aditiva, maziva a pasty, spreje a autokosmetiku, lepicí a těsnicí materiály. Společnost LIQUI MOLY, založená v roce 1957, vyvíjí a vyrábí výhradně v Německu. V oblasti aditiv je zde nespornou jedničkou na trhu a je stále znovu volená jako nejlepší značka olejů. Firma řízená majitelem Ernstem Prostem prodává své produkty ve více než 120 zemích a v roce 2016 docílila obratu ve výši 489 milionů eur.

Media

Media