Výrazné plus pro LIQUI MOLY

Specialista na oleje a aditiva zakončuje rok 2016 s rekordním obratem

Únor 2017 – LIQUI MOLY dále roste. Německý výrobce olejů a aditiv zvýšil v roce 2016 svůj obrat o 11 procent na 489 milionů eur. Stejně jako v předchozích letech tedy společnost zaznamenala nový rekordní obrat. „Jako středně velký podnik jsme se dokázali nejen udržet v konkurenci s mezinárodními velkými koncerny, ale dokonce jim vzít podíly na trhu,“ řekl Ernst Prost, výkonný ředitel společnosti LIQUI MOLY.

V roce 2016 vyrobila LIQUI MOLY téměř 80 000 tun maziv a naplnila více než 14 milionů dóz. Počet zaměstnanců vzrostl o 60, a to na 791. „Oni jsou jádrem našeho úspěchu,“ uvedl Ernst Prost. „Úspěchu je možné dosáhnout jen s motivovanými lidmi, kteří pracují den za dnem a vedou firmu kupředu.“ Jak moc se zaměstnanci ztotožňují se svou firmou, ukazuje nízká nemocnost a také tradičně velmi nízká míra fluktuace. A skutečnost, že mnohé děti zaměstnanců začínají rovněž u LIQUI MOLY. Ernst Prost: „To je více než jen rodinný podnik. To je rodina LIQUI MOLY.“

Pro rok 2016 byla charakteristická výrazně kolísavá cena oleje. V prosinci byla dvakrát tak vysoká než v lednu. „To nám naši obchodní činnost neusnadňuje,“ dodal Ernst Prost. „Proto sázíme na dlouhodobý, kvalitativní růst a nerozpoutáváme žádné pomíjivé vzplanutí obratu.“ V Německu vzrostl obrat v loňském roce o 7 procent. To bylo více než očekávané, neboť LIQUI MOLY na svém domovském trhu dávno dosáhla velkého podílu, který se dá navyšovat už jen obtížně.

V exportu se dařilo ještě lépe. Obrat zde vzrostl o 15 procent. Důvodem byly především skokové obraty na klíčových trzích, jako v USA (růst 40 procent) a Číně (růst 70 procent). A s Ruskem se LIQUI MOLY podařil na jejím největším exportním trhu trendový obrat. V roce 2015 zde prodeje poklesly kvůli krizi na Krymu, oslabení rublu a ekonomickým problémům. V roce 2016 se čísla spravila – navzdory nadále obtížné hospodářské situaci.

Mezitím dosáhla LIQUI MOLY dvou třetin svého výnosu v zahraničí – s rostoucí tendencí. O to se postaralo 51 spolupodnikatelů v oddělení exportu. Ernst Prost: „Naši export manažeři jsou polovinu své pracovní doby na místě u našich zákazníků a podporují je při realizaci konceptů a strategií. A naše back office zajišťuje, aby každý měsíc odešly stovky kontejnerů do celého světa.“

Velmi dobře si LIQUI MOLY vede také ve spíše exotických zemích, jako jsou Irák, Alžírsko a Turkmenistán. Zatímco konkurenti neinvestují do těchto trhů příliš mnoho energie, potenciály zde vyčerpává LIQUI MOLY (viz také rozhovor s Ernstem Prostem).

Obsáhlý investiční program v továrně na oleje bude ukončen v nadcházejím roce.  Budou ale následovat další pořizovací náklady v řádech milionů: LIQUI MOLY pracuje na zavedení nového podnikového softwaru a také na modernizaci a automatizaci své výroby. „Automatizace je nezbytná, abychom zvládali stoupající poptávku a mohli ulevit našim zaměstnancům od fyzicky velmi náročné práce,“ řekl Ernst Prost. „Nerušíme kvůli tomu ani jedno pracovní místo. U nás totiž člověk vždy znamená více než stroj.“

Dá se tedy očekávat další růst. Od začátku roku bylo přijato 14 nových zaměstnanců. A lednový obrat vykazoval nárůst o 16 procent oproti stejnému měsíci v předchozím roce. Ernst Prost je plný optimismu: „V roce 2017 překonáme půl miliardy.“

Peter Szarafinski
Leiter Öffentlichkeitsarbeit Ausland
Head of Media Relations International
 
Phone:     49 731 1420-189
Mobil:     49 151 16207701
Fax:     49 731 1420-82
Peter.Szarafinski@liqui-moly.de

LIQUI MOLY GmbH
Jerg-Wieland-Straße 4 | 89081 Ulm | GERMANY

O společnosti LIQUI MOLY
LIQUI MOLY nabízí celosvětově jedinečně široký sortiment chemie pro auta s přibližně 4 000 výrobků: motorové oleje a aditiva, maziva a pasty, spreje a autokosmetiku, lepicí a těsnicí materiály. Společnost LIQUI MOLY, založená v roce 1957, vyvíjí a vyrábí výhradně v Německu. V oblasti aditiv je zde nespornou jedničkou na trhu a je stále znovu volená jako nejlepší značka olejů. Firma řízená majitelem Ernstem Prostem prodává své produkty ve více než 120 zemích a v roce 2016 docílila obratu ve výši 489 milionů eur.

About Us

With around 4,000 items, LIQUI MOLY offers a global, uniquely broad range of automotive chemicals: Motor oils and additives, greases and pastes, sprays and car care, glues and sealants. Founded in 1957, LIQUI MOLY develops and produces exclusively in Germany. There it is the undisputed market leader for additives and is repeatedly voted the best oil brand. The company led by Ernst Prost sells its products in more than 120 countries and generated 489m euros in sales in 2016.

Media

Media

Documents & Links