Výrazný rast LIQUI MOLY

Report this content

Špecialista na výrobu olejov a prísad uzatvára rok 2016 s najvyšším obratom

Február 2017 - LIQUI MOLY naďalej rastie. Nemecký výrobca olejov a prísad navýšil v roku 2016 svoj obrat o 11 % na 489 miliónov eur. Spoločnosť tým zaznamenala rekord vo výške obratu, podobne ako aj po minulé roky. „Ako stredne veľký podnik sme sa nielen presadili v konkurencii veľkých medzinárodných koncernov, ale dokonca sme dokázali získať ich trhové podiely“, povedal Ernst Prost, konateľ a spoločník LIQUI MOLY.

V roku 2016 vyrobila firma LIQUI MOLY takmer 80 000 ton mazacieho prostriedku a naplnila viac ako 14 miliónov balení. Počet zamestnancov narástol o 60 ľudí na aktuálnych 791. „Oni sú jadrom nášho úspechu“, hovorí Ernst Prost. „Ten je možný iba v spolupráci s motivovanými ľuďmi, ktorí dennodenne vytvárajú hodnoty firmy a posúvajú ju vpred.“ Nízka miera práceneschopnosti a tradične nízka fluktuácia svedčia o tom, ako veľmi sa zamestnanci s firmou identifikujú. Takisto aj veľa detí našich zamestnancov začína práve v LIQUI MOLY. Ernst Prost: „Sme už viac ako iba rodinná firma. Sme rodina LIQUI MOLY.“

Rok 2016 sa niesol v znamení kolísavých cien ropy. V decembri boli v porovnaní s januárom dvojnásobné. „Naša práca tak nie je jednoduchá“, hovorí Ernst Prost. „Preto sme stavili na dlhodobý, kvalitný rast a nelákajú nás krátkodobé a neisté riešenia.“ Náš obrat narástol v Nemecku o sedem percent. Prekonali sme tým očakávania, pretože na domácom trhu dosiahla LIQUI MOLY veľký trhový podiel už dávnejšie a navýšiť ho je mimoriadne náročné.

V exporte je situácia ešte lepšia. Tam stúpol obrat o 15 %. Podarilo sa nám to najmä vďaka veľkým nárastom obratu na kľúčových trhoch ako sú USA (40 % nárast) a Čína (70 % nárast). A v Rusku, na svojom najväčšom vývoznom trhu, dosiahla spoločnosť LIQUI MOLY prelom. V roku 2015 predaje klesli kvôli kríze na Kryme, oslabeniu rubľa a hospodárskym problémom. V roku 2016 sme však aj napriek náročnej hospodárskej situácii opäť dosiahli povzbudivé čísla.

Medzitým nahospodárila LIQUI MOLY dve tretiny svojich výnosov v zahraničí - s rastúcou tendenciou. O tieto výnosy sa stará 51 zamestnancov, ktorí pracujú na oddelení vývozu. Ernst Prost: Naši manažéri vývozu trávia polovicu svojho pracovného času priamo u klienta a poskytujú mu podporu pri zavádzaní koncepcií a stratégií. A náš back office zabezpečuje, aby sa každý mesiac do celého sveta dostali stovky kontajnerov.

LIQUI MOLY sa dobre darí aj na exotických trhoch, medzi ktoré patria napríklad Irak, Alžírsko či Turkménsko. Zatiaľ čo konkurencia do týchto trhov veľa energie neinvestuje, LIQUI MOLY využíva ich potenciál (prečítajte si rozhovor s Ernstom Prostom).

Na budúci rok je naplánovaná rozsiahla investícia do petrochemického podniku. Pred sebou ale máme aj ďalšie miliónové investičné plány: LIQUI MOLY pracuje na implementácii nového firemného softvéru ako aj na modernizácii a automatizácii svojej produkcie. „Automatizácia je potrebná, aby sme dokázali uspokojiť stúpajúci dopyt a mohli našich zamestnancov odbremeniť od fyzicky mimoriadne náročnej práce“, povedal Ernst Prost. „Nemusíme tak zrušiť žiadne pracovné miesto. Pretože pre nás je na prvom mieste vždy človek, nie stroj.“

Naďalej sú prítomné signály rastu. Od začiatku roka sme prijali 14 nových zamestnancov. Januárový obrat bol o 16 % vyšší ako v rovnakom období minulého roka. Ernst Prost verí: „V roku 2017 prekonáme hranicu pol miliardy.“

Peter Szarafinski
Leiter Öffentlichkeitsarbeit Ausland
Head of Media Relations International
 
Phone:   +49 731 1420-189
Mobil:   +49 151 16207701
Fax:   +49 731 1420-82
Peter.Szarafinski@liqui-moly.de

LIQUI MOLY GmbH
Jerg-Wieland-Straße 4 | 89081 Ulm | GERMANY

O LIQUI MOLY
Spoločnosť LIQUI MOLY ponúka na celom svete jedinečne široký sortiment takmer 4000 chemických výrobkov pre automobilový priemysel: motorové oleje a prísady, tuky a pasty, spreje a ošetrovacie prostriedky pre automobily, lepiace a tesniace látky. Spoločnosť LIQUI MOLY bola založená v roku 1957 a vyrába výlučne v Nemecku. Tam má nesporne vedúce postavenie na trhu v oblasti prísad a býva opakovane volená za najlepšiu značku oleja. Firma vedená majiteľom Ernstom Prostom predáva svoje výrobky vo viac než 120 krajinách a v roku 2016 zaznamenala obrat 489 miliónov eur.